chýbajú financie v rozpočte.
VRÚTKY. Problematika s rómskymi žiakmi z Kafendovej ulice navštevujúcimi dve vrútocké základné školy je v meste stále horúca a zdá sa, že ťažko riešiteľná.
Ako nám uviedol vrútocký viceprimátor Juraj Bado hlavným kameňom úrazu je počet rómskych detí na Základne škole s Materskou školou M. R. Štefánika, ktorú navštevuje 301 žiakov, z toho 49 Rómov. Základnú školu Hany Zelinovej s kapacitou 400 žiakov, ale navštevuje spolu 390 detí.
Na porade hľadali riešenie
Preto sa ešte koncom leta konala pracovná porada, týkajúca sa možnosti rozptýlenia rómskych detí do obidvoch vrútockých základných škôl a tak aj prípadnej zmeny školského obvodu. Okrem oboch riaditeliek a zástupcov mesta Vrútky, sa jej zúčastnil aj Marián Balog z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity SR z Banskej Bystrice.
„Nápad s prerozdelením vzišiel od riaditeľky školy M. R. Štefánika Eriky Repkovej, ktorá už od minulého roku hovorí o neúnosnom počte rómskych žiakov. To spôsobilo, že mnohí rodičia, ktorých deti patria do obvodu tejto školy, ich sem pre vysoký počet Rómov nezapísali, čím začal rapídne klesať celkový počet žiakov,“ vysvetlil Juraj Bado a doplnil, že škola tak každý rok prichádza v priemere o 20 detí, čo robí problémy v rozpočte školy, lebo tá je financovaná na základe počtu detí a nie na základe normatív.
Presun na špeciálnu škola je nemožný
„Aj nám je jasné, že niektoré rómske deti do školy nechodia, neučia sa a chce škola takéto deti presunúť do špeciálnej základnej školy, potrebuje im spraviť pedagogicko-psychologické vyšetrenie. Problém je, že ak aj tieto vyšetrenia preukážu mentálnu zaostalosť dieťaťa, s presunom na špeciálnu školu musí i tak súhlasiť rodič a ani v jednom prípade sa tak nestalo,“ uviedol ďalej vrútocký viceprimátor a dodáva, že aj toto bola jedna z príčin, prečo riaditeľka Repková žiadala rovnomerné prerozdelenie rómskych detí.
„Sú tu dve vrútocké školy a preto by sme chceli, aby tieto deti boli na ne prerozdelené rovnomerne. Máme skúsenosť, že ak sú rozptýlené, situácia je lepšia a výchovné i vyučovacie problémy v škole sa minimalizujú,“ vyslovila sa na pracovnej porade E. Repková.
Riaditeľka ZŠ Hany Zelinovej Milena Demková sa však na tomto stretnutí vyjadrila, že presun rómskych žiakov na ich školu zlú situáciu nevyrieši a je to len zbavenie sa nejakého problému.
„Nemôžeme ich nútiť, aby chodili do vzdialenej školy, napriek tomu, že tú svoju majú len pár metrov od svojho bydliska na Kafendovej ulici. A deti by navyše museli absolvovať viacero hlavných ciest,“ argumentovala M. Demková.
Rozhodnúť by sa mali rodičia
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity sa vyjadril, že on je v každom prípade za rozptyl a nie za segregáciu. Škole M. R. Štefánika navrhol aktívne vstúpiť do projektov zlepšujúcich prácu pedagógov a situáciu rómskych žiakov, ďalej môžu zriadiť nultý ročník, s ktorým majú pozitívne skúsenosti aj iné školy a tiež by mali podľa neho využiť asistenta učiteľa. Ten totiž zabezpečuje aj bezpečný sprievod týmto deťom do školy.
„Pravdepodobne rodičia budú skôr riešiť dostupnosť danej školy a náklady s tým spojené. Rodičia by sa mali slobodne rozhodnúť, či to chcú alebo nie. Nemôže sa im prikázať, aby umiestnili deti do iného školského zariadenia, len na základe požiadavky samotnej školy,“ reagoval na zvolanej porade Marián Balog.
K jeho vystúpeniu sa ohradila Emília Šútovcová vedúca oddelenia školstva na Mestskom úrade Vrútky, pretože podľa nej stále žiadajú o asistentov, ale doteraz im žiadny nebol pridelený. Údajne na asistenta nemajú nárok, lebo majú málo Rómov.
Na porade odznelo aj to, že mesto sa do projektov pokúšalo zapojiť už viackrát, avšak vždy neúspešne. Vrútky teda takto prichádzajú o veľké peniaze, ktoré sa im nevrátia, keď sa projekt neschváli.
Bezmocní sú vraj aj policajti
Viceprimátor Vrútok Juraj Bado sa tiež domnieva, že prerozdelenie by spôsobilo ešte viac problémov, rozvrat medzi rodinami na Kafendovej ulici a ohrozila by sa aj bezpečnosť rómskych detí pri prechode cez štyri križovatky.
„Celková situácia a správanie Rómov na Kafendovej je príšerné. Oni sa už neboja ani policajtov. Preto som navrhol Mariánovi Balogovi, aby sa ich pokúsil umravniť a porozprával sa s nimi, lebo my potom zbytočne rokujeme, zháňame asistentov, vymýšľame projekty a oni majú z toho zábavu,“ nešetril kritikou viceprimátor.
Vrútocký poslanec Ľubomír Kerdík v závere debaty poprosil obe riaditeľky dotknutých škôl, aby svoje názory prehodnotili a aby sa porozprávali aj s rodičmi detí, keďže niekoľkohodinové stretnutie kompetentných, žiadne výsledky neprinieslo.
Táto citlivá téma sa opäť otvorí na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré by sa malo konať v priebehu októbra.