ie hovoria hygienici?
Počas extrémnych horúčav, ktoré nám dali v ostatných dňoch zabrať, sa Turčania ochladzovali všakovakými spôsobmi. Niektorí vysedávali v tieni alebo klimatizovaných miestnostiach, iní dali prednosť osvedčenej klasike a vyrazili osviežiť sa niekam k vode.
Obľúbenými lokalitami sa u ľudí stali prírodné jazerá. Ako sme medzi Turčanmi zisťovali, kúpanie v takýchto vodách si pochvaľujú, lebo si v nich vraj lepšie zaplávajú, môžu sa člnkovať, oddýchnuť si na nafukovačke a najmä, majú to zadarmo. Od leňošenia pri vode ich neodrádzajú ani varovania hygienikov, ktorí kúpanie v oficiálne neschválených umelých kúpaliskách rozhodne neodporúčajú.
Diaľnica vytvorila jazierko
Vyhľadávaným miestom na šantenie pri vode sa od minulého roku stalo aj bagrovisko na Lipovci s na pohľad krásnou azúrovou vodou, ktorá vytryskla zo zeme počas ťažby štrku na výstavbu diaľnice. Robotníci tak vďaka náhode dopomohli k vytvoreniu prírodného kúpaliska. Slniacim sa ľuďom v letnej pohode nebránia ani neďaleké stále prebiehajúce stavebné práce a hluk z nákladných áut i ťažkých mechanizmov. Odvážnejšie dámy dokonca odhadzujú vrchný diel plaviek a naplno sa tu oddávajú slnečným lúčom. Ľudí s člnmi a nafukovačkami je tu taktiež neúrekom.
Napríklad Jánovi Veselovskému z Martina sa tu skrátka páči, vyhovuje mu voda a ako vraví, na Lipovec to má z domu najbližšie. Neprítomnosť plavčíka mu taktiež neprekáža. K jazierku zavítal aj s priateľkou Sabinou Jurčovou z Popradu.
„Sme tu po tretí raz a zapáčilo sa nám, takže sa na Lipovec určite ešte vrátime. Načo chodiť k moru, keď tu máme takúto možnosť. A nemám ani strach, že sa utopíme, veď sme si kúpili nafukovačku v hračkárstve,“ zažartuje Ján, ktorý sa aj so Sabinou pohrávali s myšlienku, že by nebolo od veci, zriadiť tu nejaký bufet s občerstvením a nápojmi.
Vrútočanka Zuzana Krivušová zas oceňuje, že pri tomto prírodnom kúpalisku nie sú takmer žiadne odpadky po návštevníkoch.
„Dobre je aj v Šútove, len tam je strašný neporiadok po nevychovaných ľuďoch. Tu na Lipovci sa mi páči najviac. Podľa mňa aj voda je tu najčistejšia, lebo bagrovisko vykopali len pred rokom,“ zamýšľa sa mladá Zuzana.
S kajakom po Ontariu
Svojich priaznivcov má aj sučianske Ontario, kde okrem kúpaniachtivých nájdete aj množstvo rybárov alebo člnkárov. Už dlhé roky sem zvykne chodievať i Dušan Zvalo z Martina, ktorý sa práve chystal nasadnúť do svojho kajaku.
„Chodím sem často, plavím sa na kajaku, vykúpem sa. Šútovo je ďaleko a na Lipovec som chodil so surfom, ale už som prestal, lebo ma z neho bolí chrbát,“ opisuje Martinčan, ktorý sa neobáva ani možných baktérií vo vode.
„Kúpem sa tu už roky, ako aj ostatní ľudia s deťmi a nikomu nič nie je. Voda je síce kalnejšia, ale nič jej nechýba,“ konštatuje.
Počas horúčav sa na Ontario prišla s malou neterou osviežiť aj Silvia Drgová z Martina.
„Chodíme tu radi, je tu málo ľudí, dosť miesta, príjemná voda a hlavne pokoj, ticho a pekná príroda. Plávať viem dobre a dám pozor aj na neterku,“ sumarizuje sympatická Silvia.
Pri vode radi kempujú
Najnavštevovanejšou letnou lokalitou s prírodnou vodou je aj napriek hroziacim zosuvom pôdy lom v Šútove. Nikoho neodrádzajú ani tabule so zákazom kúpania pre ľudí a vodenia psov. Počas teplých víkendov je tu tak plno, že voľné miesto nájdete veľmi ťažko. Nechodievajú sem len Turčania. Relax pri vode si v Šútove užívajú ľudia z celého Slovenska. Poniektorí si dokonca rozložia stan a pokempujú aj niekoľko dní.
S týmto cieľom sem prišla aj partia mladých ľudí z Dobrej Nivy pri Zvolene. Ako prezrádza zhovorčivý Tomáš, do Šútova chodievajú stanovať každý rok.
„Najviac nás však mrzí, že ľudia si nevážia prírodu a nechávajú tu neskutočný neporiadok. Predtým, ako sme rozložili stan, vyzbierali sme odpadky do vriec, lebo sme sa na to nemohli pozerať,“ opisuje mladík smutnú realitu.
„Na vlastné oči som videla, ako niektorí hádžu fľaše do vody. Jeden dokonca fajčil na nafukovačke a ohorok z cigarety odfrkol na vodu. Ale inak je tu fajn a vždy sa zabavíme,“ pridáva sa kempujúca Stanislava Žigová. Partia mladých sa tiež vôbec neobáva, že by voda z lomu bola zdraviu škodlivá.
„Na kúpalisku sa v malom bazéne kúpe tristo ľudí a to sa mi zdá omnoho nehygienickejšie ako toto. Aj prostredie je pekné a namiesto Chorvátska ideme radšej sem,“ približuje Tomáš.
Osvieženie v rybníku
Opačná strana Turca ponúka na osvieženie aj rybník v Ďanovej. Aj tu sa neďaleko brehu nachádza tabuľa, ktorá zakazuje kúpanie vo vode. Ľudia sa sem ale i tak chodievajú ovlažiť. Tolerujú ich aj niektorí rybári.
„Ja to beriem normálne, veď ľudia sa potrebujú niekde osviežiť. Ryby mi to neplaší, aj keď dnes som chytil len malého kapríka. Je to o šťastí,“ zhodnotil vášnivý rybár Marián Arvay z Martina, ktorý si do Ďanovej takto prišiel oddýchnuť aj s manželkou. V rybníku sa však nekúpe, lebo sa mu zdá kalný.
O nezávadnosti vody však nepochybuje Magdaléna, rodáčka z Ďanovej.
„Kúpem sa tu už od detstva a nikdy mi nič nebolo. Mne sa tu páči a hlavne, mám to tu najbližšie, keďže v Ďanovej stále bývam,“ vysvetľuje.
Kúpanie s rizikom poškodenia zdravia
Ako nás však informovala regionálna hygienička Tatiana Červeňová, prírodné kúpaliská v regióne Turiec, nie sú schválené Regionálnym úradom verejného zdravotníctva so sídlom v Martine ako vody vhodné na kúpanie.
„Ľudia, ktorí ich využívajú v letných mesiacoch na kúpanie, konajú tak len na vlastnú zodpovednosť. Tieto vodné lokality možno považovať skôr za rybníky a bagroviská, ktoré boli vytvorené na iné ako rekreačné účely,“ vysvetľuje regionálna hygienička.
Čľapkanie sa v takýchto vodách môže tiež spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Pri kúpaní v prírodných lokalitách sa napríklad môžu pomnožiť toxické sinice, ktoré najmä u detí zvyknú vyvolať aj dýchacie problémy či vyrážky. Prehltnutie takejto vody zas môže zapríčiniť nevoľnosť, zvracanie i hnačky. Voda, do ktorej sa dostali výlučky hlodavcov, môže u kúpajúcich sa ľudí dokonca vyvolať poškodenie pečene a obličiek.
„Veľkým problémom v takýchto lokalitách ale často býva chemické znečistenie napríklad ropnými látkami, ťažkými kovmi či pesticídmi. Nebezpečenstvom pri kúpaní v prírode sú tiež úrazy. Najčastejšie ide o poranenia krčnej chrbtice a miechy a pri preceňovaní vlastných fyzických síl sa zvyšuje i riziko utopenia,“ uzavrela Tatiana Červeňová.