MARTIN. V minulých dňoch viac ako inokedy doslova celým Slovenskom rezonovali spoločenské, spomienkové i kultúrne podujatia úzko súvisiace so 1150. výročím príchodu vierozvestcov sv. Cyrila a sv. Metoda na územie obývané našimi predkami. Treba si však v tejto súvislosti pripomenúť, že práve neďaleká rázovitá obec Terchová bola už v roku 1990 prvým miestom na území vtedajšieho Česko-Slovenska, kde sa uskutočnili Cyrilometodské dni (CMD). Aj preto, že terchovský rímskokatolícky kostol je najväčším chrámom na Slovensku zasväteným solúnskym bratom, spolupatrónom Európy. Ale aj vďaka zanietením ľuďom a ochote vybudovať jedinečnú a silnú tradíciu.
„Prišli sme ako prví s myšlienkou, že si chceme takýto sviatok uctiť, udržať, rozvíjať a zveľaďovať do budúcnosti. Popri podujatiach, ktoré tu máme, nám chýbal typ podujatia, ktorý by napĺňal a sýtil dušu. Bola tu silná skupina organizátorov na farskom úrade, obecnom úrade a kultúrnom stredisku, ktorí sa dali dohromady a vedno kráčajú až dodnes,“ povedal nám o tom riaditeľ MKS v Terchovej Rudolf Patrnčiak.
V dňoch 4. – 7. júla sa teda v Terchovej konal už 24. ročník CMD, ku ktorých úspešnému a dôstojnému priebehu prispeli aj Martinčania. V piatok 5. 7. popoludní v Kostole sv. Cyrila a Metoda hudobno-dramatické pásmo s názvom Cyril a Metod obohatil spevom chrámových piesní spevácky súbor Cantica Collegium Muzicum vedený dirigentom Štefanom Sedlickým. Z moderátorského miesta sa zas prihovoril herec a riaditeľ Slovenského komorného divadla František Výrostko.
Štvordňový program Cyrilometodských dní vyvrcholil v nedeľu procesiou veriacich na vrch Oravcove a Cyrilometodskou svätou omšou, ktorú celebroval žilinský diecézny biskup Tomáš Galis. Po tejto duchovnej bodke nasledovala ešte i kultúrna v podobe oratória podľa Jána Hollého pre recitátora, veľký miešaný zbor a symfonický orchester v podaní Slovenskej filharmónie z Bratislavy.
Autor: Igor Válek