Sychravých a upršaných dní postupne pribúda a s nástupom zimy sa čoskoro dočkáme aj snehu. Cestovať sa však občas musí za akéhokoľvek počasia, jednou z alternatív je aj autobusová doprava. Stáť však na zastávke pod deravou strechou nie je nič príjemné ani pre otužilcov. O tom, ako vyzerajú autobusové zastávky v Turci, sme sa boli presvedčiť na vlastné oči.
Niektoré obce si vďaka ušetreným peniazom či získanému príspevku od štátu dali zastávky zrekonštruovať, alebo ich nahradili úplne novými.
Jednu zastávku ľudia rozkradli
V Turanoch ich menili postupne zakaždým, keď zvýšili financie. Obec sa stará spolu o osem zastávok, z toho dve diaľkové.
„Nad obcou pri hlavnej ceste plánujeme zrekonštruovať päť zastávok. Niečo chceme stihnúť do konca roka a v tom ďalšom budeme pokračovať,“ informoval stavebný technik obce Peter Šimún a doplnil, že autobusové zastávky sa v obci často stávajú terčom rôznych vandalov, ktorí ich buď prepaľujú cigaretami alebo striekajú farebnými sprejmi.
Ako ďalej P. Šimún uviedol, jednu diaľkovú zastávku pri hlavnej ceste nedávno úplne odstránili, keďže už bola v dezolátnom stave. Jej kovové časti vraj postupne rozoberali miestni občania, ktorí holdujú lacnému vínu, cestujúci ju už nemohli ani používať.
„Autobusom chodievam málo, lebo mám auto. Ale zastávky v dedine sú udržiavané, na hlavu mi neprší, som spokojná,“ pochválila cestovanie Turianka Viera.
Odstránili hanbu obce
Sklabinský Podzámok má len jedinú zastávku, donedávna starú a plechovú, ktorú osadili ešte v roku 1962. Pred nejakým časom ju úplne zlikvidovali a na jej mieste postavili murovanú zastávku.
„Stará zastávka už bola hanbou obce a hrozilo nebezpečenstvo úrazu, najmä keby na strechu napadol sneh. Z obecných peňazí sme do novej zatiaľ investovali 5 200 eur a na jar budeme pokračovať v záverečných prácach,“ priblížila starostka obce Božena Drobková a dodala, že ľudia v dedine sú s novou zastávkou spokojní, majú radosť, keďže je vzhľadovo pekná a zapadá do prostredia.
Starostkine slová potvrdil aj miestny senior Milan. „Jóóój, veľmi pekne to teraz vyzerá. Hneď sa bude lepšie čakať na spoj. Veď stará zastávka už bola na zaplakanie,“ vykresľuje.
Drevené zastávky sú v kurze
V Turčianskom Jasene majú autobusové zastávky dve a rekonštruovali ich v roku 2007. Ako jedna z mála obcí získali na ich prerobenie príspevok od Žilinského samosprávneho kraja.
„Plechové zastávky špatili dedinu, veď už v obci slúžili niekoľko desiatok rokov. A my keďže sme podhorská obec, chceli sme drevené zastávky, aby zapadli do prostredia,“ zhrnula starostka Janka Jesenská.
Súrnu rekonštrukciu zastávok potrebujú v Beniciach. V obci ich osadili niekedy v 80-tych rokoch a čas sa na nich už výrazne podpísal. Najviditeľnejšie je to na dvoch zastávkach pri škole, vedľa hlavnej cesty. V obci jednu čiastočne opravili a treba už len dorobiť dlažbu, lavičku a natrieť plechy.
„Potrebujeme ich zrekonštruovať, ale tento rok to už nestihneme, lebo nám nevyšli financie. Veľa sme investovali do opravy výtlkov a ciest v obci. Peňazí nie je nazvyš,“ povzdychol si benický starosta Milan Remšík.
Hlavná stanica je vraj odstrašujúca
Dosť schátrané sú ale prímestské zastávky v Martine. Kým do renovácie väčšiny mestských zastávok investovala radnica nemalý peniaz, s prímestskými je to inak. Zdevastovane vyzerajú najmä tie pod Ľadovňou, blízko sídla SAD v Martine. Akútnu rekonštrukciu by potrebovala aj hlavná autobusová stanica, ktorá pôsobí ošarpaným dojmom a miestami tu preteká strecha.
„Hlavná stanica by mala byť vizitkou mesta. Toto je otrasné a nerada tu čakám na spoj. Najmä večer sa na stanici necítim bezpečne. Mohli by to aspoň omaľovať,“ skritizovala mladá Katarína.
Priľahlá budova stanice, kde si chodia cestujúci vybavovať preukážky na autobus, je ale čiastočne zrekonštruovaná, pretože nepatrí mestu, ale SAD Žilina.
„Pozemky, prístrešky na stanici, ako aj komunikácie pod zemou patria mestu Martin. SAD Žilina vlastní na území mesta len označníky s cestovným poriadkom pri zastávkach a budovu pri hlavnej stanici,“ objasnila hovorkyňa SAD Žilina Ivana Strelcová a doplnila, že túto budovu nedávno zrekonštruovali zvnútra a vymenili tiež plastové okná.
Prioritou mesta je MHD
Ako uviedol hovorca mesta Jozef Petráš, verejná doprava v Martine je najdotovanejšou oblasťou, na ktorú mesto vynakladá asi 7 percent z rozpočtu.
„Našou prioritou je mestská hromadná doprava, ktorú Martinčania využívajú najviac a mesto je objednávateľom tejto služby. Preto sa rekonštrukcie sústreďujú na zastávky MHD,“ predostrel Jozef Petráš a doplnil, že zastávky prímestskej dopravy, túto službu si objednáva VÚC, slúžia hlavne mimomartinským občanom.
„Mesto ako ich vlastník dbá na to, aby plnili všetky funkcie a chránili cestujúcich počas čakania na spoj, aj keď možno ich vzhľad nie je práve najmodernejší. Čo sa týka bežnej celoročnej údržby, všetkým zastávkam v meste venujeme rovnakú pozornosť,“ pokračuje hovorca.
Ako ďalej uvádza, mesto Martin po roku 1989 získalo do správy aj hlavnú stanicu prímestských spojov, o ktorú sa v rámci finančných možností celoročne stará, zabezpečuje jej údržbu a opravy, aby cestujúcim poskytla vhodné prostredie počas čakania na spoj.
„Nedávno to bola napríklad oprava dažďových odkvapov či nevyhnutné opravy chodníkov. Finančné možnosti mesta ledva stačia na zabezpečenie týchto nevyhnutných potrieb a väčšiu rekonštrukciu či novú stanicu v najbližších rokoch neplánujeme,“ uzavrel hovorca J. Petráš.