Pondelok, 24. september, 2018 | Meniny má Ľuboš, Ľubor
HOKEJ, TIPSPORT EXTRALIGA

Martinčania v derby porazili Žilinu

Séria prehier je fuč. Martinčania s pozmenenými útokmi a s novou posilou v bráne zvládli susedské derby na jednotku

Martinčania s pozmenenými útokmi a s novou posilou v bráne zvládli susedské derby so Žilinou na jednotku.

MHC Mountfield Martin – MsHK Žilina 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

MARTIN. Derby sa pozvoľne rozbiehalo. Najprv to bolo opatrné, ale s pribúdajúcimi minútami vzruchu pribúdalo. Žilinčania prvý raz dali o sebe vedieť v presilovke, dvakrát nepríjemne zakončoval Varga, no nový muž v martinskej bráne – Čech výborne zasiahol.

V 7. min sa ukázali aj Turčania. Po akcii Važana s Markovič zakončoval zblízka osamotený Galamboš, avšak nemieril presne. O tri minúty sa ocitol sám pred Čechom Tomas, no martinský brankár stihol na jeho pokus švihom zareagovať. V podobnej pozícií sa na druhej strane ocitol aj po Beranovej prihrávke spoza brány Fujerík, ale Laco si dal pozor a jeho strelu po ľade kryl. Potom sa črtala šanca pre Rožníka, ktorý ale nakoniec skákajúci puk pred odkrytou bránou neskrotil.

V 14. min sa už skóre menilo. V početnej výhode vystrelil Ďatelinka a Lacovi, ktorému zakrýval výhľad Fujerík, prekĺzol puk popri vyrážačke do siete.

Presilovku hrali aj Žilinčania. Počas nej Tomas mohol vyrovnať, no Čech vytiahol ďalší skvelý zákrok. Výborne si počínal aj v 18. min, keď rukou vytesnil Línerovu strelu smerujúcu pod hornú žŕdku.

Aj druhá tretina priniesla svižný a bojovný hokej. V 22. min hostia vyrovnali, ale ako sa neskôr ukázalo, bolo to v rozpore s pravidlami a po porade s videorozhodcom hlavný arbiter pre vysokú hokejku Kalavu gól neuznal.

Martinčania svoju prevahu zúročili na začiatku 29. min, keď sa k odrazenému puku dostal Ďatelinka a tvrdou ranou ho poslal do siete. Žilinčania odpovedali rýchlo a o 59 sekúnd Tomas po závare pred martinskou bránou zblízka znížil. Hostia po góle viditeľne ožili, zatlačili domácich, ale Turčania na čele s Čechom odolávali.

Zverenci trénera Babku sa postupne z defenzívy vymanili a Laco musel riešiť strely Novotného, Markoviča a dvakrát Brcka. Tretí úder domácich prišiel v samom závere. Pár sekúnd pred koncom vybojoval stratený puk Ďatelinka a z jeho dôrazu ťažil Themár, ktorý švihovkou pod hornú tyčku rozburácal štadión.

Martinčania v elektrizujúcej atmosfére, o ktorú sa starali obidva fanušikovské tábory, zvládli posledné dejstvo na jednotku.

V úvode tretej tretiny síce pohrozil Macejka, ale výborne chytajúci Čech si s jeho dravým prienikom poradil. V 47. min v prečíslení dvoch na jedného zas na druhej strane Markovič z ostrého uhla trafil bočnú sieť.

Turčania držali súpera na dištanc, do vážnej šance sa dostal ešte Tomas, no nová posila v martinskej bráne jeho príležitosť vygumovala.

Definitíva prišla v 59. min. Martinčania sa dostali do ďalšieho prečíslenia a po Galambošovej ideálnej prihrávke Markovič pohotovo prekonal Laca.

Góly: 13:08 Ďatelinka (Beran), 28:01 Ďatelinka (Cíger), 39:51 Themár (Ďatelinka) a 58:30 Markovič (Galamboš, Novotný), resp. 29:00 Tomas (Buc, Klouda). MARTIN: Čech – Smrek, Brcko, Novotný, Ďatelinka, Matejka, Tupý – Markovič, Galamboš, Važan – Zlocha, Beran, Fujerík – Themár, Dírer, Cíger – Rožník, Pokrivčák, Šugár. Vylúčení: 4:3 na 2 min. Presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Rozhodcovia: Orolin – Gajan, Smrek. Diváci: 1 800.

Daniel Babka, tréner Martina: "Po troch prehrách sú to veľmi cenné tri body. Snažili sme sa mužstvo dobre pripraviť a dostať ho do bojovej nálady. Vstúpili sme do zápasu aktívne a išli sme aj do vedenia. Keď hostia znížili na 2:1, mali sme niekoľkominútový výpadok. Našťastie hostia to nevyužili, naopak my sme strelili tretí gól. V dôležitých okamihoch nás podržal brankár, ktorý svojimi zákrokmi upokojil mužstvo. Ďakujem svojím hráčom za predvedený výkon"

Igor Murín, asistent trénera Žiliny: "Videli sme zaujímavý duel v dobrej atmosfére. Vytvorili sme si dosť streleckých príležitostí, ale chýbal nám pokoj v zakončení. Jedným gólom sa len ťažko vyhráva. Kľúčovým momentom zápasu bol tretí gól na konci druhej tretiny. Martin predviedol kvalitný výkon, svoje šance dokázal premeniť a zaslúžene vyhral."

Ostatné výsledky 15. kola: Poprad – Piešťany 6:4 (5:2, 1:2, 0:0), Nitra – B. Bystrica 5:3 (2:0, 1:2, 2:1), Košice – Trenčín 2:1 (1:0, 1:0, 0:1), Zvolen – Skalica 2:4 (1:1, 0:2, 1:1).