Voľné združenie dospelých amatérskych recitátorov mesta Martin a regiónu Turiec vzniklo koncom roka 1992 ausadilo sa na pôde Literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice. Milovníci umeleckého prednesu si zvolili názov Kruh 3 P (priatelia poézie a prózy). Kruh drží pevne už dvadsať rokov.
MARTIN. Za zrodom martinského Kruhu 3 P stojí nadšenec slova a autor prvých programov poézie na pôde literárneho múzea. Mišo Kováč Adamov je osobnosť známa v širokom kontexte, literárny historik, dlhoročný odborný pracovník MS, v tom čase novozvolený správca Matice slovenskej. Na silný recitátorský potenciál nadšencov poézie, majstrov interpretácie umeleckého slova vsadil s prezieravou intuíciou.
Spriaznení umeleckým prednesom
Charakteristickú tvár Kruhu 3 P od vzniku dodnes vtláčajú recitátorské osobnosti známe v celoslovenských súvislostiach. Laureátky a laureáti súťaží v umeleckom prednese sú víťazi festivalov - až po vrcholný Hviezdoslavov Kubín, cez Vansovej Lomničku, Ponitrie Valentína Beniaka či česko-slovenský Val-Mez. Pevné umelecké jadro tvoria známe a úspešné recitátorské osobnosti - Zuzana Bukovská, Eva Potůčková, Zuzana Kramárová, Alexander Harman, Zuzana Kmeťová, Gabriela Hamranová, Milada Záthurecká, Martin Klein, členkami Kruhu boli aj dnes už nežijúce Janka Beňadiková a Aginka Kuková. Donedávna recitovala Elena Reguliová, Eva Ludvigová, Kvetoslava Hrašková, v súčasnosti sa do Kruhu zapojili Milan Marinčák, Karol Figura, za mladú generáciu Adam Kmeť.
Priestor pre talentovaných
Martinský Kruh poézie je od vzniku otvorené združenie, prijíma tiež nových recitátorov. V priebehu sezón v ňom našli priestor úspešní stredoškoláci aj talentovaní milovníci umeleckého prednesu. Zoznam recitátorov v Kruhu by určite vydal na tridsiatku účinkujúcich. Dvadsaťročná koncepčná cesta za pokladmi slovenského umeleckého slova nesie pečať zaujatých a tvorivých interpretov.
Vľúdne organizačné zázemie
Priatelia poézie a prózy by v Kruhu 3 P určite neboli tam, kde sú. Bez spoľahlivej a vytrvalej organizátorskej duše, lektorky literárneho múzea Evy Kalnickej by združenie v časovej krivke dvoch desaťročí iste neobstálo. Sama výborná recitátorka je pri čítaní textov precízna a náročná dramaturgička. Na komponovaných programoch má podstatný podiel tiež ako scenáristka a režisérka. Slovom, združenie recitátorov v nej má svoju starostlivú dušu... Na podujatiach Kruhu sa desaťročie podieľalo tiež Turčianske kultúrne stredisko, najmä v osobe tvorivej metodičky, úspešnej recitátorky Viery Peťkovej. V súčasnosti programy scenáristicky a režijne spoluorganizuje autorka tohto textu. O pohostinnú strechu v literárnom múzeu sa stará a tvorbu Kruhu 3 P umožňuje riaditeľ Jozef Beňovský.
Predjarie a predvianočný podvečer
Kruh 3 P prezentuje poetické programy v ustálenom čase dva razy do roka. V skorú jar je to Predjarie zostavené zo sólo prednesov, texty si vyberajú samotní recitátori. Podľa osobného vzťahu k obľúbenej poézii či próze prednášajú ukážky z tvorby svojich „srdcových“ autorov. Predvianočný poetický večer býva v Kruhu určený tematicky alebo venovaný jubilujúcemu slovenskému spisovateľovi. Za dvadsať rokov pripravili recitátori viac ako štyridsať pôvodných umeleckých programov. Predvianočné i jarné stretnutia s poetickým slovom obohacujú v Kruhu 3 P tiež autorské vklady martinských hudobníkov rôznych žánrov. V minimalistických priestoroch SNLM je ozvláštnením javiskového vyznenia prednesu premyslená scénografia.
Mágia poetického slova
V inventúre svojho dvadsaťročia zaznamenáva Kruhu 3 P (priatelia poézie a prózy) bohatú škálu významných slovenských spisovateľských osobností. Z básnickej a prozaickej tvorby starostlivo komponovaných programov napísali úvodnú kapitolu verše Moje najmilšie Jána Smreka. Výber zo slovenskej ženskej exilovej poézie predstavili recitátori v Zaviatych cestách. Z objavovaných básnikov sa umeleckého spracovania dočkal Rudolf Dilong ako Mág slovenského slova. Krajanským autorom zo srbskej Vojvodiny, Rumunska a Maďarska venovali Ozveny z Dolnej zeme. K jednému autorovi sa recitátori vrátili dva razy, v Kľakaní k básni a Posolstve zneli básne z intímnej tvorby Milana Rúfusa. Tvorba básnika, prozaika a martinského rodáka Janka Jesenského znela v programe Z knihy života. Umeleckým pripomenutím básnika Emila Boleslava Lukáča k storočnici jeho narodenia bola kompozícia Spoveď. Program Výšiny a biedy bol venovaný próze aj poézii Ľuda Ondrejova.
Originálny podvečer venovali recitátori z Kruhu súčasnej tvorbe žijúcich martinských autorov pod príznačným názvom Žijú medzi nami. K 160. výročiu uzákonenia štúrovskej spisovnej slovenčiny zaznela v poetickom programe Chvála slovu a k tejto významnej generácii sa recitátori vrátili v literárno-hudobnom programe Návraty k štúrovcom. Každý deň zapíš bol program z básnickej tvorby Jána Kostru. Výber z básnickej a prozaickej tvorby Vincenta Šikulu uviedol Kruh pod názvom Poetizujúci rozprávač . Dotyky s poéziou Miroslava Válka boli vyznaním aktuálnosti tvorby tohto básnika. Zdanlivá ľahkosť básní rezonovala s piesňovými textami Daniela Heviera v programe Volajú ma Hevi.Tvorbu Martina Rázusa predstavili martinskí recitátori ako Dni ťažkých obetí. Program mal originálnu premiéru v evanjelickom kostole, aj so vzácnym hosťom hercom Františkom Kovárom. Pozdrav odmlčaného básnika na počesť Štefana Krčméryho zaznel v domovskom Literárnom múzeu, ale tiež v jeho rodisku, v Mošovciach.
Prierez tém slovenskej literatúry v podaní martinských nadšencov umeleckého prednesu je bohatou Dvadsaťročnou inventúrou. V jubilejnom Predjarí 2013 sumarizoval Kruh 3 P (priatelia poézie a prózy) viac ako štyridsať programov sprítomnenej tvorby významných osobností slovenskej literatúry.
Recitujú priaznivcom
V martinskom poetickom združení účinkuje spravidla viac ako desať recitátorov a Kruh 3 P spája tri generácie ľudí najrôznejších profesií. Prijímateľovi – vernému martinskému obecenstvu - odovzdávajú svoje srdcom pretavené recitátorské majstrovstvo. Vytrvalo, dve desaťročia, bez nároku na honorár. Jediným a najvzácnejším ocenením je pre recitátorov Kruhu priateľov poézie a prózy v Martine spontánny potlesk a úprimné uznanie. Od publika spriazneného duchom a vzájomnou láskou k slovu.