Sochár Fraňo Štefunko sa narodil pred 110 rokmi

Sochár Fraňo Štefunko podstatnú časť svojho tvorivého života prežil v Martine. 4. augusta si pripomíname 110 rokov od jeho narodenia.

Reliéf pod partizánskym cintorínom v Priekope je tiež dielom Fraňa Štefunku.Reliéf pod partizánskym cintorínom v Priekope je tiež dielom Fraňa Štefunku. (Zdroj: Archív rodiny)

MARTIN. Neraz sa vraciame k významným osobnostiam slovenskej národnej minulosti – raz pre poučenie, inokedy len tak, kvôli spomienke, aby sme si utvrdili spolupatričnosť s ľuďmi vysokých vzdelanostných a morálnych kvalít. Čo, napríklad, primälo slovenského sochára Fraňa Štefunku k tomu, že podstatnú časť svojho času venoval práve téme národných buditeľov?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 1969 majster Štefunko takto zaspomínal:

„...Možno to bola atmosféra Martina tridsiatych rokov. Prišiel som tam a s mnohými poprednými pracovníkmi slovenskej kultúry som sa osobne stretával – so Škultétym, Krčmérym, Ondrejovom, Benkom... Prítomnosť dopĺňala slávna minulosť mesta. A človeku sa chcelo čímsi prezentovať, uctiť si pamiatku národovcov a aj posilniť v ľuďoch pocit národnej istoty...“

SkryťVypnúť reklamu

Jeden zo zakladateľov moderného slovenského sochárstva – Fraňo Štefunko – sa narodil pred 110 rokmi – 4. augusta 1903 - vo Vlčkovciach pri Trnave; v roku 1932 prišiel do Martina, kde žil a tvoril až do svojej smrti 6. apríla 1974, teda plných 42 rokov. Umelec si predsavzal obrátiť sa do našej histórie, zobraziť veľké postavy slovenských dejín a iba okrajovo – možno tak nazvať diela dokonalých kvalít ? – sa venoval komornej plastike. Nepodľahol módnym smerom, zostal svojským, slovenským, národným...

Možno málokto vie, že pre výtvarné umenie objavilo Fraňa Štefunka divadlo; v rodisku ho nielen hrával, ale aj maľoval preň kulisy, čo si nemohli všimnúť pedagógovia. V Prahe (tu študoval od roku 1925 na Umelecko-priemyselnej škole), ďalej patrilo k jeho láskam divadlo, zoznámil sa s bábkarom Josefom Skupom a i neskôr v Martine rezal pre neho bábky.

SkryťVypnúť reklamu

„..Ako spolupracovník Matice slovenskej dostáva aj výzvu, krátko po príchode do Martina, stvárniť bustu Jozefa Škultétyho, čím sa začína portrétna tvorba tak dominujúca v jeho diele. Spodobuje najmä literárne postavy blízke Matici a Martinu a ich stvárňovaniu sa venoval celý ďalší plodný život, hľadajúc pre každú figuráciu nielen realitnú podobu, lež aj psychický ponor a kreatívny výklad... (KVČ, Slovenské národné noviny, 18/2003).

A tak jeho podpis nájdeme pod sochárskymi portrétmi Štefana Moysesa, Karola Kuzmányho, Viliama Paulínyho-Tótha, Andreja Sládkoviča, Jána Kalinčiaka, Andreja Kmeťa, Martina Kukučína, Pavla Országha-Hviezdoslava, Martina Benku, Ľuda Ondrejova a ďalšími.

Začas pracoval i ako konzervátor v Slovenskom národnom múzeu v Martine, písal články o výtvarnom umení i múzejníctve do Živeny, Národných novín a Elánu, pričinil sa o grafickú úpravu matičných vydaní, dokonca aj ako ilustrátor niektorých kníh tohto vydavateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Každého obyvateľa i návštevníka Martina oslovuje súsošie Jánošík a jeho družina(inšpirovaná tiež Bottovým spevom), pomník Turčianskych dobrovoľníkov,Sládkovičovou poéziou inšpirovanýpár sôch pred Národným domom - Pieseň lúk a Pieseň hôr, socha Andreja Kmeťa, Deti z keramiky na Mudroňovej ulici, v Záturčí busta Janka Kalinčiaka a podobne. Na Národnom cintoríne pripomínajú významné osobnosti pomníky stvárnené majstrom Štefunkom: medzi nimi Jozefa Škultétyho, Martina Benku, Ivana Thurzu, Františka Hečku, Janka Jesenského...

Významným odborom Štefunkovej tvorby bolo aj medailérstvo. I tu sa vyznačoval decentnosťou a disciplinovanosťou podania. Nemožno obísť ani jeho pedagogickú činnosť na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a prácu v Matici slovenskej. Fraňo Štefunko bol človek vzácneho charakteru. Mal rád svoju prácu, neznášal nespravodlivosť a byrokraciu. A hlavne vedel, pre čo a pre koho tvorí...

Autor: Pavol M. Kubiš

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 443
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 182
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 817
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 454
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 917
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 177
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Slovenská národná knižnica v Martine.

Získala aj medzinárodne uznávaný titul.


TASR
Hokejový tréner Daniel Babka prijal ponuku Vsetína.

Hokejový tréner Daniel Babka prijal ponuku od legendárneho českého klubu.


Námestie Svetozára-Hurbana Vajanského v Martine.

Radnica bude súťaž opakovať.


1

Už ste čítali?