MARTIN. Nové podmienky financovania centier voľného času, ktoré začali platiť od januára tohto roku, si vyberajú svoju daň. Doplatilo na nich aj Centrum voľného času v Turčianskej Štiavničke, ktoré (hoci viackrát zmenilo svoje sídlo) v praxi približne dve desiatky rokov realizovalo zážitkové učenie zamerané na environmentálnu výchovu, v ktorom sa vystriedali až na malé výnimky všetky deti v regióne. Po nových pravidlách financovania začalo mať existenčné problémy. Postupne zrušilo strediská v Turčianskom Petre, Jasene a Blatnici a tamojší pracovníci sa museli zaregistrovať na úrade práce.
Robíme s deťmi, hoci aj zadarmo
„Napriek tomu za 93 eur mesačne robili s deťmi ďalej, od prvého septembra dokonca zadarmo,“ smutne konštatuje jeden z pedagógov „cévecéčka“ Pavol Kondek a dodáva, že istú nádej na zvrat situácie vkladali do postoja mesta Martin, ktorého vedenie slovne a sčasti aj prakticky podporilo environmentálne vzdelávanie martinských detí v prostredí CVČ v Turčianskej Štiavničke. Podstatná časť detí, ktoré tu našli nielen zmysluplnú náplň svojho voľného času, ale absolvovali tu aj klasické hodiny environmentálnej výchovy, je v z Martina. Mesto sa formou grantu – desaťtitsíc eur - usilovalo v tomto roku centru finančne pomôcť. No aj napriek tomu, že centrum zredukovalo svoje výdavky na existenčné minimum, na výchovu detí, tak ako bola nastavená v minulých rokoch, to nestačilo. Komisia kultúry, školstva a vzdelávania preto už niekoľko mesiacov hľadá spôsob, ako činnosť centra, ktoré poskytuje nezastupiteľný servis vo výchove detí, finančne stabilizovať. Týmto postojom reagovala aj na výsledky prieskumu, ktoré sa uskutočnili na jar toto roku v jednotlivých martinských školách. Riaditelia označili environmentálnu výchovu v centre, ktoré má svoju základňu v Turčianskej Štiavničke, za takú, ktorú treba jednoznačne zachovať.
Bez Martina je centrum stratené
V posledných mesiacoch padlo viacero návrhov ako centrum inštitucionálne i finančne prekryť. Jeho pracovníkom sa doteraz podarilo získať zmluvný vzťah s 32 obcami v Martinskom okrese, ktoré aj takto zastrešili svoju ochotu spolufinancovať výchovu svojich detí v centre. No na dohodnutý rozsah činnosti tu potrebovali do konca tohto kalendárneho roka z Martina 36 tisíc eur, vrátane poplatkov účastníkov vzdelávania. Na rok 2014 to má byť približne 56 tisíc eur, keďže z okresného mesta sa v centre len z jedného ročníka vzdeláva od 370 do 440 detí, spolu za všetky ročníky základnej školy je to tritisíc detí.
Tieto prepočty ale zmarilo minulotýždňové rokovanie mestského zastupiteľstva, ktoré sa zaoberalo aj zmenou rozpočtu. V nej svitala malá nádej, že na environmentálnu výchovu mesto predsa len nájde peniaze. Zmenu rozpočtu poslanecký zbor prerokoval, ale historicky po prvý raz s výsledkom, že sa schválilo len navýšenie príjmov, ale bez výdavkov. „Plnenie rozpočtu avizuje stratu, treba ju znížiť,“ dôvodila vedúca finančného odboru MsÚ Vlasta Grajciarová. Bez martinského príspevku centrum v Turčianskej Štiavničke nemohlo prežiť.
Deti z vidieka budú k nám chodiť
„Ideme sa zaregistrovať na úrad práce,“ uzatvára najnovšiu perspektívu posledných troch zamestnaných pracovníkov centra Pavol Kondek. „Zmluvy s obcami, ktoré sme uzatvorili, ale naplníme. Deti z vidieka budú k nám chodiť, budeme sa im venovať tak ako doposiaľ. Za podporu, ktorú dostaneme od štátu, odučíme, čo treba,“ dodal.
Nad budúcnosťou centra ešte neláme palicu. Istú nádej, že vstane z popola, totiž martinskí poslanci predsa len načrtli. Schválili uznesenie, aby sa projekt environmentálnej výchovy presunul pod Centrum voľného času Kamarát v Martine, pričom plán tejto transformácie sa má predložiť v novembri tak, aby od 1. januára budúceho roku sa mohol projekt opäť rozvinúť pre martinské i vidiecke deti.
Ako bude? Nad tým je veľký otáznik
Poslanci sa totiž jednoznačne, až na piatich, ktorí sa zdržali hlasovania, rozhodli podporiť projekt, ktorý robí svojim tvorcom dobré meno na celom Slovensku. V tomto duchu vystúpili Bruno Horecký, Ján Zuberec, Stanislav Thomka, Peter Vons i Jozef Bernát. Odmietli návrh viceprimátora Alexandra Lilgeho, ktorý vyslovil obavy z toho, že nová aktivita finančne i organizačne neprimerane zaťaží CVČ Kamarát, ktorého činnosť v tomto po problémoch v minulom školskom roku mesto chce stabilizovať. Žiadal presunúť transformáciu na neskôr a pripomenul tiež, že environmentálna výchova je problémom školstva, financovať sa má z peňazí na školstvo. Oprel sa pritom o najnovšie stanovisko riaditeľov škôl, ktorí na poradách pred začiatkom nového školského roka nesúhlasili s tým, aby sa z peňazí vyčlenených na školy mali financovať hodiny environmentálnej výchovy v Turčianskej Štiavničke.
November bude kľúčový nielen z hľadiska budúcnosti CVČ v Turčianskej Štiavničke, ale aj mestského rozpočtu ako takého. „Štát sa chystá siahnuť samospráve na podielové dane. Samozrejme, že Združenie miest a obcí Slovenska proti tomu protestuje. Všetko bude jasnejšie až v novembri, keď sa zverejnia prvé prognózy. Pri čiernom scenári sa môže stať, že na šport, kultúru a investície nebudeme mať v budúcom roku ani euro,“ uzavrel primátor Andrej Hrnčiar.