Bývalý poslanec Smeru preslávený potýčkou so sokom v láske stále šéfuje martinskej pobočke strany. Jeho menovci sú oddaní službe štátu.
MARTIN. Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek nie je jediným členom Smeru, ktorého príbuzní našli v hojnom počte uplatnenie vo verejnej správe.
V martinských pobočkách Sociálnej poisťovne a úradu práce sa darí príbuzným, známym a spolustraníkom tamojšieho predsedu strany Jána Kvorku.
Božena Kvorková pracuje na úrade práce na odbore kontroly, Kvorková príbuzná Monika Rusnáková robí asistentku na sekretariáte riaditeľky, priateľ dcéry okresného šéfa Smeru Ivan Puček je tam vodičom.
Ďalším vodičom v úrade je podľa informácií SME syn Kvorkovej okresnej straníckej administrátorky Vladimír Koršnák.
Bratislavská centrála Úradu práce sociálnych vecí a rodiny nevidí v obsadzovaní miest Kvorkovcami a ich známymi problém. Hovorkyňa Melánia Pintérová tvrdí, že všetci boli prijatí v súlade so zákonom.
Vraví tiež, že niektorí z týchto ľudí pracovali v úrade ešte pred nástupom súčasnej riaditeľky. Kvorka je v politike takmer dvadsať rokov a roky bol poslancom Smeru.
Riaditeľka martinského úradu práce Alena Štrbáková zamestnávanie Kvorkovcov a ich známych nekomentovala. „Na otázky sme vám odpovedali, k tomu nemám viac čo dodať.“
Administrátorka Kvorkovej straníckej kancelárie Elena Koršnáková neprezradila, či je Vladimír Koršnák jej synom: „To vám nemôžem povedať.“
Sociálne poisteníKto je kde
Božena Kvorková, odbor kontroly martinského úradu práce,
Miroslav Kvorka, kancelária riaditeľa martinskej pobočky Sociálnej poisťovne,
Katarína Kvorková, asistentka poslankyne Smeru Evy Hufkovskej, predtým troch iných poslancov.
Martinskú Sociálnu poisťovňu vedie od konca uplynulého roka Anton Báthory, ktorý je zároveň podpredsedom okresnej pobočky Smeru a Kvorkovým straníckym podriadeným. Do funkcie ho vymenoval šéf poisťovne a poslanec Smeru Dušan Muňko.
Báthory, ktorý kandidoval za Smer v roku 2012 na 130. mieste, sa do parlamentu nedostal.
V tom istom roku dostal miesto šéfa Sociálnej poisťovne v Martine a zamestnáva v kancelárii riaditeľa ďalšieho Kvorku, Miroslava.
Báthory spolupracuje s Jánom Kvorkom už dlhšie. V čase, keď sa dostal do dozornej rady Martinskej teplárenskej, ktorej akcionárom bol Fond národného majetku, zamestnal Kvorkovho zaťa. V Martinskej teplárenskej pracoval aj Marián Kvorka.
Vtedy ešte poslanec Kvorka vyhlásil, že zať v tom čase ešte nebol jeho zaťom a brat nemôže trpieť za svoje meno. Prihlásil sa vraj na voľné miesto.
Báthoryho sme v úrade nezastihli, nedvíhal mobilný telefón a nereagoval ani na SMS. Sociálna poisťovňa neodpovedala na otázky.
Aj napriek tomu, že Kvorka už nie je v parlamente, Kvorkovci tam majú zastúpenie. Katarínu Kvorkovú si vybrala za asistentku poslankyňa Smeru Eva Hufková. V minulosti asistovala aj Igorovi Chomovi, Jánovi Podmanickému a Jurajovi Blanárovi.
Ficovi ľudia robia to isté, proti čomu kedysi sám protestoval, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Kádrovanie ovládaKvorka bol podpredsedom Združenia robotníkov Slovenska a členom „akčných pätiek“, ktoré za čias Vladimíra Mečiara rozhodovali o personálnych nomináciách v regiónoch.
Po vylúčení zo strany sa presunul k Robertovi Ficovi. V rokoch 2006 až 2012 bol poslancom Smeru, teraz je okresným šéfom v Martine.
Známym sa stal najmä vzťahom s dievčinou, ktorý sa podľa obžaloby skončil bitkou a obmedzovaním osobnej slobody jej priateľa.
Kvorka, ktorého chránila poslanecká imunita, sa dostal pred súd až o niekoľko rokov. Okresný súd ho oslobodil pre nedostatok dôkazov.
Prípad nie je uzavretý, Krajský súd v Žiline rozhodne po nesúhlase prokurátora s verdiktom v polovici októbra.
S denníkom SME Kvorka nekomunikoval. Prvý raz telefón zrušil a potom už nedvíhal, nereagoval ani na SMS. Nevyjadrila sa ani strana Smer.