MARTIN. Projekt Socha v meste začal písať svoju pamäť v roku 2003 a jeho cieľom je prispieť k odborným i laickým diskusiám o podobách súčasnej sochy, tvorby pre urbánny priestor mesta, v našom prípade Martina, pričom dôležitou podmienkou pre tvorbu architektonickej a umeleckej podoby mesta je znalosť jeho obecnejších socio-kultúrnych a historických reálií.
Chcú reagovať umeleckým dielom na pešiu zónu
Pôvodná koncepcia projektu deklaruje úsilie reagovať umeleckým dielom (ak chcete - sochou) na zrekonštruovanú pešiu zónu, najlepšie tak, že vybrané výtvarné koncepty sa realizujú a vytvoria „zhmotnenú“ súčasť vizuálnej premeny námestia a postupne aj iných lokalít Martina. Pre budúcu spoločenskú objednávku sochy určenej pre verejný priestor je dôležitá nielen autorská predstava a návrh, ale rovnako aj hodnotiace výstupy z diskusie s odbornou verejnosťou, akceptácia rôznymi skupinami mestského obyvateľstva ešte pred fázou realizácie umeleckého diela.
Millenium ako objekt inšpirácie pre sochárov
Aktuálny VI. ročník Sochy v meste sa tematicky vymedzil pre výtvarnú reflexiu pôvodne zamýšľanej architektonickej dominanty centra mesta, ktorá sa obrazne povedané, stala „tŕňom v päte“ nielen pre svoju problematickú úžitkovú disfunkčnosť, ale aj celkovú disproporčnosť medzi estetickou a ekonomicko-prevádzkovou funkciou stavby. Celosklenený objekt Millenium nepochybne výrazne zasahuje do architektonicko-urbanistickej koncepcie pešej zóny, ale napriek nesporným estetickým kvalitám (v roku 2003 sa stal stavbou roka a získal najvyššiu cenu komory architektov), ktoré sa mu nedajú uprieť, predstavuje pre Martin problém. Keby nešlo o luxusnú investíciu (svojho času 50 miliónov Sk), snáď by nikoho nepohoršil fakt, že dve veci ktoré v nej zvedavý turista nájde, sú kaviareň a verejné toalety. Pre objektivitu treba povedať, že na druhom podlaží budovy len celkom nedávno oživil Útvar hlavného architekta mesta predstavu o výstavnom priestore.
Všetko sa bude diať v martinskom centre
Paradoxne sa sochárske sympózium týka objektu Millenia ako pôvodne úžitkovej architektúry, ktorá sa po čase stáva ako socha, resp. objekt, strácajúci jej pôvodne zamýšľané úžitkové funkcie. Je možno rovnako architektúrou ako objektom s istými estetickými funkciami príbuznými sochárskemu artefaktu. Otázky tvorby pre verejný priestor a jeho premeny vyústili do príprav podujatia, na ktorom sa zišli teoretik umenia, architekti, sochári a ďalší aktéri, aby 6. septembra koncentroval tému umenia vo verejnom priestore predstavil v programových aktivitách odohrávajúcich sa v blízkosti Millenia, kulúrneho móla či v parku na Divadelnom námestí. Tento priestor sa aktéri eventu Umenie Millenia rozhodli naplniť kreatívnymi aktivitami, ktoré ponúknu obyvateľom mesta (verejnosti) nový, originálny pohľad na miesta, ktoré ich obklopujú a formujú.
Konceptori VI. ročníka sochárskeho sympózia oslovili umelcov, ktorí sa tematikou verejného priestoru zaoberajú. Výzvu prijali okrem iných Martin Piaček, Ján Gašparovič, Matej Rosmány a Matej Vakula. Millenium tak bude musieť čeliť viac či menej ironizujúcim „atakom“ výtvarníkov, ktoré však v skutočnosti reagujú na základný a nadstavbový myšlienkový koncept kurátorky, ktorým sa okrem objektu Millenia a jeho vplyvu na verejný priestor stala politika kreovania samotného verejného priestoru. Sochárom nepôjde iba o prvoplánovú kritiku, ale aj hľadania rôznych prístupov k riešeniu témy Millenia - napríklad akcia obaľovania interiéru budovy Millenia J. Gašparoviča, veľkorozmerný objekt - prak namierený na budovu M. Rosmányho, svetelno-zvuková šou M. Vakulu, drevené objekty parafrázujúce slovenské drevenice Marina Piačeka.
Konceptori spolupracovali s architektmi mesta
Výstava architektov Umenie architektúry predstaví spolu so sochárskou výstavou sochou výber úspešných architektonicko-urbanistických vízií, plánov a workshopov Útvaru hlavného architekta mesta Martin počas jeho šestnásťročnej existencie.
Partnerstvo umelcov a architektov má ambície oživiť diskusie na tému premeny priestoru Divadelného námestia nielen tým, že všetku pozornosť upriamia na objekt Millenia. Dôkazom je niekoľko súbežných open air aktivít, ktoré pripravili pre verejnosť – začnú sa 6. septembra už o 9. h a budú pokračovať v priebehu dňa až do večera. Okrem výstavy digitálnych simulácií sochy v meste z predchádzajúcich ročníkov sochárskeho sympózia (2003 – 2009), projekcií z workshopov ÚHA mesta Martin (2008 – 2011), workshopov detí, mládeže a ochotnej verejnosti na tému Tak trocha socha aj prekvapenie, ktoré sa skrýva pod názvom mm cité.
Výstava fotografií z eventu a digitálnych simulácií bude od 9. septembra sprístupnená v Turčianskej galérii.
Autor: Jarmila Kováčová