Manažérska hviezdička kráča za svojim snom

Sympatická Helena Bašistová z Martina sa chce stať špičkovou športovou manažérkou. K naplneniu sna jej už veľa nechýba.

Helane Bašistová.Helane Bašistová. (Zdroj: ARCHÍV HB)

Sympatická Helena Bašistová z Martina sa chce stať špičkovou športovou manažérkou. K naplneniu sna jej už veľa nechýba.

Ako prvý človek zo Slovenska ste sa dostali na prestížnu školu International FIFA Master in Management, Law and Humanities of Sport. Rozmeňte na drobné tento anglický názov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Ide o štúdium športového manažmentu a možnosti získania špičkovej kvalifikácie v tomto odbore. Spomínaný program pripravilo medzinárodné centrum športových štúdii CIES v spolupráci s medzinárodnou futbalovou federáciou FIFA a je zložený z troch modulov. Prvý práve absolvujem v Anglicku, kde študujem humanitné vedy. Po troch mesiacoch sa presuniem do Talianska. Tam sa zdokonalím v manažmente a celkovo v športovom biznise. Záverečné štyri mesiace strávim vo Švajčiarsku, kde má čakajú prednášky z medzinárodného práva. V každom bloku musím klasickým spôsobom absolvovať skúšky, pripraviť si množstvo prezentácii, napísať záverečné práce a nakoniec vo Švajčiarsku obhájiť projekt, ktorý je obdobou diplomovej práce.

SkryťVypnúť reklamu

Ktoré prednášky vás najviac zaujali v “rozvrhu hodín“?

- V Anglicku hlbšie načriem do dejín športu, športovej metodológie, terminológie a podobne. Vo Švajčiarsku ma zaujala téma analýzy rôznych korupčných či dopingových afér, ako aj moja budúca vlastná obhajoba fiktívneho súdneho konania. Najviac sa však teším na veci okolo živého manažmentu v Taliansku. Ako reálne prebiehajú transfery hráčov, čo všetko to obnáša, ako sa manažujú veľké kluby a organizujú veľké podujatia ako majstrovstvá sveta či olympijské hry. Robila som síce šesť rokov manažérku v jednom surferskom klube v New Yorku, no táto nová skúsenosť mi otvára dvere do najvyššieho levelu.

Ďalším benefitom medzinárodného štúdia je možnosť spoznať zaujímavých ľudí z iných krajín...

SkryťVypnúť reklamu

- V ročníku nás je 28 a spolužiakov mám naozaj z celého sveta - či už z Tanzánie, Južnej Afriky, Kostariky, Číny, Japonska, Kanady, Nemecka, Indonézie, USA, Austrálie alebo Talianska. Už máme objednané futbalové dresy s našimi menami a vlajkami. Každý bude reprezentovať náš ročník ako tím a zároveň aj svoju krajinu. Čakajú nás zápasy vo futbale, ale i v iných športoch. Určite bude zaujímavé spoznať prednášajúcich a podať si ruku s ľuďmi, o ktorým som doteraz len čítala. Tiež sa pôjdeme pozrieť na Old Treford či San Siro, naplánovaná je aj návšteva stajne F1 Ferrari. Samozrejme neobídeme ani centrály FIFA, UEFA či medzinárodného olympijského výboru.

Teraz to celé vyzerá ako prechádzka ružovým sadom. Alebo je v tom nejaký háčik?

- V prvom rade musíme zvládať školu, ktorá je každý deň prakticky od rána do večera. Samé prezentácie, skúšky, návštevy, diskusie. Máme prísne pravidla obliekania, ako aj správania a reprezentovania programu, či krajiny. Stále nám opakujú, že sme najlepší v Európe a druhí na svete a chcú, aby program poskočil aj v druhom ukazovateli na najvyššiu pozíciu. Teraz to má v rukách náš ročník.

SkryťVypnúť reklamu

Aké možnosti by sa vám otvorili po absolvovaní štúdia?

- Ak sa mi podarí vypracovať kvalitný záverečný projekt a zaujať špičkových manažérov, pred ktorými ho budem prezentovať, môžem získať pracovnú pozíciu v štruktúrach FIFA. Priznám sa, práve také niečo je mojím cieľom.

Nestáva sa každý deň, že sympatické dievča z malého slovenského mesta sa prepracuje až k možnosti byť svetovou špičkou v danom obore. Máte nejaký recept na úspech?

- Odmalička som mala veľmi blízko k športu a s pribúdajúcimi rokmi mi učaroval futbal. Mojím švagrom je profesionálny futbalista Michal Hanek, a tak sa mi podarilo nakuknúť aj do zákulisia klubov. Keď hral Michal v Poľsku, úplnou náhodou ma zoznámili s človekom, čo absolvoval program, ktorý teraz študujem. Hneď ma zaujala myšlienka vydať sa touto cestou, pretože odmalička som o podobnej šanci snívala. Chytila som ju teda pevne za pačesy.

Prejsť sitom prijímacieho konania býva často syzifovská práca. Bola?

- V prvom rade musel mať každý uchádzač o štúdium ukončené vysokoškolské vzdelanie. Bolo potrebné, aby ovládal niekoľko jazykov a mal na to zodpovedajúci certifikát. Takisto od všetkých záujemcov sa vyžadovala minimálne dvojročnú prax v športovom priemysle, profesionálne vystupovanie v medzinárodnom prostredí, široký spoločenský rozhľad, ako aj tímový duch. Prihlášku som si podala minulý rok v septembri a trvalo to niekoľko mesiacov - až do januára, kým všetko bolo, ako má byť. Bolo potrebne napísať množstvo esejí, prác o sebe, o peniazoch v športe, získať odporúčania od profesorov z vysokej školy, od zamestnávateľa a k tomu množstvo ďalších formalít. Podarilo sa mi dostať cez niekoľko kôl, až mi v máji prišiel email, v ktorom mi oznámili, že ma pozývajú na interview. Vtedy nás zostalo už len osemdesiat.

Čakal na vás posledný krok, ktorý býva často najťažší. Potvrdilo sa spomínané pravidlo?

- Interview trvalo 20 možno 25 minút a diskutovali sme prostredníctvom komunikačného programu skype. Keďže kameru som si musela na začiatku vypnúť, aby sme mali všetci rovnaké podmienky, neviem, kto bol na druhej strane. Otázkami však nešetril a poriadne ma otestoval. Tiež sa ma spýtal, čo si myslím o Hamšíkovi. Môj názor ho zaujímal, pretože Marek hrá v Neapole, čo je klub spomínaného pána. Asi najstresujúcejšia chvíľa počas rozhovoru však nastala, keď mi vypadol internet. Všetko ale nakoniec dopadlo dobre.

Študovať na prestížnej škole je jedna vec, no dnes dobré vzdelanie nie je zadarmo. Museli ste pri platení školného siahnuť hlboko do vrecka?

- Ročné školné je 25-tisíc švajčiarskych frankov a ostatné náklady spojené so štúdiom vyjdú približne na ďalších 20-tisíc. Šesť rokov som pracovala v USA, niekedy aj vo viacerých zamestnaniach. Niečo som si zarobila a ušetrila, no veľa z toho už neostalo. Samozrejme, že ma podporuje aj rodina.

Pamätáte si, čo vám ako prvé napadlo, keď ste sa dozvedeli, že ste prijatá?

- Prečo na takúto školu vybrali obyčajné dievča zo strednej Európy a nie nejakého profesionálneho futbalistu. Potom však všetko vystriedala obrovská radosť z naplnenia dlhoročného sna a také emócie sa opisujú veľmi ťažko.

Slovenský šport a futbal nie je výnimkou, nemá v súčasnosti na ružiach ustlaté. Dá sa s tým niečo robiť?

- Ak by sa mi podradilo zamestnať v štruktúrach FIFA, bude mojou prioritou vybudovať sieť kontaktov a nájsť cesty, ako by sa pomôcť dalo, či už slovenskému, ale tiež turčianskemu futbalu. Spôsoby a formy, akými sa dajú veci posunúť dopredu, určite existujú. Nič sa síce nedá vopred stopercentne odhadnúť, no nič netreba dopredu ani zavrhnúť.

Nebojíte sa predsudkov typu, čo vie žena o futbale, radšej jej dajte do ruky varechu a nech sa obracia v kuchyni?

- Predsudkov sa nebojím a pravdu povediac v kuchyni mi to veľmi nejde. Lepšie sa viem orientovať vo futbale. Ešte ako stredoškoláčka som spolu s kamarátkou cestovala do školy a v autobuse sme rozoberali zápasy Ligy majstrov, ktoré sa hrali deň predtým. Nejakí chlapíci nám povedali, že sa do toho nerozumieme. Samozrejme, dôvody prečo sa už neunúvali rozobrať. Preto sme sa rozhodli napísať reakciu do časopisu Profutbal. Naša argumentácia ich zaujala natoľko, že ju zverejnili ako list mesiaca.

Kto je Helena Bašistová

Dátum a miesto narodenia: 4. 11. 1988 v Martine
Stav: Pri mojom životnom štýle, tempe a cestovaní, v súčasnosti žijem s kufrom...
Vzdelanie: 1999-2007 - Gymnázium J. Lettricha 2007-2012 - Európske štúdia a medzinárodné vzťahy (anglický program) - Univerzita Komenského Bratislava
2013 - International FIFA Master in Management Law and Humanities of Sport - De Montfort University (Anglicko), Bocconi University ( Taliansko), The University of Neuchatel (Švajciarsko)
Zamestnanie: 2008-2013 manažér Sunset surf shack (spoločnosť zaoberajúca sa surfingom) Montauk, New York
2013 manažér ZARA Slovakia (spoločnosť pôsobiaca v odevnom priemysle)
Záľuby: cestovanie, šport - surfing, basketbal, futbal; gastronómia - iba ako labužník
Obľúbené miesto: Oceán, teda Montauk v štáte New York, no najväčší dojem a rešpekt vo mne zanechali krajiny ako Keňa, Kuba, Rusko a Karibské ostrovy
Životné motto: Aut viam inveniam, aut faciam - Buď si cestu nájdem, alebo si ju spravím – Hannibal

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 406
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 9 824
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 853
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 256
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 391
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 066
  1. Tomáš Csicsó: Akých potenciálnych ministrov ponúka súčasná opozícia?
  2. Ida Tittelová: Moravské Toskánsko
  3. Štefan Šturdzík: Slovensko - Titanic
  4. Zuzana Valachovičová: Ach to upratovanie, nielen Veľkonočné
  5. Juraj Jevin: Spojené voľby sme ešte nemali
  6. Marek Brenčič: Nasledovanie Krista až na šibenicu. Moje stretnutia s mučeníkom nacizmu
  7. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  8. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 659
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 23 619
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 386
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 205
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 898
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 272
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 923
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 495
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Predať svoje ojazdené auto v priebehu cca dvoch hodín? Áno, je to možné, dokonca sa tento čas dá ešte skrátiť. A to bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie svojho domova či kancelárie.


Tomáš Segíň na martinskej striedačke.

S trénerom Tomášom Segíňom sme detailne rozobrali víťaznú jazdu play off, jeho vzťah s asistentom či manažérom. Prehovoril o niektorých rituáloch, ktoré tím dodržiaval a prezradil i to, čo sa dialo za dverami šatne, keď sa duel nevyvíjal podľa predstáv. Zodpovedal i otázku, či si vie predstaviť predĺženie spolupráce s Martinom.


S výzdobou v Martine pomáhali deti zo škôlok a škôl.

Jarné sviatky cítiť na každom kroku.


Aktuálne prebieha vyšetrovanie.

Polícia situáciu prešetruje.


3
  1. Tomáš Csicsó: Akých potenciálnych ministrov ponúka súčasná opozícia?
  2. Ida Tittelová: Moravské Toskánsko
  3. Štefan Šturdzík: Slovensko - Titanic
  4. Zuzana Valachovičová: Ach to upratovanie, nielen Veľkonočné
  5. Juraj Jevin: Spojené voľby sme ešte nemali
  6. Marek Brenčič: Nasledovanie Krista až na šibenicu. Moje stretnutia s mučeníkom nacizmu
  7. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  8. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 659
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 23 619
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 386
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 205
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 898
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 272
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 923
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 495
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme

Už ste čítali?