MARTIN. Niekoľkoročnú dilemu martinských poslancov o znížení počtu členov mestského zastupiteľstva možno už na septembrovej schôdzi slovenského parlamentu vyriešia zákonodarcovia z vládneho Smeru-SD, ktorí v NR SR disponujú s pohodlnou väčšinou.
Piati z nich pripravili novelu zákona o obecnom zriadení, v ktorom okrem iného navrhujú aj zníženie počtu poslancov v obciach a mestách nad 10 000 obyvateľov, čo zdôvodňujú nutnosťou šetriť finančné zdroje.
Martin s 25 poslancami?
Ak by ich novela zákona uspela, tak mesto Martin, ktoré spadá do kategórie od 50 001 do 100 000 obyvateľov, by mohlo mať najviac 25 a minimálne 19 poslancov. V súčasnosti má martinské mestské zastupiteľstvo 31 členov.
„Osobne mi je tento návrh sympatický, ale v poslaneckom klube budeme ešte o ňom diskutovať. Názory na zníženie počtu poslancov sú medzi mojimi kolegami a kolegyňami rôzne, rada si vypočujem všetky argumenty za i proti a podľa toho sa nakoniec rozhodnem,“ povedala Eva Hufková, poslankyňa NR SR za Smer-SD.
Primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar, ktorý je aj poslancom NR SR za Most-Híd, problém so znížením počtu poslancov nemá. „Naozaj by nám to pomohlo vyriešiť niekoľkoročnú diskusiu, ktorú sme na pôde nášho mestského zastupiteľstva ešte neukončili.“
Ďalšia centralizácia moci
V návrhu novely zákona o obecnom zriadení sa počíta aj s posilnením práv starostov a primátorov v oblasti vymenovania a odvolávania vedú-cich, resp. riaditeľov rozpočtových a príspevkových organizácií obce.
Doteraz ich na návrh primátora alebo starostu volilo, resp. odvolávalo mestské alebo obecné zastupiteľstvo, po novom by takéto menovanie bolo už len čisto v kompetencii primátora či starostu.
„Primátori a starostovia majú už teraz silnú pozíciu a v rukách pomerne veľkú moc, ktorá by sa ešte viac posilnila. Takéto centralizovanie moci by sa ľahko dalo zneužiť na odstránenie nepohodlných riaditeľov. Obávam sa aj politických nominácií, ktoré sa často uprednostňujú na úkor odbornosti,“ upozornil na riziká Andrej Hrnčiar, ktorý dodal, že ak by sa právomoc starostov a primátorov v tejto oblasti posilnila, tak on by ju nevyužíval. „Určite by sme hľadali taký vnútorný mechanizmus, ktorý by zachoval súčasný stav.“
Smer argumentuje tým, že primátor alebo starosta ako štatutár zodpovedá za chod mesta a obce a je trestnoprávne zodpovedný za škody v meste, resp. v obci.
„Preto by mal mať kompetenciu priamo si vyberať riadiacich pracovníkov rozpočtových a príspevkových organizácií, ktorí priamo riadia a sú zodpovední za zverený majetok mesta,“ myslí si poslankyňa NR SR Eva Hufková.
Pozmeňovací návrh
Andrej Hrnčiar pri druhom čítaní novely zákona o obecnom zriadení prednesie aj vlastný pozmeňovací návrh. Pokúsi sa presadiť, aby poslanci mestských a obecných zastupiteľstiev, ako aj samosprávnych krajov nemohli byť zároveň štatutárnymi zástupcami s majetkovou účasťou mesta, obce a samosprávneho kraja.
„Vidím v tom konflikt záujmov, pretože takíto poslanci rozhodujú napríklad o rozpočtoch organizácií, ktoré riadia,“ vysvetľoval primátor.