Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Ťažkú turčiansku trať nejlepšie zvládol Lami

Víťaznom mužskej kategórie medzinárodných pretekov horských bicyklov vo Valčianskej doline sa stal Slovák Michal Lami. Medzi ženami dominovala Poľka Katarzyna Solus-Miškowicz.

VALČIANSKA DOLINA. Prestížne preteky horských bicyklov vo Valčianskej doline Grand Prix Slovakia ovládla slovenská jednotka Michal Lami. Medzi ženami bola najrýchlejšia poľská reprezentantka Katarzyna Solus-Miškowicz. Turiec v elitnej mužskej kategórii reprezentoval Matúš Jurečka, ktorý obsadil 16. miesto a v hlavnej ženskej kategórii skončila na slušnej 9. priečke Martina Šichtová.

Trať sa pretekárom páčila

Autorom náročnej trate, muži na nej absolvovali šesť okruhov a ženy o jeden menej, bol technický riaditeľ pretekov Juraj Meriač. Ten si ju stihol otestoval na vlastnej koži.

„Sedieť zároveň na pretekárskej aj organizátorskej stoličke je veľmi vyčerpávajúce najmä po psychickej stránke. Som však rád, že zahraniční i domáci účastníci si trať pochvaľovali. Takisto ma potešil môj syn, ktorý skončil medzi staršími žiakmi na výbornom 5. mieste.“

Grand Prix Slovakia 2013 bola zaradená do kalendára pretekov UCI (Medzinárodnej cyklistickej únie) druhej kategórie. Preto v nich mohli súťažiaci v kategóriách elit a do 23 rokov získať body do svetového pohára. Takisto bolo podujatie súčasťou série stredoeurópskeho pohára. Juniori a kadeti tiež bojovali v Pretekoch olympijských nádejí krajín V4, ktoré sa organizujú len raz za rok. Akcia bola zároveň 4. kolom Slovenského pohára MTB XCO 2013.

„Z prvej päťdesiatky svetového rankingu k nám zavítalo 10 jazdcov, vrátane aktuálnej slovenskej jednotky Michala Lamiho. Ten je vo svetovom rebríčku na kvalitnej 34.pozícii,“ hovorí riaditeľ pretekov Pavol Miazdra.

Prípravy trvali rok

Krajina pod Tatrami naposledy hostila akciu takéhoto rangu v roku 2011, keď sa v Dohňanoch konal európsky šampionát v horskej cyklistike.

„Pravidlá UCI sú nekompromisné. Prihlášku sme museli poslať minulý rok v júli a v tom čase sa začalo i s prípravou pretekov,“ vysvetľuje ich riaditeľ.

V elitných kategóriách sú organizátori povinní vyplatiť najlepším zodpovedajúce prize money. Rozpočet sa tak pohyboval na úrovni 7 500 eur. Zohnať takýto balík peňazí takisto nebolo vôbec jednoduché.

„Všetci vieme, že slovenský šport je finančne podvyživený a jednoznačne sme to pocítili aj pri príprave takýchto pretekov. Celkové náklady by boli ešte vyššie, no mnoho potrebných vecí nám partnerské firmy poskytli sponzorsky,“ dodáva na záver Pavol Miazdra.

Vo Valčianskej doline sa počas víkendu predstavilo približne 250 horských cyklistov z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Rakúska a Slovenska, ktorí boli rozdelení takmer do dvoch desiatok kategórií.

VÝSLEDKY

Elite muži: 1. M. Lami (JUMP Košice) 1:29,13, 2. M. Haring (CK B. Bystrica) 1:29,49, 3. B. Wawak (POL) 1:30,59, ... 16. M. Jurečka (CC Martin) 1:47,32.

Elite ženy: 1. K. Solus-Miškowicz (POL) 1:28,00, 2. A. Szafraniec (POL) 1:28,40, 3. L. Veselá (CZE) 1:34,23, ... 9. M. Šichtová (KPHC Turč. Teplice) 1:50,36.