MARTIN. Primátori a starostovia sa búria. Nepozdáva sa im návrh štátneho rozpočtu na rok 2014. Podľa neho vláda plánuje mestám a obciam naďalej posielať len 65,4-percentný podiel z výnosu podielových daní, hoci malo ísť len o dočasné opatrenie ešte Radičovej kabinetu. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) ho požaduje vrátiť na úroveň 70,3 percenta.
„Za dva roky mestá a obce v časoch krízy prispeli na konsolidáciu verejných financií sumou 200 miliónov eur. V podmienkach mesta Martin je to ročný výpadok 2 milióny eur. Museli sme sa vzdať mnohých projektov, riešili sa len najvypuklejšie problémy, menej peňazí išlo do kultúry i športu. Nebolo to príjemné, ale brali sme to ako náš príspevok k šetriacim opatreniam, ktoré bolo nutné urobiť,“ povedal Andrej Hrnčiar, primátor Martina a predseda Združenia miest a obcí Turca.
Búrlivé žilinské zasadnutie
Nedávne zasadnutie Rady ZMOS-u, ktoré sa konalo v Žiline, bolo búrlivé. Primátorov a starostov nahnevalo, že premiér im v prítomnosti ministra financií prečítal zásadné stanovisko, v ktorom ich podľa Hrnčiara obvinil z nedostatočného šetrenia, čo bude mať následok sankcie a menej peňazí pre samosprávu v budúcom roku.
„Pripúšťam, že niektoré mestá a obce nemohli šetriť tak, ako sa od nich čakalo, no výdavky samosprávy od roku 2008 vzrástli len o 5,1 percenta, za to výdavky štátu o 40 percent. My šetríme, oni míňajú. Od nás sa chce, aby sme konsolidovali ďalej, no ministerstvá vypisujú miliónové tendre aj na veci, ktoré môžu počkať. Logicky potom že ľuďom zodpovedným za chod miest a obcí dochádza trpezlivosť. A to bez rozdielu politickej príslušnosti,“ vysvetľoval martinský primátor.
Problémom pre samosprávy sa javí aj nedávna dohoda vlády s odbormi o zvýšení miezd zamestnancov verejnej správy.
Hrnčiar tvrdí, že nie je proti, avšak upozorňuje, že vláda musí dať na to mestám peniaze.
„Nemôže to ísť na úkor sociálnej, zdravotnej alebo školskej problematiky. Štát nám deleguje čoraz viac kompetencií a povinností, no bez finančných prostriedkov. Je to aj v rozpore s ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti,“ upozorňuje primátor Martina.
Žiadajú rokovanie s vládou
Nespokojnosť predstaviteľov samosprávy sa prejavila do záverov Rady ZMOS-u. Predseda združenia Jozef Dvonč má o požiadavkách miest a obcí rokovať s vládou. Ak ich kabinet nesplní do konca októbra, tak sa 14. novembra zíde mimoriadny snem ZMOS-u, ktorý bude rozhodovať o ďalšom postupe samospráv. Hovorí sa aj o nátlakových akciách, napríklad o štrajkovej pohotovosti.
„Netreba predbiehať. Stále je dosť času, aby sa našlo obojstranné riešenie,“ povedal Andrej Hrnčiar, ktorý vraj zatiaľ nad žiadnymi formami protestu nerozmýšľal.
Kažimír je v kontakte so ZMOS-om
Podpredseda vlády a minister financií sa už pre média vyjadril, že je pripravený so ZMOS-om o ich požiadavkách rokovať.
„Sme spolu v stálom kontakte,“ povedal v spravodajskej televízii. Zároveň pripomenul, že peniaze mestám a obciam vzala minulá vláda Ivety Radičovej, a to navyše bez dohody so ZMOS-om.
„Urobila to nie na základe dohody, bolo to akési ultimátum. Aspoň tak som počul," pripomenul Kažimír. „Považujem za pokrytecké, ak sa dnes napríklad KDH alebo Andrej Hrnčiar z klubu Mostu - Híd stavajú na obranu miest a obcí, pričom tieto dve strany boli súčasťou minulej vlády, ktorá ich podiel na dani znížila.“
„Aj vtedy som protestoval, aj keď prišiel Ivan Mikloš s návrhom daňového mixu. Otvorene som deklaroval, že ide o neprimeraný zásah do fungovania samosprávy,“ reagoval Hrnčiar.