MARTIN. Chcú späť priezračnú vodu a idylickú prírodu pár metrov od obydlí! Obyvateľom Ulice pri Turci kedysi za domom tiekla čistulinká voda v bývalom náhone na mlyn. Dnes je ale všetko inak. Voda sa zmenila na nechutnú páchnucu žaburinu plnú plávajúcich rias, avšak najhorší pohľad je na zdochnuté ryby plávajúce na hladine. Tie totiž uhynuli pre nedostatok kyslíka a údajne sa tiež nakazili parazitom zvaným kožovec.
Rozhorčení ľudia sa boja nákazy
Ľudia bývajúci len pár metrov od tohto náhonu z rieky Turiec, ktorí susedí s ich záhradami sú zo zhoršujúcej sa situácie poriadne nahnevaní a dokonca sa obávajú nákazy. Zúfalý stav vody dávajú za vinu martinskému zväzu rybárov, ktorí náhon spravujú a chovajú v ňom ryby.
„Žijeme tu 45 rokov a ozaj si nepamätám, že by to bolo v takom stave ako tento rok. Rybári by sa mali o náhon starať, ale kašlú na to a nič nečistia,“ rozhorčuje sa seniorka Vlasta.
„Kedysi po vode plávali aj kačky, dnes tam plávajú akurát tak pokapané ryby. Veď ani brehy nie sú už pár rokov pokosené,“ dopĺňa informácie Milan.
Časy kúpania sú už preč
Manželskej dvojici pritakávajú aj ďalší susedia, ktorí sa pri zariasenom náhone zišli. Ako spomínajú, ešte vlani sa v letných mesiacoch v tejto vode dokonca ovlažovali alebo len tak relaxovali v príjemnom čistom prostredí.
„Množia sa nám tu komáre, muchy a o zápachu ani nehovorím. Človek si ani nemôže posedieť vo vlastnej záhrade, čo nás komáre idú zožrať. Vždy tu bola krásna voda. My len chceme, aby pustili naplno do náhonu vodu a tie riasy by sa odplavili. Naozaj máme strach z možnej choroby,“ pridáva sa do družnej debaty ďalšia obyvateľka Želmíra a dodáva, že na zúfalú situáciu opakovane upozorňujú Slovenský zväz rybárov z Martina, ktorí s tým však doteraz nič neurobili.
„Kedysi sme sa aj s deťmi hrali pri vode. Dnes musím zamykať bráničku, lebo sa bojím, aby mi vnuci nespadli do žaburiny, lebo by už z toho bahna nevyšli,“ neskrýva obavy Želmíra.
Niektorí z dotknutých obyvateľov sa dokonca iniciatívne chopili čistenia náhonu za svojim domom a riasy v pár metrovom úseku vyčistili.
Rybári sľúbujú vyčistenie náhonu
Predseda martinského zväzu rybárov Horislav Haratík tvrdí, že prítok je neregulovaný už 40 rokov a prietok s vodou ide na neďalekú elektráreň.
„Smrad a trávy majú na svedomí horúčavy a pri neprúdiacej vode sa vytvorili riasy. Museli by sme byť kúzelníci, aby sme zastavili elektráreň, lebo to by sa nepáčilo jej majiteľovi,“ vyslovil sa Horislav Haratík a dodal, že zanesený náhon robí starosti aj ich rybárskemu zväzu. Voda zo spodnej časti náhonu totiž čiastočne vyteká do žľabov, kde chovajú ryby, čo malo za následok ich niekoľko tisícové uhynutie.
„S povodím Váhu, ktorý je majiteľom náhonu, chceme tento kanál nechať vysušiť a postupne prečistiť. Tým, že sa ľudia snažili svojpomocne náhon vyčistiť, pohli kalmi a vo vode vznikol kožovec, ktorý napadol ryby,“ zmieňuje údajnú príčinu predseda martinských rybárov.
Na vine sú horúčavy a stojaca voda
Štefan Geisbacher z Obvodného úradu životného prostredia Žilina vidí príčinu zlého stavu bývalého náhonu na mlyn v súbehu s prírodnými okolnosťami. Aj on nám potvrdil, že horúce dni a prehriata voda mali za následok nadmerné množenie rias i rast vodných rastlín, pre ktoré vo vode ubudol kyslík a ryby tak uhynuli.
„Za tohto stavu sa situácia zhoršuje, pribúda hmyzu a zvyšuje sa aj zápach z hnilobných procesov. Pomohlo by prečistenie a prepláchnutie náhonu. K zlepšeniu pre ľudí nepríjemného stavu okolia dôjde najmä po zrážkach, ktoré ochladia vodu, prípadne po opatreniach majiteľa,“ uviedol Š. Geisbacher a doplnil, že nepríjemný zápach z náhonu pre obyvateľov nebezpečný nie je a opatrnejší však treba byť pri uštipnutiach hmyzom, ktorý môže spôsobovať zdravotné problémy.