Detí je v laviciach viac, množina problémov prevádzky škôl sa ale nezmenšuje

Školský rok ako každý iný. Navonok. Za bránami škôl je noviniek o niečo viac. Najpodstatnejšou je, že sa v nich bude šetriť ešte viac ako po iné roky.

Žiaci z BellAmos bol prví, ktorí inštalovali svoje práce v Galérii na plote v martinskej Živene.Žiaci z BellAmos bol prví, ktorí inštalovali svoje práce v Galérii na plote v martinskej Živene. (Zdroj: Archív školy)

MARTIN. Hoci presná štatistika počtu žiakov v základných, materských školách, centrách voľného času, základných umeleckých či jazykových školách a školských kluboch detí bude známa až po 15. septembri, v martinských školách, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, majú v počtoch viac menej jasno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žiakov bude viac, tried menej

Do deviatich základných škôl nastúpi 3 653 žiakov, o 21 viac ako v minulom školskom roku, ale učiť sa bude v menšom počte tried – o šesť. Je to okrem iného aj dôsledok analýzy finančného a personálneho stavu martinského školstva, ktoré musí reagovať na realitu rozpočtov jednotlivých škôl. S výnimkou dvoch škôl (na Ul. P. Mudroňa a Gorkého ulica) vo všetkých je prírastok prváčikov vyšší ako počty odchádzajúcich deviatakov. Tento výsledok naznačuje, že do školy prichádza silný demografický ročník (a majú ho nasledovať ďalšie), v školách teda bude koho učiť. Otázkou je, v akom finančnom prostredí a ako kvalitne, keďže všeobecne sa vie, že práca učiteľov je nedocenená a pedagógovia z neustáleho kolotoča školských reforiem aj frustrovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Ani v súkromných školách nevyskakujú

Istú výhodu oproti „mestským“ školám majú v Martine 3 súkromné, 2 cirkevné a 2 špeciálne základné školy, v ktorých vyučovací a výchovný proces zodpovedá predstavám a možnostiam ich zriaďovateľov, a nemusí sa pohybovať v takých personálnych či finančných rámcoch, aké sú určené pre školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. „Je to pravda. Rodičia nám platia školné a v tomto finančnom balíku sú už aj poplatky za školský klub či naše centrum voľného času,“ hovorí riaditeľka SZČ BellAmos v Martine Anna Thomková.

„Práve jeho ponuku sa snažíme zatraktívniť a deťom v ňom ponúkame podmienky nielen pre rozvoj športu, ale aj umeleckého talentu a staráme sa aj o voľný čas detí počas víkendov,“ dopĺňa, pričom ale zdôrazňuje, že podobne ako v obecných školách a u nich majú rovnaké problémy s financovaním materiálneho či personálneho zázemia. „Ľuďom, ktorí robia, by sme radi zaplatili viac, ale ani u nás to nejde,“ povzdychne si A. Thomková, no zároveň informuje, že počas prázdnin sa im podarilo zrekonštruovať sociálne zariadenia a že napriek všetkému sa učitelia na nový školský rok tešia a učiť budú aj troch žiakov zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Na štátny vzdelávací program asi nemajú nikde

Dva fenomény - radosť a starosť - spojené so začiatkom školského roka skloňujú aj v Základnej škole Jána Kollára v Mošovciach. „Vidím na učiteľoch, že sa tešia. Vyučovanie máme postavené na celoročných témach, takže učitelia si chystajú pre deti rôzny materiály, prekvapenia a sú zvedaví ako zareagujú,“ otvára najaktuálnejšiu septembrovú tému riaditeľka školy Iveta Thomková, ktorá pripomína, že aj detí v posledných troch-štyroch rokoch v laviciach ich školy pribúda. Pri otázkach o finančnom rozpočte zvážnie.

„Naša škola v porovnaní s mnohými v Turci je na tom ešte dobre. Máme viac interaktívnych tabúľ, dve počítačové učebné, multimediálnu učebňu, robili sme viaceré úsporné opatrenia, ale v triedach sú vymenené podlahy, máme nový nábytok, ktorým sme postupne dozariaďovali učebne a iné priestory, no ak by sme chceli kopírovať štátny vzdelávací program, tak to určite zaostávame – a to najmä vo vybavení pomôckami a technikou na vyučovanie. Čo máme dostávať od štátu, to cez zriaďovateľa dostávame, ale určite to nestačí. A ešte horšie sú na tom jedáleň a aj školský klub.“

SkryťVypnúť reklamu

Školské kluby detí zdraželi

Do školských klubov detí v Martine má nastúpiť nižší počet detí. Keďže v nich sa už nemôže vykonávať záujmová činnosť, štatistika teraz registruje zníženie počtu záujmových útvarov a členov v nich. Dôvodom nižšieho záujmu rodičov o pobyt detí v kluboch môže byť v Martine aj zavedenie približne 17-eurového mesačného poplatku, ktorý je o päť eur vyšší ako v minulosti, čo pre mnohé rodiny znamená stopku vo využívaní týchto zariadení.

V mošovskej základnej škole ale dokázali udržať základné poplatky. „No je pravda, že oproti minulosti dostávame na školský klub asi o 20 percent financií menej. Vtedy sme dokázali postupne dokúpiť koberec, zariadenie a podobne, dnes máme len na mzdy a tovary, ako sú čistiace prostriedky, nejaký materiál a podobne,“ hovorí riaditeľka I. Thomková.

Umelecká škola má viacero otáznikov

Základná umelecká škola na Mudroňovej ulici v Martine, ktorá je svojím záberom vzdelávania talentov v meste nenahraditeľná, tiež avizuje zníženie počtu žiakov – asi o stovku (čo sa ale netýka hudobného odboru). Nemusí to byť konečné číslo, pretože ministerstvo školstva dotáciu pre žiakov umeleckých škôl podmienilo čestným vyhlásením rodičov, že ich dieťa v nich navštevuje len jeden odbor. Ak dva, či viac – rodič musí platiť. Ide asi o 400 eur ročne, čo si nie každá rodina môže dovoliť. Martinská radnica ešte hľadá spôsob, ako všeobecne záväzným nariadením umožní rozdelenie tejto dotácie pre viacero odborov ZUČ či viaceré umelecké školy, ale výsledok dnes ešte nie je jasný.

Centrá nedotujú obce, hoci v nich majú deti

V nezávideniahodnej situácii sú centrá voľného času. Aj za CVČ Kamarát muselo mesto Martin zo svojho rozpočtu uhrádzať neplatené faktúry za teplo a odmeny externým lektorom, súkromné centrá, aby prežili, sa aj zadlžovali, takže štart nového školského roka bude pre ne problematický. Každé má svojej špecifické problémy, v Kamaráte sa navyše očakáva výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa a v súčasnosti sa pracuje na zmluvách so základnými školami, v priestoroch ktorých centrum rozvíja svoju záujmovú činnosť. V Kamaráte dnes v rôznych útvaroch a kluboch pracuje okolo 1590 detí, no dotácie z ministerstvo školstva idú len na 950 z nich. Ostatné deti sú z iných obcí, alebo navštevujú viacero klubov. Z obcí prichádza do centre len zlomok financíí – do 30. júna to bolo 525 eur, hoci rozpočtová suma je 35 tisíc eur.

V Martine je aj jediná „mestská“ jazyková škola pri základnej škole. Svoju činnosť začala rozvíjať pri ZŠ A. Dubčeka na Ulici budovateľov v školskom roku 2011/2012, dnes ponúka 17 jazykových kurzov pre približne sedemdesiatku poslucháčov. No pravda je tá, že v minulom školskom roku jazykovú školu navštevovalo len 12 žiakov.

V školách nie sú peniaze na zvýšenie miezd

Situáciou v školstve sa budú v Martine zaoberať aj poslanci mestského zastupiteľstva na svojom septembrovom rokovaní. A hoci je známe, že financovanie základného školstva zo zdrojov štátneho rozpočtu je porovnateľné s minulým školským rokom, očakáva sa napätie v získavaní ďalších zdrojov na krytie zvýšených mzdových výdavkov zamestnancov škôl a školských zariadení, ktoré sú výsledkom ich štrajku či zvýšených platových taríf.

Týka sa to aj materských škôl, hoci finančná situácia v nich nie je taká napätá ako v základnom školstve. V martinských mestských škôlkach sa v tomto školskom roku zvyšuje počet tried o jednu (pre najmenšie deti na Lettrichovej ulici), chodiť do nich bude asi o štyri desiatky detí viac ako v minulom. Predprimárne vzdelávanie detí bude v meste okrem desiatich mestských škôlok zabezpečovať aj sedem súkromných a dve cirkevné materské školy. Škôlky sú plne obsadené, k prvému septembru bolo voľných ešte deväť miest v MŠ na Dolinského ulici.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 405
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 574
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 341
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 412
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 005
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 564
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 076
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Anastasia Kuzminová a Liliana Hausnerová.

Liliana Hausnerová si vďaka svojej bežeckej záľube užila deň, na ktorý nezabudne do konca života.


Branislav Kováčik z Martina.

Husle Branislava Kováčika poznajú vo svete.


Monika Maruňáková 1

Uctili si dôležité momenty našich dejín.


TASR

Už ste čítali?