TURANY. Pred týždňom Kysučan Miroslav Blaho s veľkým šťastím prežil stretnutie s medveďom. Ratovali ho v Univerzitnej nemocnici Martin. Nerovný súboj sa odohral medzi Turanmi a Ratkovom v blízkosti posledného z mostov, ktoré stavajú na rozrobenom diaľničnom úseku. Mnohí sa teraz pýtajú, či podobné nemilé prekvapenie nestretne aj ich. V posledných rokoch totiž podobných príhod pribúda.
„Na dedine žijem odmalička a okúsili sme už všeličo. Ak to však takto pôjde ďalej, asi budem musieť prestať chodiť do hory. Priznám sa, že z medveďov už začínam mať strach,“ hovorí Jarmila z Turian.
Medvedie safari
Poľovný hospodár Jaroslav Milan z Turian si myslí, že medvede sú v súčasnosti premnožené. Pri nedávnej prechádzke lesom sa mu dokonca stalo, že stretol päť medvedíc s mladými.
„Nešlo o tú istú. Prvá mala mladšie mláďatá, druhá zas staršie a viacero znakov nahováralo, že ich bolo naozaj päť.“
Podľa jeho slov sú už časy, keď turisti zbadali na chodníku medvedí trus a boli z toho vyplašení, dávno preč. Teraz už nie je veľký problém vidieť našu najväčšiu šelmu naživo.
„Medveďov je viac a na druhej strane tiež pribudlo turistov, zberačov lesných plodov, cyklistov či lesných robotníkov. Les sa tak pre zvieratá zmenšuje a zároveň strácajú prirodzenú plachosť,“ upozorňuje.
Potom ešte pridáva i vlastnú skúsenosť. Hnedého chlpáča raz nachytal vo svojom včelíne uprostred dňa.
„Z dverí mu trčal len zadok. Snažil som sa ho odplašiť, no vôbec nereagoval,“ krúti hlavou.
Chýba rozumná regulácia
Ak kompetentní konečne nebudú reagovať na vzniknutú situáciu je veľká pravdepodobnosť, že podobných stretnutí, aké sa odohrali minulý týždeň, bude pribúdať.
„Medveď je nádherné zviera a určite patrí do lesa. Nemôže mu však patriť celý, a preto treba jeho počty rozumne regulovať. To sa žiaľ dnes nedeje,“ hovorí J. Milan.
Podľa jeho ďalších slov majú v súčasnosti poľovníci problém uskutočniť aj regulovaný odstrel. A to i napriek tomu, že pri získaní rozhodnutia už absolvovali pomerne zdĺhavý a preverovaný proces.
„Naši “tiežochranári“ všetko napadnú na súde. Kým sa prípad rozlúskne, medvede už dávno spia.“
Svetielko nádeje
Veci by mohol dopredu posunúť projekt, ktorému sa venujú na zvolenskej univerzite. Výskumný tím zbiera vzorky DNA, ktoré získava z trusu a pokúsi sa zistiť čo najpresnejší počet medveďov na Slovensku.
„Čísla by dokonca mali byť rozdelené podľa jednotlivých lokalít, a tak sa vyhneme zradnému priemerovaniu. Ak sa potvrdí, že medveď je premnožený, dúfam, že už konečne zvíťazí zdravý rozum.“
V súvislosti so stretnutiami medveďa a človeka napadla skúsenému poľovníkovi ešte jedna zaujímavá myšlienka. Opäť si ju pripomenul minulú nedeľu.
„Keď zrazí medveďa auto alebo uhynie iným spôsobom, na mieste sa zídu zástupcovia toľkých inštitúcií, že by ste ich pomaly nespočítali na prstoch obidvoch rúk. Teraz, keď zviera takmer zabilo človeka, nebol tam z nich takmer nikto. Ľudský život akosi prestáva mať cenu.“