Chodníky a osvetlenie na Národnom cintoréne je už zrenovované, časom sa namontujú aj kamery.
MARTIN. Na Národnom cintoríne v Martine vynovili za 155-tisíc eur chodníky a osvetlenie. Budúci rok by martinská radnica chcela za 400-tisíc eur dokončiť kamerový systém a ozvučenie, osadiť lavičky a koše a opraviť oplotenie. „Národný cintorín nie je v stave, ktorý by bol adekvátny jeho významu a historickej úlohe, ktorú osobnosti, ktoré sú tam pochované, zohrali v histórii slovenského národa. Ideme však krok po kroku a postupne sa zameriavame na najakútnejšie problémy. V predchádzajúcich rokoch sa nám podarilo vysporiadať s neutešeným stavom zelene. V najbližšej dobe by sme chceli vylepšiť informačný systém, či opraviť oplotenie, ktoré sa na viacerých miestach rozpadá,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar. „Národný cintorín potrebuje kamerový systém a jeho priame napojenie na políciu, keďže nedávno nám vandali poškodili 13 hrobov a to tak, že poprevracali náhrobné kamene a mnohé dosky s menami rozbili na kúsky,“ dodal predseda mestskej komisie pre Národný cintorín Alexander Lilge.
S kompletnou rekonštrukciou posledného odpočinku významných spisovateľov, umelcov i politikov slovenského života začalo mesto pred dvomi rokmi. Chodník vedúci cez Národný cintorín si vyžadoval dôkladnú obnovu, keďže na mnohých miestach už bol rozbitý a rozlámaný. Namiesto jeho pôvodných vrchných i podkladových vrstiev, ktoré boli odstránené, tu pribudol ako podklad štrkopiesok a navrch andezitové kocky. Zrekonštruovaná bola aj časť okolo pietneho kríža, kde bola vytvorená nová plocha a upravený okolitý trávnik. Okrem viditeľných zmien vykopali na cintoríne kanály pre vodovodné potrubie a položili chráničky pre elektrické rozvody, ktoré slúžia ako príprava pre verejné osvetlenie a kamerový systém. Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, väčšinu rekonštrukčných prác na Národnom cintoríne financuje martinská radnica z pravidelných dotácií ministerstva kultúry.
Národný cintorín v Martine je miestom posledného odpočinku mnohých významných osobností slovenského života. Bol založený koncom 18. storočia pôvodne ako mestský cintorín. V roku 1967 bol vyhlásený za Národný cintorín a národnú kultúrnu pamiatku. Svoj celonárodný význam si získal v druhej polovici 19. storočia, keď bola starostlivosť oň zverená Matici slovenskej. Martin ako miesto Národného cintorína nebol vybraný náhodne, v 19. storočí bol totiž strediskom slovenskej kultúry. Na Národnom cintoríne sú pochovaní napríklad básnik Štefan Krčméry, spisovatelia Jozef Cíger Hronský, Svetozár Hurban Vajanský a Karol Kuzmány, poetka Maša Haľamová, politik Milan Hodža, maliari Martin Benka a Mikuláš Galanda či herec Emil Horváth starší.