MARTIN. Nemajú úctu ani pred mŕtvymi! Miesto posledného odpočinku na Národnom cintoríne v Martine sa posledný júlový víkend stalo terčom vandalov, ktorým už zdá sa nie je nič sväté. Svoju silu sa rozhodli otestovať naozaj nevhodne a len tak zo špásu poprevŕhali, vytrhli a zdevastovali až trinásť náhrobných kameňov na hrobových miestach Martinčanov. Tie, kde ležia pozostatky národných dejateľov, však ničitelia našťastie obišli.
Pomníky pri náraze popraskali, poniektoré sa rozlámali a silným pádom poškodili aj mramorovú platňu na hrobe či dokonca susedné miesto. Po niektorých museli pravdepodobne ešte aj poskákať, lebo len samotné prevrátenie by na ich totálne polámanie nestačilo. Zhrozeným pozostalým tak pri pohľade na zničené hroby ich zosnulých príbuzných ostali len oči pre plač. Pietne miesto neochránila ani v noci zamknutá brána, ktorú bezočivci museli preliezť.
Zaslúžili by si výprask
Vandali si na mušku zobrali aj rodinný hrob Martinčana Jána Mohla. Vo vyše 80-ročnom hrobe ležia Jánovi starí rodičia, aj mama s otcom.
„Brat mi volal, nech sa idem pozrieť, že máme zvalený náhrobný kameň. Ja som bol taký nahnevaný, že ak by mi prišli pod ruku tí, čo to spravili, zaslúžili by si výprask. Mládež si necení starých ľudí a národovcov. Toto je jedným slovom neúcta,“ rozhorčuje sa Ján Mohl, ktorého oprava napáchaných škôd vyjde aj okolo 200 eur.
„Šťastie, že náhrobný kameň nie je prasknutý a môže sa osadiť späť, lebo inak by sme zaplatili aj vyše tisíc eur,“ odhaduje Martinčan, ktorý nehanebníkom odkazuje, aby svoje sily nevyužívali na cintoríne, ale radšej v nejakom športe.
Oľutovať nestačí
Zo situácie ostal zhrozený naozaj každý, kto po incidente na martinský cintorín zavítal.
„To je strašné, čo sa stalo. Už nie je žiadna úcta k tomuto pietnemu miestu a to človeka bolí. Normálni ľudia toto urobiť nemohli,“ hnevá sa Milan Mareček z Martina.
„To nemohli byť katolíci. Zaslúžil by si prísny trest a nech za to nesú zodpovednosť,“ pridáva sa do debaty seniorka Katarína Malíková.
Jedným z prvých, ktorí zničený cintorín objavili, bol aj martinský viceprimátor Alexander Lilge. Ten momentálne dozerá na rekonštrukciu chodníka na Národnom cintoríne.
„Keď som v nedeľu ráno zadeľoval robotníkom prácu, zistil som, že sú tu ľudia, ktorí lamentujú a plačú nad hrobmi svojich blízkych, lebo im ich zničili vandali. Pre mňa je to nepochopiteľné a len oľutovať tento vandalský čin je asi málo,“ vyslovil sa viceprimátor, ktorý by si želal, aby vandali vlastnými rukami odrobili všetky napáchané škody, keď ich polícia dolapí.
Pomôcť by mali kamery
Radnica sa preto rozhodla urobiť rázne kroky, aby ďalším podobným ohavnostiam už v budúcnosti zabránili.
„Na celom cintoríne sa zriadi kamerový systém, ktorý bude napojený na políciu, aby už nikdy nedošlo k takému masívnemu poškodeniu ako teraz,“ avizoval Alexander Lilge.
Prípadom hanobenia miesta posledného odpočinku sa v súčasnosti zaoberá martinská polícia a po neokrôchaných vandaloch pátra. O pomoc žiada i občanov.
„Polícia žiada širokú verejnosť, prípadne svedkov, aby svoje informácie o udalosti zo soboty 27. júla na nedeľu 28. júla, poskytli na telefónne číslo 158 alebo na najbližší útvar policajného zboru,“ vyhlásil Rastislav Kopecký riaditeľ odboru poriadkovej polície v Martine a doplnil, že páchateľom za ich vyčíňanie hrozí dvojročné väzenie.