MARTIN. Cyklisti teraz môžu v Martine prechádzať pešou zónou len vtedy, ak zosadnú zo sedadla a tlačia bicykel vedľa seba. Vjazd do centra im s výnimkou od 21. h večer do 9. h ráno zakazuje značka. Vnímajú to ako obmedzenie. Ak zákaz porušia, riskujú pokutu až do výšky 60 eur alebo v lepšom prípade napomenutie mestských policajtov.
Cyklisti podporujú, chodci sú skeptickejší
Cyklisti pritom majú problém dostať sa cez centrum. „Terajší režim im nevyhovuje,“ povedal nedávno pre MY Turčianske noviny jeden z iniciátorov zmeny poslanec a predseda mestskej cyklokomisie Dušan Kubička.
„Od tržnice k sídlu Sociálnej poisťovne môžu ísť, ale po nebezpečnej hlavnej ceste. Ak chcú obísť centrum, musia jazdiť po frekventovanej Hviezdoslavovej ulici. Alternatívou je jazda po Moskovskej smerom k Štúrovej štvrti, ale to idú v protismere,“ doplnil a dodal, že povolením jazdy cez pešiu zónu by sa veľa veci zjednodušilo. „Centrom by prešli rýchlejšie, ale aj bezpečnejšie,“ uzavrel.
Potvrdil to aj Miroslav Hašta, ktorého sme zastihli, ako cez pešiu zónu tlačí bicykel. „S chodcami by sme sa tu nejako pomestili,“ povedal nám. Zmena v centre mesta by potešila aj cyklistku Eriku Maliňákovú. Do práce chodí bicyklom až z Košút rôznymi cestami, lebo hlavnou sa bojí jazdiť. „Dúfam, že ten návrh cez poslancov prejde,“ nádejala sa.
Chodci, ktorých sme pred časom oslovili s otázkou o možnosti, že radnica povolí jazdiť na bicykli v pešej zóne, už takí nadšení neboli. Martinčanka Zuzana sa obávala, že im po kolesá môže vbehnúť dieťa či starý človek. „Chce to toleranciu,“ doplnil Jozef Trnka. „Pokiaľ by jazdili pomaly, nič by sa nemalo stať.“
Ešte stále možnosť, ale už jasnejšia
Povolenie vjazdu cyklistom do pešej zóny je ešte stále v polohe možnosti, ale už s jasným termínom a úlohami pre kompetentných. Mestská cyklokomisia, v ktorej sú zástupcovia všetkých mestských častí, odborníci na dopravu a úradníci z odborných útvarov mestského úradu, sa priklonila k verdiktu vjazd povoliť.
„Reagovali sme týmto rozhodnutím na požiadavky mnohých Martinčanov, ale ovplyvnili ho aj pozitívne príklady z európskych a slovenských miest, ktoré režim pre cyklistov v centrách miest už majú odskúšaný,“ povedal D. Kubička.
„No skôr, ako pristúpime na otvorenie všeobecne záväzného nariadenia, ktoré teraz obmedzuje vstup cyklistov do pešej zóny, v súčinnosti s dopravnými inžiniermi a mestskou políciou sformulujeme presné podmienky dopravného režimu v pešej zóne, aby sme sa vyhli problémom,“ doplnil predseda cyklokomisie a uviedol, že vjazd sa pravdepodobne povolí od 1. apríla budúceho roku a tomuto dátumu bude predchádzať informačná kampaň.
Projekty otvárajú cestu k eurofondom
Pešia zóna s cyklistami nebola jedinou cyklotémou októbrového rokovania mestských poslancov. Okrem toho schválili spracovanie zastavovacej štúdie a následnej projektovej dokumentácie projektu Cyklotrasy v meste Martin.
Projekt cyklotrás je v Martine jedným z dôležitých pilierov alternatívnej dopravy. Za prepojenie jednotlivých mestských častí cyklotrasami hlasovali aj ľudia v prvom elektronickom prieskume verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil v roku 2010. Ľudia mali vtedy vyjadriť názor, ktoré investičné akcie by malo mesto uprednostniť. Jednoznačne vyhrali cyklotrasy.
„Ak budeme mať vypracovanú dokumentáciu, budeme ju môcť využiť v novom programovacom období pri žiadostiach o podporu z eurofondov,“ prízvukuje D. Kubička, ktorý je presvedčený o tom, že len mestá s projektmi budú v žiadostiach úspešné.
„Podľa predbežných informácií bude možno na takéto projekty čerpať z troch-štyroch programov venovaných cyklostratégii,“ doplnil a dodal, že ak by sa to podarilo, tak v súbehu s ostatnými zdrojmi financovania výstavby cyklotrás by sa mohli v priebehu niekoľkých rokov spojiť všetky mestské časti kvalitnou sieťou ciest pre cyklistov.