roslavom Mihálom.
Zhodnoťte na úvod, ako sa vyvíjala cena tepla pre odberateľov vo vašej spoločnosť zhruba od predkrízového stavu až po dnešok?
- Spoločnosť Martinská teplárenská má veľký záujem na stabilizácii cien tepla pre odberateľov pripojených na centrálny zásobovanie teplom. V roku 2010 sme ukončili rekonštrukciu uhoľného kotla K4 na kotol so stopercentným spaľovaním biomasy v bublinkujúcej fluidnej vrstve. Táto požiadavka vyplynula z potreby zníženia produkcie SO2 v zmysle platnej legislatívy. Zníženie produkcie skleníkových plynov CO2 zabezpečila diverzifikáciu paliva ako aj stabilný vývoj variabilnej zložky ceny tepla (viď tabuľka cien), kde od roku 2011 bol nárast variabilnej zložky ceny tepla len 5 percent. Nárast fixnej zložky ceny tepla spôsobil predovšetkým pokles regulačného príkonu. Má dve príčiny – vplyv klimatických zmien a šetrenie na strane odberateľov. Ďalším dôvodom rastu fixnej zložky ceny tepla sú investície do ekologizácie výroby tepla a elektriny, rekonštrukcie komína, rekonštrukcie rozvodov tepla a pripojenia nových odberateľov. Tieto investície zabezpečia stabilnú prevádzku celého centrálneho zásobovania teplom v Martine a vo Vrútkach.
Vývoj ceny tepla:
Zložka ceny tepla | 2011 | 2012 | 2013 | 2014* |
Variabilná zložka ceny tepla (EUR/kWh) | 0,0360 | 0,0378 | 0,0378 | 0,0378 |
Fixná zložka ceny tepla (EUR/kW) | 113,7542 | 131,3274 | 155,0000 | 155,0000 |
*predložený návrh na URSO
Pristavme sa pri variabilnej zložke tepla. Čo na jej výšku vplývalo?
- Na výšku variabilnej zložky ceny tepla má najväčší vplyv palivo. Teplo a elektrina je vyrobená v kombinovanom cykle, čo predstavuje vysoko účinný spôsob premeny paliva na energie. Martinská teplárenská vyrobí ročne cca 65 000 MWh elektriny a dodá do tepelných rozvodov približne 292 000 MWh tepla, pričom od roku 2010 je jedna tretina vyrobená z obnoviteľných zdrojov (biomasy), zvyšok tvorí uhlie. Práve táto diverzifikácia zabezpečila stabilizáciu variabilnej zložky ceny tepla. Znížením spotreby uhlia sa eliminuje vplyv nákupu emisných kvót CO2 na cenu tepla. Naša spoločnosť v rokoch 2010 až 2013 významne investovala (zhruba 27 mil. eura do projektov ako boli rekonštrukcia kotla K4 na spaľovanie biomasy, pripojenie mesta Vrútky na primárny horúcovod Martinskej teplárenskej, rekonštrukcia komína a iné. Všetky tieto investície z dlhodobého hľadiska súvisia so zlepšením životného prostredia a udržatelným rozvojom.
Martinská teplárenská je štátna akciovka. Vplýva na výšku ceny tepla aj štát? Ak áno, akými zásahmi?
- Neustále zmeny v legislatíve Úradu pre reguláciu sieťových odvetví majú negatívny vplyv na niektoré investičné rozhodnutia. V minulom a aj v tomto roku boli zavedené nové poplatky, ktoré musí tepláreň platiť za spotrebovanú a vyrobenú elektrinu. Ide o poplatok za rezervovanú kapacitu výrobcu, poplatky za systémové služby a prevádzku systému pre elektrinu spotrebovanú na výrobu tepla. Tieto poplatky negatívne ovplyvňujú cenu tepla.
A teraz jedna praktická otázka: Aká bude cena tepla pre odberateľov v budúcom roku?
- V budúcom roku je navrhovaná cena rovnaká ako pre rok 2013, a to variabilná zložka 0,0378 EUR/kWh a fixná zložka 155 EUR/kW.
Akými opatreniami sa Martinská teplárenská usiluje o stabilizáciu ceny tepla?
- Opatrenia môžeme rozdeliť do dvoch oblastí – energetická efektívnosť a rožširovanie centrálneho zásobovania teplom. V rámci zvýšenia energetickej efektívnosti sa v súčasnosti analyzujú možné riešenia a ich dopad na budúcu prevádzku martinskej teplárne. V snahe odbúrať používanie fosílnych palív sa zrejme zvýši podiel spaľovania drevnej štiepky z dnešného podielu 30 na 50 percent. Sú tiež pripravené projekty rekonštrukcie starých horúcovodov a parovodov na nové moderné predizolované rozvody, ktoré znížia straty. Dôležité je tiež pripájanie nových odberateľov vo Vrútkach a Martine, vrátane Priekopy do centrálneho zásobovania teplom. Priebežne tak nahrádzajú úspory existujúcich odberateľov a prispievajú k stabilizácii sústavy.