MARTIN. Od desiatej hodiny sa v Múzeu slovenskej dediny v martinských Jahodníckych hájoch začne podujatie venované poznávaniu neživej a živej prírody s názvom Človek a príroda. Neživú prírodu návštevníkom priblíži výučba ryžovania zlata. Nebude to len teória, návštevníci si naozaj vyryžujú zlato a získajú certifikát zlatokopeckého remesla. Popritom si budú môcť pozrieť výstavu a prednášky na tému minerálov a bude tu aj možnosť kúpiť si ich. Už tradične je súčasťou tejto akcie, ktorá si píše svoj deviaty ročník, výstava aktuálne rastúcich húbspojená s hubárskou poradňou a ochutnávkou hubového guláša.
Živú prírodu priblíži v skanzene najmä poradenstvo o využití bylín v domácnosti, ktoré bude spojené s predajom liečivých bylinných zmesí a korení. Organizátori ponúknu aj tému negatívnych vplyvov rozširovania inváznych rastlín a pre zvedavcov pripravili aj poznávanie stromov a krov podľa listov a plodov.
Na podujatí si bude možné popásť oči aj na prezentácii sukulentov a kaktusov, ktoré predstavia súkromní pestovatelia. Chystá sa aj výstava exotických orchideí a Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín príde s výstavou mäsožravých rastlín. Pri každej z týchto výstav návštevníci dostanú aj základné rady o pestovaní týchto druhov rastlín. Deti sa budú môcť zoznámiť s príbytkami vtákov a netopierov, dospelým odborníci predstavia praktické ukážky zachovania úkrytov chránených živočíchov a poukážu aj na riziká zatepľovania budov z hľadiska ochrany prírody.
Na podujatí nebudú chýbať ani pracovníci Národného parku Malá Fatra, ktorí obohatia jeho program výstavou o rastlinných a živočíšnych druhoch európskeho významu na Slovensku. Návštevníci na nej uvidia dermoplastické preparáty živočíchov. V bloku Príroda všetkými zmyslami si budú môcť malí aj veľkí vyskúšať pocitovú skrinku, prírodné pexeso, zvukové hrkálky, voňavé balíčky a skúsiť priradiť listy a plody ku stromom a kríkom či zúčastniť sa iných ekohier. Pre deti bude pripravené aj vozenie na poníkovi a koňovi. O 13.30 h. sa v kostole z Rudna bude konať rímskokatolícka svätá omša.
Autor: Andrej Bendík