BRATISLAVA. V súťaži na stavbu úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala, ktorého súčasťou je aj 7,5 kilometra dlhý tunel Višňové, najskôr uspela najlacnejšia ponuka firiem Skanska a Strabag (338,29 mil. eur). Druhú najlacnejšiu ponuku predložilo konzorcium firiem Doprastav, Metrostav a Marti Contractors (382,83 mil. eur). Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) na základe námietok združenia vedeného Doprastavom, ktoré spochybňovalo cenu a technológiu vetrania tunela navrhnuté Skanskou a Strabagom, nariadilo opätovné vyhodnotenie ponúk. NDS následne vylúčila najlacnejšiu ponuku a predbežne prijalo druhú v poradí.
Doprastav už dostal akceptačný list
Prezident DDM Group Ivan Šesták, ktorý je jedným z rozhodujúcich vlastníkov Doprastavu, potvrdil, že v spomínanom diaľničnom tendri dostali od NDS akceptačný list.
„Cena je jedným z kritérií, takže tu treba posudzovať viac aspektov. Stavba v rozsahu tunela Višňové, ktorý bude najdlhší na slovenských diaľniciach, nie je ako vo filme Buriana Tři vejce do skla, kde sa zakryje všetko ostatné a zoberie sa najnižšia cena," povedal.
K ďalším podrobnostiam sa nechcel vyjadrovať, pretože súťaž skončí až podpísaním zmluvy, a to sa ešte nestalo. Pripomenul však, že ponuky skúmala nielen NDS, ale aj ÚVO. Ďalej zdôraznil, že Doprastav prerazil 7,5-kilometrovú prieskumnú štôlňu budúceho tunela Višňové.
„Poznáme geológiu i podmienky na stavbe. Aj preto verím, že všetko dotiahneme až po podpísanie zmluvy.“
Zostali nepríjemne prekvapení
Skanska a Strabag považujú svoje vylúčenie z tendra rok po otváraní ponúk, pričom pôvodne diaľničiari ich ponuku prijali, za omyl. Preto požiadali NDS o nápravu rozhodnutia. Dôvodom vylúčenia podľa združenia nie je neobvykle nízka cena, ani technológia vetrania tunela Višňové, čo namietal neúspešný uchádzač. NDS nečakane zdôvodnila vylúčenie združenia chybným určením dĺžky únikových ciest v tuneli.
„Dôvod vylúčenia ponuky nášho združenia je mimoriadne prekvapivý až zvláštny. Rozumieme tomu tak, že na strane obstarávateľa došlo k omylu, prípadne k nesprávnemu posúdeniu ponuky. V opačnom prípade by sme naše vylúčenie museli vnímať ako účelové a tendenčné,“ informovala generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK Magdaléna Dobišová.
Chybu vraj spravila NDS
Celý predbežný návrh riešenia tunela Višňové spracovala spoločnosť Amberg Engineering Slovakia a do projektu zapojila najvýznamnejších európskych špecialistov na tunelové stavby.
„Omyl obstarávateľa je v chybnom určení dĺžok nechránených únikových ciest. Tieto sú stanovené technickým predpisom, ktorý obstarávateľ sám určil ako záväzný, a ktorý sám pri meraní zle aplikoval," vysvetlil konateľ a generálny riaditeľ inžiniersko-projektovej spoločnosti Martin Bakoš.
Podľa neho si NDS pri posudzovaní ponuky podrobne nepreštudovala predloženú výkresovú dokumentáciu. Uviedol, že obstarávateľ v zdôvodnení vylúčenia nevychádzal z faktov, ale z domnienok a úvah o rozmiestnení protipožiarnych dverí.
„V žiadosti sme obstarávateľa na tento omyl upozornili,“ dodal.
Diaľničiari žiadosť zamietli
Takisto Tomáš Kamenec z advokátskej kancelárie Dedák & Partners, ktorá zastupuje Skansku a Strabag, pripomenul, že ak si obstarávateľ nebol istý interpretáciou predbežného technického riešenia v ponuke, bolo jeho povinnosťou požiadať o vysvetlenie nejasností.
„Jednoznačne o tom hovorí zákon o verejnom obstarávaní, aj rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie.“
Diaľničiari však žiadosť firiem Skanska a Strabag o nápravu rozhodnutia o ich vylúčení z diaľničného tendra zamietli. Združenie teraz môže podať námietku na ÚVO. Ak sa tak rozhodne urobiť, čo ešte nie je jasné, s veľkou pravdepodobnosťou to opäť posunie termín začatia výstavby 13,4 kilometra dlhého úseku Lietavská Lúčka – Dubná Skala.
NDS sa k tomuto verejnému obstarávaniu zatiaľ nevyjadruje, keďže ešte stále prebieha. Na akékoľvek podnety však podľa hovorcu Marcela Jánošíka reaguje v zákonných lehotách.
Autor: rb