NECPALY. Odhalil totiž záujem ľudí (bez rozdielu vyznania) po poznaní histórie. A o zvonoch sa doposiaľ hovorilo málo, alebo sa o nich dokonca nehovorilo a nepublikovalo vôbec nič. Dokázalo to aj nedávne podujatie v Necpaloch. Za prítomnosti viac ako 200 obyvateľov obce, divákov zblízka i zďaleka, starostov okolitých obcí a za účasti evanjelických farárov i katolíckeho duchovného rozozvučali sa v kostole evanjelickej cirkvi a. v. v Necpaloch zvony a tie vtiahli prítomných ihneď do svojho príbehu.
Program rozozvučal sedem zvonov
Zvony sú symbolom kresťanstva. Preto sa v programe na začiatku pripomenul odkaz solúnskych bratov, vierozvestcov Cyrila a Metoda. Prítomných potom v evanjelickom kostole privítal zborový farár Jozef Havrila , potom už zazneli prekrásne tóny piesní v podaní evanjelického spevokolu. O zvonoch vo svojom vystúpení hovoril František Záborský, amatérsky kampanológ. Program bol rozdelený tak, aby sa prítomní mohli nerušene započúvať do histórie siedmich zvonov z oboch kostolov. A veruže bolo o čom!
Hovorilo sa napríklad o vzácnom evanjelickom chrámovom zvone, ktorý bol vystavený pred oltárom na veľkorozmernej fotografii. Odliali ho v roku 1897 vo firme Friedrich Seltenhofer a synovia v Šoproni v bývalom Rakúsko-Uhorsku. Je ťažký 400 kilogramov a naladený do akordu F-dur. Vyniká krásnymi ornamentmi, poukazujú na veľké umelecké cítenie majstra zvonolejára. Seltenhofer a jeho synovia boli za Rakúsko-Uhorska dvornými cisárskymi a kráľovskými zvonolejármi!
Na plášti zvona je reliéf Kristus Pán na kríži a nápis: Vchadzejte do bran jeho s dikčinením a do síni jeho s chválami (Žalm 100, verš 4)
Starý zvon s novým srdcom
Katolícki veriaci Necpalčania sa zase právom môžu hrdiť zachovaným zvonom váženého baróna Ladislava Justha, ktorý už 296 rokov visí na veži kostola Sv. Ladislava v Necpaloch. Bol odliaty v roku 1717. Meno zvonolejára sa nezachovalo. Váži takmer 300 kilogramov, ale srdce má už novodobé, z dvadsiateho storočia. Ladený je do akordu Cis. V súčasnej dobe zvoní na elektrický pohon. Na plášti zvona sa nachádzajú dva reliéfy: jeden znázorňuje letiaceho anjela s krídlami a druhý ukrižovaného Ježiša Krista. Na ľavej strane kríža je Panna Mária a na pravej strane apoštol. Latinský nápis na zvone pomohol tvorcom programu preložiť Ľ. Jankovič:
„Ján Balašovič pre celé toto miesto dielom/s prispením pre urodzených pánov Adama a Ladislava za pomoci ctihodného/dôstojného otca, nie však všetkých, ktorí sa hlásia k tejto farnosti roku Pána 1717 Justa. Bez nároku na odmenu hriechov našich si nespomínajúc ani pochybení nášho pána prinášame obetu na hroby nielen naše.“
Ľudia zvony vítali ako svoje
V cirkevnej kronike rímskokatolíckej cirkvi na farskom úrade v Turčianskom Petre z roku 1935 nachádza sa takýto zápis: ..."Na kraji obce Necpaly vítali sme zvony s procesiou. Mnohí veriaci ronili slzy radosti a hladkali si svoje zvony, ako dávno čakaných svojich miláčikov..." (Záznam sa vzťahuje na necpalské zvony Cyrila a Metoda a franklinovský zvon.) Aj zvony majú svoje mená, pred prvým úderom srdca o plášť ich pokrstili, dali im meno a ľudia sa ich naučili podľa mena a hlasu rozlišovať...
Obidva kostoly v Necpaloch, ktoré sú takisto bohaté na históriu, sa vyznačujú viacerými umeleckými pamiatkami: v katolíckom kostole sú to vzácne stredoveké nástenné maľby - fresky, vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku, v evanjelickom kostole ( bývalom artikulárnom) je to zase vzácny štyristoročný oltár – turzovský, ktorý do Necpál premiestnili z kaplnky Oravského zámku.
Spojili sily, aby pripravili zážitok
A tak bol program v Necpaloch obohatený o duchovný - ekumenický i historický rozmer. Cítili to aj účinkujúci - autorka scenára Zuzana Kmeťová a kampanológ František Záborský, recitátori Eva Potučková, Adam Kmeť, Katarína Žiačiková, moderátorka Viera Hatarová, speváčka Elena Pospíšilová a hudobník Ľubomír Ľahký. S textami do bulletinu, ktorý dostali do rúk všetci prítomní, pomohol Július Jarkovský a program doplnil spevokol evanjelického a.v. cirkevného zboru v Necpaloch. O krásne zábery zvonov sa postarali členovia Fotoklubu Karola Plicku – Ján Láclavík a Michal Orlický a Vierka Majdulíková doladila všetky detaily.
Autor: Zuzana Kmeťová