NOLČOVO. Teraz už tradičná akcia obce Nolčovo v kosení horských lúk s názvom Nolčovská kosa, zažila začiatkom júla už svoj šiesty ročník.
„Túto akciu organizujeme preto, že sa tradičné slovenské remeslá postupne vytrácajú a chceme si aspoň takýmto spôsobom pripomenúť tradičné slovenské gazdovstvo,“ zmieňuje jeden z organizátorov podujatia Pavol Milan.
Noc strávia aj pod hviezdami
Nolčovská kosa sa aj tento rok konala na Milané grúni a Príslope, kam spolu so svojimi tradičnými pracovnými nástrojmi odišli kosci už v piatok podvečer, aby si mohli nájsť vhodné miesto na prenocovanie.
Každý rok si chlapi spríjemňujú noc pod hviezdami rozprávaním zábavných príhod a historiek a tesne pred zaspatím si ešte dôkladne skontrolujú svoje z generácie na generáciu dedené kosy, nástroje, ktoré dnes už úplne nahradili automatické kosačky.
„Prenocovať môže každý svojím spôsobom. Romanticky priamo pod hviezdami, v stane alebo aj v aute. K dispozícii však je aj koliba či poľovnícka chata,“ menuje možnosti provizórneho ubytovania P. Milan.
Hodinu po polnoci však vždy prichádza oficiálna večierka, keďže kosiť by sa malo po správnosti za prvej rannej rosy, ktorá na nikoho rozhodne nepočká. Každoročne sa však nájdu aj takí odvážlivci, ktorí sa rozhodnú poriadne si užiť toto netradičné posedenie pod čarovnou nočnou oblohou a spánok si nechávajú na bežné pracovné dni.
,,Nemôžeme zapchať ústa chlapom, ktorí chcú spievať až do rána,“ tvrdí so smiechom Pavol Milan, ktorému kosa tiež nie je cudzia.
Kosenie až do frištika
Po prebudení posledných aktérov sa začína tradičné kosenie, kde idú kosci ako sa hovorí ,,na rezervu“, pretože raňajky alebo frištik, ako ich domáci prezývajú, donesú až ich žienky odeté v krojoch typických pre tento región. Príchod drahých polovičiek však už neprebieha ako kedysi pešo, po svojich, ale oveľa pohodlnejšími dopravnými prostriedkami, ktoré hravo zvládajú približne desaťkilometrovú trasu na 1000 metrov vysoko položený Milané grúň.
Po dojedení posledných domácich buchiet, fániek a typickej gazdovskej praženice, ktorú kosci zapíjajú bielou kávou alebo pohárikom hriateho, sa do práce púšťajú i ženy. Tie pomocou drevených hrablí prevracajú nakosenú trávu a pokladajú ju na pripravené konáre, ktoré v minulosti slúžili na znášanie sena do dediny pre dobytok. Aby bolo veselo, spievajú si popri práci tradičné piesne, trávnice či prekáračky.
Nenudili sa ani návštevníci
Zábavy sa opäť dočkali aj návštevníci podujatia, pre ktorých bolo pripravených množstvo súťaží s dobovou tematikou, ako napr. hod klobúkom, pílenie bruchatkou alebo originálna súťaž v ujúkaní.
Odmenou pre každého účastníka bol nielen účastnícky list, ale aj porcia pravého kotlíkového guľášu, okolo ktorého si všetci posadali a užívali si krásy okolitej prírody a spoločne strávené chvíle.
Novinkou šiesteho ročníka Nolčovskej kosy boli lekcie kosenia pre začiatočníkov, ktoré viedli dvaja skúsení kosci. Zapojiť sa tak mohol naozaj každý.
Záujem o nolčovskú akciu majú hlavne staršie ročníky doznievajúcej generácie koscov, ale nájdu sa aj mladí účastníci, ktorí si prišli uctiť tento pôvodný nástroj, typický pre obec Nolčovo. Účasť na tohtoročnom kosení horských lúk bola naozaj hojná a zavítalo sem približne 50 koscov z celého Slovenska. Dokonca sa dostavili aj dvaja kosci priamo z Poľska, čo stavia obľúbenú Nolčovskú kosu na medzinárodnú úroveň.
Autor: Henrieta Buvalová