Sedem najvýznamnejších diel od Ľudovíta Štúra nájdete už aj v digitálnej podobe na stránke Slovenskej národnej knižnice www.dikda.eu a to v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív.
MARTIN. Slovenská národná knižnica (SNK) zdigitalizovala a sprístupnila na internete aj pôvodné vydania siedmich najvýznamnejších diel kodifikátora spisovnej slovenčiny na báze stredoslovenských nárečí Ľudovíta Štúra.
Štúr bol podľa generálnej riaditeľky SNK Kataríny Krištofovej všestranne činnou osobnosťou prvoradého významu v slovenských dejinách, do ktorých sa zapísal najmä ako odhodlaný bojovník proti maďarizácii a bojovník za zabezpečenie základných práv Slovákov.
„Vlastnou básnickou tvorbou a prednáškami o slovenskej literatúre začal kliesniť cestu slovenskej romantickej poézii a literatúre. SNK má vo svojich depozitoch pôvodné vydania diel tejto významnej osobnosti, ktoré si dnes vďaka projektu Digitálna knižnica a digitálny archív môže na našej stránke pozrieť každý,“ uviedla Krištofová.
SNK zverejnila na internetovej stránke www.dikda.sk diela Ľudovíta Štúra Nauka Reči Slovenskej (Prešporok 1846), Krátka Mluwnica Slovenská (Prešporok 1852), O národných povestiach a piesňach plemien slovanských (1832), O národných písních a pověstech plemen slovenských (Praha 1853), Nárečia slovenskuo alebo potreba písaňja v tomto nárečí (Prešporok 1846), Spevy a Piesne Ludevita Štura (Prešporok 1853), Kde leží naša bieda? (Martin 1848).
„Na budúci týždeň SNK prinesie zdigitalizované rukopisy Ľudovíta Štúra, ktoré sa nachádzajú v Literárnom archíve SNK. Medzi nimi napríklad aj zatykač vydaný na Štúra, Hodžu a Hurbana,“ informovala hovorkyňa SNK Miriam Michaela Štefková.
Doplnila, že ide o ďalšie pre verejnosť prístupné diela zdigitalizované v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) v rámci Prioritnej osi 2 Operačného programu Informatizácia spoločnosti.
„SNK bude pokračovať v zverejňovaní zdigitalizovaných diel, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana. Voľne sprístupňovať zdigitalizované diela bez súhlasu nositeľa autorských práv je možné, až keď sa stanú z pohľadu autorských práv voľnými, t.j. po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov,“ dodala hovorkyňa SNK.
Autor: RR