MARTIN. Doterajší predseda Matice slovenskej Marián Tkáč zostáva na svojom poste aj v najbližších štyroch rokoch. Rozhodlo o tom v nočnom hlasovaní viac ako 400 delegátov valného zhromaždenia v Martine.
Ako dnes informoval predseda volebnej komisie Daniel Borcovan, v piatkových tajných voľbách odovzdalo Tkáčovi svoj hlas už v prvom kole 254 delegátov (56,95 percenta) delegátov valného zhromaždenia, za choreografa Igora Kovačoviča hlasovalo 143 delegátov a tretí kandidát na predsedu, Roman Michelko, dostal 43 hlasov.
"Odpadol mi kameň zo srdca, lebo som sa bál, či sa tento národ pod vplyvom peňazí nepokazí. Útoky, ktoré som znášal v posledných týždňoch, neboli o ničom inom, iba o zachránení si vlastnej kože tých ľudí, ktorí majú niečo za nechtami a ktorí boli v čase, keď národ prichádzal o svoj poklad, tam, kde nemali byť. Som spokojný, no viem, že ma čaká ťažká práca," skonštatoval staronový predseda.
Doplnil, že podal trestné oznámenie na prokuratúru na zločineckú skupinu. "Nejde mi o to, aby bol niekto vo väzení, alebo aby trpel, ale určite ide celému národu o to, aby pravda okolo takej vznešenej veci,
ako je národný poklad, vyšla najavo," zdôraznil M. Tkáč, ktorý ale aj po búrlivom rokovaní valného zhromaždenia, ktorého delegáti diskutovali za zavretými dverami, chce ponúknuť pokojnú spoluprácu, z Matice nikoho nevyháňa.
Predpokladá, že vo výbore sa práca znormalizuje, že nebude čeliť podľa neho hlúpym útokom ako doteraz a chce ešte v tomto volebnom období presadiť zníženie počtu členov výboru na 24.
Jeden z porazených protikandidátov a hlavný Tkáčov kritik Roman Michelko podľa TASR skonštatoval, že v slušných spoločnostiach býva pravidlom, že vyzývateľ zablahoželá víťazovi. "Ja by som to tiež rád urobil, ak by som vedel, že sa poučí zo svojich chýb a bude mať iný prístup ako v tomto volebnom období. Mal by si uvedomiť, že tretina delegátov, reprezentujúcich asi 12 000 matičiarov, ho nevolila. Hádam bude mať toľko sebareflexie, aby si uvedomil, že cesta eliminácie a likvidácie nie je tá správna," skonštatoval Michelko.
Povedal tiež, že Tkáčova opozícia z Matice neodchádza, ostáva pracovať vo výbore alebo na miestnych úrovniach v krajských radách, ich silu neohrozí ani ohlasované zúženie výboru Matice, v ktorom má mať staronový predseda výraznú podporu. Na budúci rok chce Tkáč zvolať matičný snem a zmeniť stanovy a usilovať sa o to, aby počty matičiarov neklesali, a to aj tým, že chce dať šancu mladým. Za ostatné tri roky jeho predsedovania vzrástol počet matičiarov o 10 percent, je ich okolo 30-tisíc.
Kritici súčasného predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča chceli na valnom zhromaždení upraviť volebný poriadok tak, aby za predsedu Matice nemohli kandidovať bývalí vedomí spolupracovníci komunistickej Štátnej bezpečnosti. Delegáti tento bod neschválili. Podľa Romana Michelka hlasovanie o tomto bode bolo verejné a delegáti sa mohli báť. Naopak, podľa Tkáča je úplne jedno, či by tento bod valné zhromaždenie schválilo, alebo nie. Napriek tomu, že opozícia mu vytrvalo vyčíta jeho eštebácku minulosť, Tkáč tvrdí, že je čistý a má na to aj lustračné osvedčenia.
Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč podal na generálnu prokuratúru trestné oznámenie na zločineckú skupinu, ktorá má stáť za zmiznutím Národného pokladu. Viac ako trištvrte milióna eur z pokladu, na ktorý
sa skladali Slováci viac ako 15 rokov, je podľa Tkáča nenávratne preč.
Tkáč od svojho prvého nástupu do funkcie šéfa Matice v novembri 2010 podal v tejto veci už niekoľko trestných oznámení, niektoré z nich mu však vrátili s tým, že čas je už premlčaný.
Ako informovala SITA, niekdajšie vedenie Matice na čele s predsedom Jozefom Markušom čelilo kritike za netransparentné hospodárenie. Vyše trištvrte milióna eur z Národného pokladu vložila Nadácia Matice slovenskej do skrachovaného Podielového družstva Slovenské investície. Jozef Markuš v novembri 2010 uviedol, že peniaze Podielového družstva, a teda aj peniaze vkladateľov ešte nie sú stratené. Podľa Mariána Tkáča však finančná zložka Národného pokladu už v podstate neexistuje.