im nič nepodpisoval.
TURČIANSKE TEPLICE. Takúto nehoráznosť ešte nevidel! Nekalé praktiky plynárov poskytujúcich aj dodávku elektriny v honbe za novými zákazníkmi už prekračujú všetky hranice. Nedávno sa dokonca údajne neštítili ani sfalšovať podpisy jedného zo svojich potenciálnych zákazníkov. Netušili však, že ním je primátor Turčianskych Teplíc Michal Sygút.
Výhodná ponuka cez telefón
Všetko sa začalo telefonátom zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), v ktorom Michalovi Sygútovi ako fyzickej osobe a stálemu zákazníkovi, ponúkli od 1. augusta výhodnejšiu cenu za elektrinu do domácnosti o 20 %, ako za ňu platí Stredoslovenskej energetike (SSE).
„Nadiktoval som im všetky osobné údaje a povedali mi, že neskôr príde díler, ktorý mi donesie zmluvy na podpis,“ opisuje teplický primátor. Aké však bolo jeho prekvapenie, keď mu po pár dňoch prišla poštou domov obálka od SPP, ale s už podpísanými zmluvami.
„Otvoril som obálku, kde ale nebola čistá zmluva, ale popodpisované zmluvy s mojim falošným podpisom. Veď ja som tú zmluvu prvýkrát videl až keď mi prišla domov, tak kto to za mňa podpísal? To sú mafiánske praktiky. Okrem toho, môj podpis vyzerá úplne inak,“ dvíha varovný prst Michal Sygút, ktorému zakrátko doručili ďalšiu obálku, ale tentoraz s čistými zmluvami bez podpisov.
Koľkí ešte naleteli?
M. Sygút sa domnieva, že tak v SPP urobili preto, lebo medzi sebou asi odhalili nejakého podvodníka a navyše možno zistili, že takýto podvod urobili primátorovi mesta a nie bežnému občanovi.
„Dnes veľký gigant SPP robí podfuky na ľuďoch a štát ide s nimi podpisovať zmluvy? Ako si toto môžu dovoliť. Veď oni museli aj do SSE poslať odhlášku o dodávke elektriny s mojím falošným podpisom. Bohvie koľkí seniori takto naleteli,“ nestačí sa čudovať oklamaný primátor a dodáva, že ho neskôr z SPP telefonicky kontaktovali a povedali, že ich to veľmi mrzí a stalo sa to len v tomto jednom prípade. Podľa slov M. Sygúta však zas zakrátko vyrukovali s verziou, že zmluvu za neho podpísal jeho asistent.
„Ja asistenta nemám a zmluva je predsa vystavená na mňa ako fyzickú osobu a nie na primátora mesta. Ja dodnes neviem, či tá falošná zmluva vlastne platí a či mi od 1. augusta bude elektrinu dodávať SPP alebo SSE,“ krúti hlavou nad absurdnosťou situácie.
Kto sa ujme riešenia?
„Tie falošné podpisy im dávajú súhlas so zverejnením mojich osobných údajov, podpismi tiež vlastne potvrdzujem aj rôzne poučenia a čestné prehlásenia. V zmluve je spolu štyrikrát sfalšovaný môj podpis a ďalší je určite aj na odhláške do SSE,“ vymenúva M. Sygút, ktorý čaká, aký postoj k situácií zaujme SPP.
„Ja to chcem vyriešiť a dobre si premyslím, ako. Ale predsa ja som tu poškodený, to oni sfalšovali môj podpis a ja ich mám ešte prosiť, aby to riešili?“ nahnevane dodáva Michal Sygút.
O vyjadrenie k problému sme požiadali aj spoločnosť SPP.
„Naša spoločnosť považuje nekalé predajné praktiky za neprípustné, nášmu zákazníkovi sa ospravedlňujeme za nepríjemnú skúsenosť. Záleží nám na tom, aby zákazník uzatvoril zmluvu s nami s plným vedomím všetkých zmluvných náležitostí. Momentálne tento prípad preverujeme a vyjadríme sa k nemu po dôslednom preskúmaní všetkých okolností. Zároveň rokujeme s našim externým dodávateľom o takých opatreniach, ktoré by takéto prípady eliminovali,“ reagoval hovorca SPP Peter Bednár.
ČO NA TO PRÁVNIK?
K problematike sa nám vyjadril odborník v oblasti práva, advokát zo Žiliny Ľuboš Mahdoň.
Čo hrozí spoločnosti, ktorá si dovolí sfalšovať podpis svojho klienta?
V prípade ak zmluvný partner sfalšuje klientov (občanov) podpis na zmluve a klient (občan) sa tak proti svojej vôli ocitne v zmluvnom vzťahu, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o trestný čin podvodu. Spoločnosť však ako právnická osoba nie je trestne zodpovedná. Za predpokladu, ak sa preukáže, že podpis sfalšoval zamestnanec takejto spoločnosti, resp. tretia osoba, hrozí tejto osobe trest odňatia slobody v trvaní až niekoľkých rokov.
Ako by mal bežný občan v takomto prípade postupovať?
Ak si občan nie je vedomý, že by podpísal akýkoľvek dokument s ním súvisiaci, dôrazne odporúčam, aby sa v prvom rade obrátil na danú spoločnosť so žiadosťou o prešetrenie celej veci, prípadne, aby zvážil podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa.