N
V poslednom období sa však viacúčelová, kapacitou najväčšia martinská kultúrna sála, výrazne zviditeľňuje tiež „dovozovým“ divadelným, koncertným či muzikálovým umením. S kvalitným uvádzaním nekomerčnej filmovej produkcie a dobrým klubovým programom zasa určite významne súvisí technické vybavenie. Premietanie filmov si dnes vyžaduje všeobecne dobrú základňu, posilnenú inováciou. O dianí v Strojári ako divadelnom priestore aj kine pred digitalizáciou hovoríme s vedúcim kina aj martinského Filmového klubu Alternatíva Petrom Ducárom.
Čím to je, že si do Martina, pesnejšie do Domu odborov, celkom adresne do kinosály Strojára našla cestu viac či menej komerčná, no populárna a u obecenstva obľúbená aj vyhľadávaná kultúra z Bratislavy, Prahy a iných miest?
- Zrejme je to tým, že manažéri divadiel a agentúry sprostredkujúce aj väčšie muzikálové produkcie a koncerty populárnych spevákov majú s nami za roky serióznej a bezproblémovej spolupráce dobré skúsenosti. Vyhovuje im naša sála so sedadlami pre takmer 500 divákov a tiež svetelná, zvuková technika ako aj ďalšie obslužné práce, aké sme s naším servisom schopní ponúknuť aj kvalitne a profesionálne zabezpečiť. Pritom sa snažíme hosťovanie programov organizovať premyslene. Nasadzujeme „dovezené“ divadlá či koncerty najviac raz - dva razy do mesiaca. Robíme tak z ohľadom k našim prevádzkovým možnostiam, ale prihliadame tiež na kúpyschopnosť martinského obecenstva. Pri nasadzovaní hosťujúcich divadiel osobitne dbáme na to, aby sme nezasahovali do premiérových termínov domácemu martinskému Slovenskému komornému divadlu.
Aká je teda vaša dramaturgia pri zaraďovania divadiel či koncertov do mesačného programu. Koho pozývate a plánujete ponúknuť martinskému publiku, ako vyberáte predstavenia, na čo sa zameriavate?
- Dlhodobo sa programovo orientujeme na bratislavskú Astorku a často u nás hosťuje tiež divadlo DJGT zo Zvolena. Zopár sezón sme už tiež v rokovaní so SND Bratislava, no dohoda sa zatiaľ neuskutočnila. Je to pre náročné zosúladenie termínov a svoju úlohu tiež hrajú finančné možnosti. Menšie divadlá z Prahy, zamerané na ľahší komediálny žaner, prichádzajú so svojimi ponukami iniciatívne samotné. Radi poskytujeme priestor taktiež našim aj českým spevákom aj skupinám populárnej hudobnej scény. Okrem zabehnutých programov máme rozbehnutú spoluprácu so sledovanou a obľúbenou Všechnopárty Karla Šípa v javiskovej podobe. Osobitným a z našej strany programovo uprednostňovaným žánrom je divadlo pre deti. Pravidelne berieme rozprávky každého druhu. Sú určené najmenšiemu divákovi, a tým aj celej rodine, máme záujem ponúknuť divadelnú kultúru takéhoto rodinného typu. Pilotne sa u nás hralo tiež ochotnícke divadlo, s uvádzaním súborov v Turci chceme pokračovať. Ponúkame možnosť uvádzania úspešných divadelných predstavení v Martine aktívnym ochotníkom z obcí.
Strojár je však predovšetkým kino a na Slovensku je v súčasnosti mimoriadne rozbehnutá digitalizácia premietania. Ako ste na tom s projektom, prípravou či už konkrétnou realizáciou digitalizovania v Strojári?
- V martinskom kine Strojár sa hrajú filmy nepretržite plné polstoročie, presne od 12. 12. 1964. Vznikol tu tiež prvý filmový klub v Martine, ktorý bol založený roku 1969 a kino patrilo k prvým trom v republike, kde sa začali premietať panoramatické filmy. Ak sme teda nechceli prísť o takúto bohatú tradíciu kina, rozhodli sme sa vypracovať odborný projekt a požiadať o grant z Audiovizuálneho fondu. Projekt sme po zadaní s úspechom obhájili a získali sme dotáciu s tým, že digitalizáciu kina musíme z väčšej časti finančne pokryť z vlastných zdrojov. Ďalší postup vyžadoval verejné obstarávanie budúcej digitálnej techniky. V súčasnosti už víťazná firma, ktorá bude digitalizáciu zavádzať, v zahraničí objednala potrebné komponenty. Máme nádej, že v auguste budeme v Strojári môcť premiérovo spustiť digitálne premietanie. Pri tej príležitosti sa chystáme uviesť marketingové akcie pre martinských divákov a priaznivcov kina. Premietaním „na digitál“ sa zlepší kvalita zvuku i obrazu v rozlíšírení 4 K, vrátane 3D. Veríme, že si pomôžeme jednak zachovať kvalitnú produkciu filmového klubu, ale takisto naplniť dobrými filmami tiež Art kino a proporčne s umelecky hodnotnou produkciou uvádzať aj bežné komerčné premiéry.
Súčasné nové filmy sú už automaticky digitalizované. Ako prevádzkovatelia filmového klubu však iste počítate naďalej aj s premietaním starších filmov...
- Pochopiteľne, že si nechávame klasickú 35 mm premietačku. Klubové filmy sa postupne digitalizujú, ale v zlatom fonde svetovej kinematografie je stále dostatok kvalitných vzácnych archívnych filmov, ktoré ešte digitalizácia nezasiahla. A tie chceme uvádzať ako alternatívu premiéram, prichádzajúcim v hojnom počte každodenne z celého sveta...Sústredíme sa naďalej tiež na domácu filmovú produkciu, a to tak na hrané filmy ako aj kvalitné dokumenty úspešných filmárov. Naše slovenské filmy chceme naďalej uvádzať v osvedčenej martinskej premiére a s osobnou účasťou domácich tvorcov.