GALÉRIA M. GALANDU, TURČ. TEPLICE
V galérii je sprístupnená stála expozícia Mikuláša Galandu, jedného zo zakladateľov slovenského moderného výtvarného umenia. Výstava poskytuje prierez jeho tvorbou.
DOM J. C. HRONSKÉHO
V Dome J. C. Hronského je sprístupnená stála expozícia na tému Život a dielo Jozefa Cígera Hronského.
SNM-MÚZEUM KULTÚRY ČECHOV NA SLOVENSKU
Veľkí Česi malými očami – výstava o 19 svetoznámych osobnostiach českej histórie z pohľadu detskej kresby.
LITERÁRNE MÚZEUM SNK
Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.
Matica v národe – národ v Matici – výstava k 150. výročiu vzniku Matice slovenskej, potrvá do 30. septembra.
Pochvalné slovo na spisovni jazik – prednášky o vývoji spisovného jazyka pre školy, do 30. septembra.
Večné svetlá – Pocta písmu, vzdelanosti a kresťanskej civilizácii – vernisáž výstavného projektu – 17. októbra o 15. h.
Pietna spomienka na Národnom cintoríne pri príležitosti Pamiatky zosnulých – 31. októbra o 14. h.
SLOVENSKÉ NÁRODNÉ MÚZEUM
V dreve a kameni – výstava dvoch rómskych rezbárov Dezidera Fertöa z Gemera a Jaroslava Cicku z Hornej Štubne.
MÚZEUM SLOVENSKEJ DEDINY
Michalský jarmok (29. septembra), Keď sa zima opýta (13. októbra), Vianoce na dedine (8. decembra).
SNM-MÚZEUM M. BENKU MARTIN
Stála expozícia predstavuje autenticky zachovaný interiér domu, v ktorom Martin Benka (1888 – 1971) žil a tvoril posledné roky svojho života. Prezentuje celkový prierez výtvarnou tvorbou s ukážkami viacerých techník všestranne orientovaného umelca maliara, ilustrátora, jednej z významných osobností slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia.
TURČIANSKA GALÉRIA
Slovenská výtvarná moderna v Turci - stála expozícia venovaná najmä tvorbe osobností spätých s regiónom Turiec - Mikuláš Galanda, Miloš Alexander Bazovský, Janko Alexy, Martin Benka, Ludovít Fulla a výberu z diel Galandovcov. Výstava je rozšírená o diela autorov generácie 60. rokov s presahom do súčasnosti (Skupina M. Galandu, L. Záborský a i.).
Dorota Sadovská – Živé šaty, výstava Vstúpte prosím – vernisáž bude 26. septembra.
TURČIANSKA KNIŽNICA
Výstavy Kataríny Nemčekovej, J. Ladiverovej a E. Balkovej, na jednotlivých pracoviskách knižnice do 30. septembra.
Beseda s Jozefom Banášom, autorom knihy Kód 1 – 25. septembra o 16.30 h.
Prečo čítať deťom – prednáška pre rodičov, 25. septembra o 10. h.
TURČIANSKE KULTÚRNE STREDISKO
Martinský cestovateľský večer – Matej Bórik – Černobyľská tragédia, 27. septembra o 17.30 h.
Príbeh zvonov z Príboviec – hudobno-dramatický program, Evanjelický kostol v Príbovciach, 28. septembra o 17. h.
Detské divadelné improvizácie – tvorba humorných improvizačných scénok, Klubovňa TKS 1. októbra o 15. h.
Čas v čase – autorská výstava obrazov Idy Remeníkovej, DSS Martin-Ľadoveň, do 31. októbra. Mládež a odkaz Alexandra Dubčeka – regionálne kolo súťaže v rétorike, ZŠ A. Dubčeka a Gymnázium J. Lettricha, 3. októbra o 10. a 12. h.
Pohľady – autorská výstava obrazov a fotografií Marcely Pajurkovej, Turčianska knižnica, od 7. do 31. októbra.
Sárova Bystrica – regionálne kolo súťaže mladých moderátorov, Klubovňa TKS, 8. októbra o 9. h.
Reflexie – galaprogram pri príležitosti 60. výročia osvety v Turci, Štúdio SKD, 24. októbra o 17. h.
Reflexie jubilantov – spoločná výstava Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov a Fotoklubu Karola Plicku, foyer Štúdia SKD, 24. októbra o 16.30 h.
Martinské cestovateľské večery – 25. októbra o 17.30 h v TK Martin.
SLOVENSKÉ KOMORNÉ DIVADLO
NÁRODNÝ DOM
Záveje (24. septembra), 1+1=3 (23. septembra).
ŠTÚDIO
Muflón Ancijáš (25. septembra), www.narodnycintorin.sk – 2 časť (26. septembra).
DIVADELNÝ KLUB MARTIN
Closer (na dotyk) – divadelné predstavenie Aréna Bratislava, Národný dom, 15. októbra o 19. h.
MESTSKÉ DIVADLO ŽILINA
Modrofúz (nádej žien) – 25. septembra, Jánošík 00 7 (26. septembra), Idiot (28. septembra)
DO STROJÁR
Turné štyroch mostíkov – zábavná šou Z. Izera, 26. septembra o 18.30 h.
Ryby v trojke – divadelná komédia, 28. septembra o 19. h.
Sme také aké sme Tour 2013 – koncert Beaty Dubasovje a Nika Karch, 2. októbra o 19. h.
Polooblačno – Radošínske naivné divadlo – 5. októbra o 15.30 a 18.30 h.
Gala Ander Šou – Šláger TV uvádza hudobno-zábavný program, verejná nahrávka, 8. októbra o 19. h.
Best of Pavol Hammel – koncert, 16. októbra o 19. h.
Don Quijote – klasický príbeh M. Lasicu a J. Satinského s Jiřím Lábusom a Oldřichom Kaiserom, 18. októbra o 19.30 h.
Koncert ĽH Kysucký prameň s hosťami – 21. novembra o 18. h.
POSÁDKOVÝ KLUB
Celosvetové stretnutie zberateľov pivovarských suvenírov – 3. až 6. októbra v Športovej hale na Podháji.
Valentínska batôžková zábava – Kultúrny dom Bystrička 11. októbra o 19. h.
MESTO VRÚTKY
Výstavy – na MsÚ vo Vrútkach je sprístupnená Pamätná sieň Hany Zelinovej a v knižnici výstavná expozícia Jána Bodeneka.
BAR MUSEUM
Koncert hudobnej skupiny Dilema – 3. októbra o 19.30 h.
Tri Tvorivé Tvory – improvizačná skupina troch hercov – 11. októbra o 19. h.
Neřež&Katka Kočšová – pokračovanie úspešného spoločného koncertného ťaženia, 18. októbra o 19. h.
Koncert martinskej hudobnej skupiny Troll – 19. októbra o 20. ha.
CAFÉ KAMALA
Mystérium krajiny - výstava výberu fotografií krajinára Juraja Gavuru.
Večer zdravia – Robme život lepším, 25. septembra o 17. h.
Pre organizátorov podujatí:
Pripravujete festivaly, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty či kultúrno-výchovné podujatia pre deti či dospelých? Dajte o sebe vedieť aj prostredníctvom rubriky Kam za kultúrou.
Kontakt pre vás:
viera.legerska@petitpress.sk