MARTIN. Odhaduje sa, že približne 30 až 50 percent pacientov, ktorých v týchto dňoch privezú záchranári alebo prídu do nemocnice sami či v sprievode príbuzných, má ťažkosti, ktoré spôsobuje extrémne teplo, alebo ktoré je kombináciou niektorej z chronických ťažkostí ľudí a nezvládnutých dôsledkov vysokých teplôt.
Teplo vyprovokuje najmä cievne mozgové príhody
„Nedá sa to presne určiť, pretože dehydratácia hrá v klinickom obraze takmer v každom prípade svoju úlohu,“ hovorí primárka oddelenia Marika Košteková. „No pravdou je aj to, že teraz viac je prípadov cievnych mozgových príhod, ktoré teplo vyprovokuje,“ dopĺňa a pridáva štatistiku príjmu na urgente. Kým v bežnom mesiaci vyšetria počas 24-hodinovej služby za mesiac okolo 750 pacientov, teraz v letných mesiacoch je to v priemere cez 820 ľudí.
„V týchto dňoch, keď teploty vystúpia nad 30 stupňov Celzia sú najviac ohrození starí ľudia a ľudia bežne trpiaci na cukrovku, kardiaci a hypertronici. Aj keby dodržiavali prísne pitný režim, lieky, ktoré užívajú, obyčajne spôsobujú časté močenie a z tela sa im vyplavuje sodík a ostatné minerály a môžu sa dostať do život ohrozujúcej situácie.
Na starých ľudí treba dozerať
„Starým ľuďom, ak žijú sami, napríklad stačí, že jeden deň pozabudnú na pitný režim, na druhý si už nevládzu naliať pohár vody a na tretí ich susedia nájdu v dezolátnom stave. Stačí naozaj malé zanedbanie a nastane vážne, až život ohrozujúce zhoršenie zdravotného stavu,“ hovorí o skúsenostiach z urgentného príjmu primárka.
Zdôrazňuje tiež, že ani mladí a ekonomicky produktívni ľudia nemôžu dnes preceňovať svoje sily. S náporom tepla sa musí vyrovnať každý organizmus. Dlhodobý vplyv extrémneho tepla oslabuje imunitný systém a organizmus sa preto nevie brániť bežným infekciám. Ľudia sú náchylnejší na prechladnutia, zápaly hrdla, črevné problémy, viac je cysticíd.
Stopka pre ľad, grilovačky a alkohol
„V tomto teple sa treba správať zodpovedne. Okrem tekutín – optimum je 2 – 3 litre denne, treba dbať na vhodnú skladbu stravy, zabudnúť na kalorické grilovačky s alkoholom, mastné a sladké jedlá a ich nevhodné kombinácie, ľadové nápoje, ktoré spôsobujú organizmu šok. Patogény, s ktorými si telo bežne vie poradiť, sa teraz prejavia rôznymi zápalmi, ktoré sú skôr typické pre zimu, no v lete sú dôsledkom ignorovania oslabeného imunitného systému, “ pripomína M. Košteková.
Zároveň zdôrazňuje, aby si ľudia teraz radšej dožičili viac soli, ako bežne používajú, pretože z organizmu sa im vyplavuje a treba v ňom nahradiť sodík a minerály. „Preto pacientom odporúčam, aby si napríklad trochu prisolili polievku či šalát a pili aj liečivé minerálky, hoci aj zriedené obyčajnou vodou.“
Teplý vzduch netreba pustiť do domu
V dňoch, keď je vonku ako v kotli by sme na odporučenie lekárov mali obmedziť fyzickú aktivitu, na korčule, bicykle, náročné tréningy radšej v priebehu dňa zabudnúť, obliekať by sme sa mali do bavlny, firmy by mali upustiť od zaužívaného dress code a dovoliť ľuďom, aby sa obliekali voľnejšie, vetrať by sme mali skoro ráno alebo v noci a vziať si príklad od stredomorských krajín. Tam teplý vzduch jednoducho nepustia do domov. Starí ľudia by nemali počas dňa chodiť von vôbec.
V Turci máme šťastie, že urgentný príjem máme takpovediac pod nosom, v okolitých regiónoch oddelenia tohto typu nepracujú. Takže život ohrozujúce stavy v univerzitnej nemocnici vedia veľmi rýchlo vyriešiť.
Urgent rieši život ohrozujúci stav
„Človek, ktorý pocíti náhlu zmenu svojho zdravotného stavu, náhle bolesti brucha, hlavy, kŕče, bolesti na hrudníku, má možnosť prísť k nám hneď – aj bez odporučenia všeobecného či pohotovostného lekára. Vtedy niet na čo čakať, také zdravotné problémy musíme riešiť rýchlo,“ informuje primárka. No zároveň dodáva, že často sa na oddelení stretnú aj s tým, že k nim ľudia prichádzajú s chronickými ťažkosťami, ktorých liečba je v kompetencii ich obvodných lekárov či špecialistov.
„Aj s takýmto pacientom sa musíme zaoberať, ale niekedy je to aj na úkor tých, ktorí nás potrebujú viac. A to nehovorím, o ľuďoch potúžených alkoholom, ktorých záchranky pozberajú po uliciach, u nás len vytriezvejú a pošleme ich domov. No obsadia lôžka, ktoré potrebujeme pre naozaj chorých ľudí,“ kriticky podotkne M. Košteková.