MARTIN. Väčšina ľudí si už dnes uvedomuje riziko, ktoré im hrozí v prípade, že si nedajú skontrolovať komín na dome. Niektorí si ho dokonca preventívne vyčistia i sami. Ročnú kontrolu však môže vykonať iba kominár a ten o nej napíše i kontrolnú správu. Rovnako pri revízii po rekonštrukcii komína alebo pri uvádzaní nového do prevádzky musí byť kominár vždy prítomný.
Dobrá investícia
„V rodinnom dome bývame už dlho a pravidelne raz do roka k nám zavíta kominár. Naposledy sme mu zaplatili asi 20 euro, no tie peniaze asi boli dobre investované,“ myslí si Petra Krížová.
Jej sused Milan Pohanka si pochvaľuje i to, že niekedy k nemu zavítajú i členovia dobrovoľného hasičského zboru. Práve oni môžu kontrolovať, či v súkromných objektoch majitelia držiavajú protipožiarne opatrenia.
„Upozornili ma, že mám v kotolni drevo uložené až príliš blízko pece. Takisto pridali niekoľko praktických rád. Odvtedy občas vyčistím náš komín i sám.“
Sú však tiež ľudia, ktorí vo svojom obydlí kominára ešte nevideli. Určité riziko si však uvedomujú.
Kominára ešte nevidel
„Máme relatívne nový dom a nepamätám si, že by bol u nás kominár. Ak sa niečo stane, asi budem ľutovať, no pravdu povediac, ešte som sa tým veľmi nezaoberal. Možno k nám nedorazil i preto, že mám vo dvore vypustené psy. Ak však kominár bude chcieť prísť, nech napríklad písomne oznámi dátum a ja mu to umožním,“ hovorí Marcel Huťka.
Najradšej sám by si komín na streche čistil Miroslav Krúpa. K takémuto uvažovaniu ho dotlačila posledná návšteva kominára v jeho dome.
„Len pozrel do komína, povedal, že máme všetko čisté, zobral peniaze a už ho nebolo. Nenechal ani žiadny papier. Nechcem byť veľký optimista, no také niečo zvládnem aj sám,“ povedal znechutene.