Prečo ísť voliť? Malo by nám záležať na tom, kto a na čo míňa naše peniaze

Politológ Martin Klus si aj po dvanástich rokoch od fungovania vyšších územných celkov myslí, že občania stále málo poznajú kompetencie krajskej samosprávy. Navyše, sú podľa neho málo zaujímavé a nepopulárne.

Martin KLus komentuje politické dianie nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike.Martin KLus komentuje politické dianie nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

V minulosti krajské voľby ľudí príliš neoslovili, volebná účasť sa drží okolo dvadsiatich percent. Prečo?

- Občania nerozumejú, na čo vlastne na Slovensku krajskú samosprávu máme. Nepoznajú jej kompetencie, prácu županov a už vôbec nie zastupiteľstiev a ich poslancov. Navyše kraje nekopírujú prirodzené regióny, a aj preto ich mnohí občania prirodzene odmietajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je šanca, že by to teraz mohlo byť iné?

- Obávam sa, že ani tentoraz volebná účasť nebude vyššia. Snáď s drobnou výnimkou Banskobystrického kraja, kde opäť kandiduje aj Marián Kotleba, ktorého podporovatelia pravdepodobne zvýšili volebnú účasť aj v roku 2009, relatívne výrazne nad slovenský priemer.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo by sa ľudia vôbec mali zúčastniť na voľbách?

- Možno to znie ako klišé, ale ak chceme mať právo určovať a zároveň kritizovať kto, na čo a za akých okolností míňa naše peniaze v rámci regionálnej samosprávy, mali by sme si svoju občiansku povinnosť splniť a na voľbách 9. novembra sa zúčastniť.

Sú kompetencie vyšších územných celkov dostatočné?

- Je to diskutabilné. Pokiaľ zostanú aj do blízkej budúcnosti také nezaujímavé a nepopulárne ako dnes, mali by sme otvoriť verejnú diskusiu, či ich v súčasnej podobe aj s ich kompetenciami ponechať. Ja osobne sa prikláňam k celkom inému modelu regionálnej samosprávy, ktorý by nás viac priblížil k praxi vyspelých demokratických krajín.

Pred inštalovaním krajskej samosprávy sa horlivo diskutovalo o počte krajov. Chvíľu to vyzeralo na dvanásť vyšších územných celkov, no nakoniec sa presadil variant s ôsmimi. Stotožnil sa s tým bežný občan?

SkryťVypnúť reklamu

- Osem krajov nemá iné ako politické opodstatnenie, vychádzajúce predovšetkým zo snahy eliminovať možnosti maďarskej menšiny získať v ktoromkoľvek kraji väčšinu, resp. župana. Umelé rozdelenie Spiša či Záhoria a naopak spojenie na prvý pohľad ťažko porovnateľných okresov ako Skalica či Dunajská Streda, odsúdilo už na začiatku osem krajov k občianskej ignorácii.

Premiér Fico nedávno prišiel s myšlienkou, že by sa počty krajov mali do budúcna znížiť na tri. Je to reálne?

- Politickú moc presadiť takýto model má premiér Fico väčšiu, ako akákoľvek iná vláda pred ním. Rovnako tak to však platí aj o možnosti zmeniť kompetencie súčasných krajov, či spôsob kreovania jej zastupiteľstiev či vedenia. Ak by to myslel so šetrením verejných financií naozaj vážne, tak by jednou z možností bolo zostavovať krajské zastupiteľstvá z primátorov a starostov daného kraja na rotačnom princípe, alebo aspoň zrušiť dvojkolový spôsob voľby predsedov krajov alias županov. Zaujímavých možností je však podstatne viac. Škoda, že vláda o tejto veci nediskutuje s odborníkmi na túto problematiku, resp. ignoruje nasledovaniahodné príklady zo sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Diskusia o počte VÚC sa má spustiť až po voľbách, nie je to neskoro? O čom by vlastne mala byť?

- Ak si vláda ctí demokratické princípy vládnutia, môže o podobnej zmene rozhodnúť až s platnosťou od roku 2017, dokedy budú mať mandát poslanci a župani zvolení v týchto voľbách. Ak hovoríme o tom, či by táto debata mala prebehnúť ešte pred voľbami, tak som presvedčený o tom, že áno, nakoľko by aspoň súčasní kandidáti jasne vedeli, že čokoľvek chcú pre kraje urobiť zo svojej pozície, tak na to majú len štyri roky.

Nezredukuje sa debata nakoniec len na to, kde bude sídlo kraja? Je vôbec možné, že by napríklad Banská Bystrica v tejto otázke našla spoločnú reč so Žilinou?

- Toto riziko je viac ako vážne. Nakoniec aj v roku 2001 sa o zmysle a kompetenciách regionálnej samosprávy diskutovalo minimálne a podstatne „dôležitejšie“ sa javili sídla krajov. Akokoľvek, návrat k trom krajom by bol z môjho pohľadu krok späť, ktorý by okrem iného priniesol práve napätie medzi súčasné krajské mestá pri diskusii o sídle týchto krajov. Žilina, Nitra, Prešov, Trnava, ale aj Trenčín by podobný krok určite nepodporili, ak by mali stratiť štatút krajských miest. Predstava, že by sa trebárs Banská Bystrica a Žilina pokojne o tejto veci dohodli, je v našich podmienkach takmer nepredstaviteľná.

Ovplyvnia rozhodnutia Smeru, ktorý má sám silu zmeniť počty krajov, výsledky volieb?

- V tejto chvíli podľa môjho názoru vláda čaká ako dopadnú voľby do VÚC a či v nich SMER-SD zopakuje fenomenálny úspech z roku 2009. V prípade, že nie, má o dôvod navyše pristúpiť k výrazným zmenám.

O akých témach by sa malo vo volebnej kampani diskutovať?

- Jednoznačne najmä o kvalite (napríklad v súvislosti so zdravotnou starostlivosťou či sociálnymi službami), ale aj kvantite (pokiaľ ide trebárs o cestné hospodárstvo) služieb, ktoré nám kraje poskytujú za nemálo verejných financií, s ktorými hospodária. Tí ktorí žiadajú o opätovné zvolenie by tiež mali urobiť jasný odpočet svojej práce a zdôvodniť napríklad predaje nemocníc či škôl poukázaním na to, akú protihodnotu za tento krok občanovi ponúkli.

Zatiaľ to vyzerá tak, že najmä kandidáti na poslancov si vystačia so svojou podobizňou na bilborde či plagáte a frázovitom posolstve. Stačí to?

- Určite nie. Ak sa vrátim k nízkej volebnej účasti, tak to súvisí práve s touto „nápaditou“ kampaňou, ktorá častokrát ponúka rovnaké tváre a posolstvá ako vo všetkých ostatných voľbách. Občanov navyše znepokojuje to, že sa o kreslá županov či poslancov uchádzajú aj poslanci Európskeho parlamentu, Národnej rady, či mestských a obecných zastupiteľstiev, čo väčšina pravdepodobne nevníma pozitívne.

Politické strany v týchto voľbách nesúťažia len medzi sebou, ale aj s nezávislými kandidátmi. Kto má väčšiu šancu presadiť sa?

- Voľby do VÚC sú stále dominantou politických strán, a to aj napriek tomu, že v nich nie je popierané ústavné právo byť volený nezávislým kandidátom na rozdiel od volieb do NR SR či Európskeho parlamentu. Súvisí to o. i. so straníckou disciplínou a odhodlanosťou využiť všetky krúžky voličmi, ktorí volia straníckych kandidátov. U nezávislých totiž často platí, že sa navzájom nepoznajú a volič, ktorý príde voliť len jedného či dvoch kandidátov napríklad v šesťmandátovom okrsku a nepodporí žiadneho ďalšieho, tak si často ani neuvedomuje, že sa dobrovoľne vzdáva dvoch tretín svojho hlasu. Chcelo by to drobnú úpravu tohto volebného zákona, ktorá by rozoznávala rôznu váhu hlasu podobne ako v niektorých iných krajinách.

Je rok a sedem mesiacov od predčasných parlamentných volieb. Budú voľby do VÚC aj testom spokojnosti občanov so stavom politickej, ekonomickej či sociálnej situácie?

- Do istej miery to platí podobne ako v iných krajinách. Nízka volebná účasť, iný volebný systém či možnosť kandidovať nezávislým však tieto výsledky pre ciele „testovania spokojnosti s vládou“ dosť deformujú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 991
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 391
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 548
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 552
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 457
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 179
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 763
  1. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  2. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  3. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  4. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  5. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  6. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  8. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 217
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 994
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 57 208
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 105
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 355
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 15 989
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 634
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 471
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Martin odohral proti Trebišovu dobrý zápas.

Hádzanári srdnato vzdorovali druhému celku tabuľky, v ďalšom kole privítajú lídra súťaže.


Šesťgólová prestrelka Fomatu a Myjavy sa skončila deľbou bodov.

Fomat si pripísal na svoje konto šiestu remízu v sezóne.


Petra Kusá s trénerom Pavlom Zemkom.

Chodkyňa Peter Kusá si vybojovala miestenku na juniorské ME, zároveň si vylepšila osobný rekord.


Janka Palček.

Martinčanka má klientov z celého sveta.


Monika Maruňáková 1
  1. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  2. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  3. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  4. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  5. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  6. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  8. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 217
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 994
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 57 208
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 105
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 355
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 15 989
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 634
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 471
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?