Štvrtok, 19. apríl, 2018 | Meniny má Jela
Pridajte si svoje mesto

Ľudia sa budú pýtať, prečo platia viac

Platby za teplo a teplú úžitkovú vodu zostávajú v budúcom roku v Martine na úrovni tohto roka. Ich vývoj v ďalších rokoch sa nedá presne prognózovať. Vie sa ale, že ak spotrebitelia sami nevezmú do rúk zatepľovanie a nebudú šetriť na množstve tepla, vyšší

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Stefe Martin Ján Letko.(Zdroj: Archív Stefe)

m platbám sa v budúcnosti nevyhnú.

MARTIN. Dobrou správou pre Martinčanov je, že cena tepla v budúcom roku nebude vyššia ako v tomto. Zlou môže byť perspektíva platieb smerom nahor v prípade, že sami niečo neurobia v šetrení s teplom a teplou vodou a energetickými parametrami svojho bývania.

Ak investujú, neplatia za teplo viac

Ukazujú to aj skúsenosti minulých rokov. V porovnaní s predkrízovým stavom v Martine vzrástla cena tepla za GJ, resp. kWh, zhruba o tretinu, no sú bytové domy, najmä tie, ktoré investovali do zateplenia, v ktorých ľudia úhrnom neplatia za dodávku tepla z centrálneho systému viac. A ak áno, tak dôvodom je rast cien primárnych energií, plynu, uhlia, elektriny.

Článok pokračuje pod video reklamou

„Ľudia všeobecne nevedia, čo je to gigajoul či kilowatthodina, no rozumejú svojej peňaženke,“ otvára tému cien tepla predseda Slovenského zväzu výrobcov tepla a zároveň zástupca generálneho riaditeľa Stefe Sk Miroslav Obšivaný.

„Porovnávajú, či platia za teplo viac ako vlani či predvlani. Vývoj na Slovensku je taký, že pre rok 2014 sa ukazuje pokles objednávok tepla o 2 až 5 percent a vzrast jednotkovej ceny len o 0,6 až 2 percentá podľa jednotlivých oblastí krajiny. Výsledok je, že ľudia za teplo nezaplatia viac. V Martine je to lepšie, nakoľko pre rok 2014 sa cena nezvyšuje,“ doplnil a pripomenul tiež, že spotrebitelia ušetria nielen vďaka nižšej spotrebe, ale aj vďaka tomu, že výrobcom tepla sa podarilo stabilizovať svoje náklady a stabilné sú aj ceny komodít, z ktorých sa teplo vyrába.

J. Vronka: Energetická koncepcia nás dusí

Rast jednotkovej ceny tepla v martinských pomeroch kritizoval opakovane na rokovaniach mestského zastupiteľstva Ján Vronka. Jeho firma spravuje niekoľko bytových domov v Martine, ktoré sú odpojené od centrálneho systému dodávky tepla. Okrem obštrukcií, ktoré sú spojené s potrebnými povolenia na odpájanie od centrálneho zásobovania teplom ho hnevá aj to, že tepláreň má dnes už len jednu cenu pre všetkých odberateľov namiesto nedávnych štyroch. Rovnako platia tí, ktorí už zainvestovali do prípojky a technológie ako aj tí, ktorí doteraz neinvestovali.

„V našich domoch sme sa dostali na úroveň cien, ktorá je o osem eur nižšia ako cena Stefe a v domoch sa snažíme optimalizovať aj cenu ohrevu teplej úžitkovej vody, ktorá predstavuje 4,84 eura na meter kubický, u centrálneho dodávateľa je to, ak mám správne čísla 11,92 eura za minulý rok,“ argumentuje.

„Ľudia u nás na začiatku zainvestujú do technológie, tá sa spláca tri až päť rokov, no už od začiatku majú o dve eurá nižšiu cenu za jednotku tepla – to im garantujeme. Pred splatením technológie usporia za teplo ročne na byt 150 eur, po splatení technológie až 450 eur za rok a byt,“ hovorí o číslach J. Vronka a dôvodí ďalej, že časť technológie vydrží v domoch aj tridsať rokov. Na rekonštrukciu medzitým zarobia z úspor. Pridáva aj príklad, že v jednej bytovke na martinskom Severe za rok aj dva mesiace splatili celú technológiu.

„Nebyť mestskej energetickej koncepcie, ktorá výrazne sťažila odpájanie sa bytových domov z centrálneho zásobovania teplom, som presvedčený o tom, že v mnohých panelákoch by v dnešnej situácii uvažovali o odpojení od centrálneho zdroja,“ vyslovil sa a na margo koncepcie ešte dodal, že kým v minulých rokoch bola v Martine v porovnaní s okolitými mestami ďaleko najnižšia jednotková cena tepla, dnes to už tak nie je.

„Začala stúpať po prijatí koncepcie, monopolný dodávateľ sa cíti na koni a v okolitých mestách, ako je Ružomberok, Banská Bystrica, Poprad či Žilina sa nám smejú, čo sme to v Martine s teplom urobili,“ povedal svoj názor a keďže bytové domy jeho firma spravuje v mestách po celom Slovensku, vie to doložiť aj vlastnou skúsenosťou.

„V Ružomberku pred časom mali hádam najvyššiu cenu za teplo v regióne. Mesto sa uznieslo na úlohe, aby dodávateľ tepla bol povinný prijať také opatrenia, ktoré prinesú pokles ceny pod 25 euro za GJ. Za tri roky to už dosiahli. Iní zvyšovali cenu, oni išli dole. Pre porovnanie – v Martine bola v minulom roku cena 29,693 eura.“

Dôsledok zákona, nie prianie dodávateľov

V spoločnosti Stefe, ktorá je monopolným distribútorom tepla v Martine, takúto argumentáciu odmietajú. „Prijatie koncepcie rozvoja mesta Martin v oblasti tepelnej energetiky nie je záležitosťou našej firmy, je to doklad, ktorý si dalo v zmysle zákona pripraviť mesto oprávnenou spoločnosťou a ktorý je záväzný pre územný plán,“ hovorí generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Stefe Martin Ján Letko.

„Jednotlivé mestá nemožno len tak porovnávať. Na žilinské centrálne zásobovanie je napojená celá Kia, logicky to znamená, že vyšší odber tepla predstavuje zníženie jeho jednotkovej ceny. Aj naša tepláreň, ak by na ňu boli napojené strojárne ako kedysi, tak by dnes pravdepodobne operovala inými cenami ako ponúka. Aj preto je snaha, aby sa z centrálneho zásobovania odberatelia neodpájali, legitímna. Každé odpojenie zhoršuje bilanciu pre ostatných. Nielenže to má vplyv na cenu tepla pre tých, ktorí v sieti ostávajú, ale dodávka sa musí nanovo vyregulovať. Fyzika nepustí a sú to nové náklady,“ argumentuje Letko.

Odpájačky: Niektorí sú za, iní proti

„Netvrdím, že sme chvíľu v paneláku neuvažovali o odpojení,“ priznal sa Marián Uhrín, majiteľ bytu na sídlisku Ľadoveň. „Ale v niekoľkých bytoch u nás bývajú dôchodcovia, ktorí nemajú ochotu niečo meniť. Neveria novinkám a nechcú investovať. Sú viac-menej spokojní. Robme si to sami - je ľahko povedať, ale niekto sa musí o novú technológiu starať, bude ho treba platiť, na jeho hlave bude prípadná nespokojnosť s dodávkou... Je to zodpovednosť. Teraz je to o zodpovednosti Stefe. Teplo zaplatíme, máme komfort,“ hovorí za seba.

Jeho sused Adam Bíreš má iný názor. Neustále zberá výstrižky z novín so skúsenosťami iných spoločenstiev vlastníkov bytov, ktorí sa „trhli“ od centrálneho zásobovania aj v iných mestách a píšu o svojich dobrých skúsenostiach. No vie, že na rozhodnutie treba väčšinu ľudí v paneláku a dohoda v takej vážnej veci sa nedosahuje ľahko.

„Teraz je okolo toho toľko papierovačiek, že ľudí to od odpájania skôr odrádza ako motivuje. Povolenia stoja tiež nejaké peniaze, potom sú to rôzne revízie, zákonné povinnosti - to si mnohí pri vidine šetrenia platieb ani neuvedomujú. Ten, kto sa do toho pustí, zažije skôr nevďak svojich susedov ako podporu za to, že niečo pre nich vybavil,“ hovorí, ale aj tak si myslí, že je to jedna z ciest ako na teple ušetriť.

„Ľudia o tom budú neustále uvažovať a špekulovať, lebo teplo je veľká položka v rozpočte rodín a treba s tým niečo robiť. My sme zateplení, investovali sme do strechy, izolovali sme dokonca pivnice od bytov, aby sme zamedzili negatívnemu prestupu tepla, na platbách je to vidieť, ale... Teraz mi vŕtajú v hlave tepelné čerpadlá. Ktovie, či to nie je budúcnosť pre ľudí v panelákoch?, uzatvára.

Monopol sa v Martine ako monopol nespráva

V Martine po nejakom čase budeme mať prvú skúsenosť z využitia tepelného čerpadla pri vykurovaní a výrobe teplej úžitkovej vody.

„Máme prvé lastovičky,“ hovorí Erika Kušníková z Uni Realita Martin. Táto spoločnosť poskytuje správcovské služby pre niečo cez osemdesiat domov v Martine, Vrútkach, Turanoch, Sučanoch, Turčianskych Tepliciach, vo Valči a v Žiline. Na turčianskom vidieku majú domy vlastné domové kotolne, v Martine sú bytové domy vykurované centrálne.

Tvrdí, že Stefe sa v Martine ani nespráva ako monopol. Nemajú tu problém komunikovať, investujú do rozvodov a moderných odovzdávacích staníc tepla v domoch priamo napojených na dispečing, takže každú poruchu ihneď zaznamenajú a veľmi rýchlo odstránia. Je pravda, že cena tepla je síce vyššia ako pri domových kotolniach, no je v nej zahrnutý celý užívateľský servis, vrátane požiadaviek na ekológiu.

„Podľa môjho názoru ľudia oceňujú pohodlie, ktoré takýto spôsob vykurovania poskytuje. Aj keď počúvame z každej strany o odpájaní a možnostiach, ktoré tento krok poskytuje, pravda je tá, že centrálne zásobovanie teplom je trend nielen u nás, ale aj v Európe a vo svetle legislatívy, ktorá sa v tepelnom hospodárstve pripravuje, najmä v ochrane životného prostredia, asi aj dobrým trendom. Iné sú tepelné čerpadlá. O ich ekológii niet pochýb,“ interpretuje Kušnírová a dodáva, že sama je zvedavá, ako sa využitie tepelného čerpadla na Gorkého ulici v Martine osvedčí.

„Je pravda, že ľudia budú mať trochu viac hluku a pri dome to zariadenie vidieť, ale pozitíva možno prevážia. Nechajme to na čas,“ dodala.

Energetická koncepcia toleruje výnimky

Tepelné čerpadlá využívajú aj v areáli novej Neografie v Priekope. Aj keď martinská energetická koncepcia určuje povinnosť bytovým domom a firmám pripojiť sa na centrálne zásobovanie, toleruje aj výnimky.

„Neboli sme schopní dodať parametre teploty na taký výkon strojov, aké Neografia potrebuje,“ vysvetľuje Obšivaný. „Koncepcia hovorí o povinnosti napojiť sa na centrálnu dodávku tepla tam, kde je to techniky a ekonomicky možné a vhodné. Tento materiál nie je dogma a nevnucuje monopol tam, kde je objektívne možné iné riešenie. Toto sa ale plošne uplatniť v bytových domoch nedá. Každým odpojením sa znižuje hospodárnosť, zvyšujú sa straty a rastie cena pre ostatných užívateľov siete. Práve preto ich koncepcia chráni, nie poškodzuje,“ dodáva.

Obšivaný zároveň pripomína, že Slovenský zväz výrobcov tepla si dal urobiť štúdiu, aký dopad by malo odpojenie 30 percent odberateľov zo siete a aký dopad by predstavovalo 50 percent odpojených.

„Systém by pravdepodobne padol,“ uvažuje. „Polovica odberateľov by možno bola v poriadku, ale čo s tou druhou? V mnohých bytových domoch sú spokojní s centrálnou dodávkou, v ďalších žijú dôchodcovia, sociálne slabé rodiny... Tí všetci by potom atakovali mesto, že takúto situáciu dopustilo a žiadali by ju riešiť,“ otvára možné varianty vývoja zásobovania teplom Obšivaný, pričom dopĺňa, že domové kotolne napríklad vypúšťajú do ovzdušia osemkrát viac kysličníka uhličitého ako centrálne, pritom sú mimo akejkoľvek kontroly emisií. To tvrdí aj jedna z našich najväčších kapacít z oblasti ochrany ovzdušia Juraj Šoltés z Národnej energetickej spoločnosti vo svojej práce Ochrana ovzdušia centrálne alebo lokálne?, ktorej výsledky prezentoval v minulom roku.

„Vypočul som si pána Vronku na rokovaní mestského zastupiteľstva, jeho argumentácia môže na prvý pohľad vyznieť presvedčivo,“ myslí si Letko. „No doteraz nikomu neukázal reálne náklady na vybudovanie vlastnej kotolne, potrebnú údržbu, revízie a podobne. Teplári musia predkladať Úradu na reguláciu sieťových odvetví návrhy cien v plnej štruktúre, sme pod neustálou kontrolou. A pravda je aj to, že i pri „lacnom“ teple, možno zaplatiť viac, hlavne ak nešetríme,“ hovorí a doplní príklad.

„Pri cene tepla 23 eur/GJ, čo je nízka cena, ktorá sa dosahuje bez investícií v kotolniach a rozvodoch a bez zateplenia, majú domy spotrebu 1 000 GJ/rok. Náklad na dodávku tepla je 23 tisíc eur. Pri cene tepla 29 eur/GJ, ktorá sa môže vnímať ako vysoká, lebo ráta s modernými technológiami a vysokými odpismi, majú domy spotrebu 700 GJ/rok, náklad na dom predstavuje 20 300 eur. Preukázateľné úspory sú 30 percent. Toto sú počty, ktoré by mali ľudia vnímať a nielen jednoduché porovnanie ceny tepla,“ tvrdí Letko

Efektívne je centrálne zásobovanie teplom

Efektívnosť a ekológia sú okolnosti, ktoré v tepelnom hospodárstve zaujímajú aj štát a Európsku úniu. Únia prijala smernicu o energetickej efektívnosti, pričom za efektívne na kontinente považuje centrálne zásobovanie teplom, samozrejme za istých podmienok, ktoré sú definované. Slovensko práve pracuje na mechanizme jej prenosu do slovenskej legislatívy.

„Predpokladá sa, že najneskôr v máji budúceho roku bude v platnosti. Nechcem strašiť, ale tí, ktorí sa odpojili, na nové okolnosti môžu doplatiť. Štát i mestá sa budú musieť rozhodnúť, čo uprednostnia a za akých okolností, musia nájsť páky, ako donútiť ľudí menej spotrebovávať. V rokoch 2014 až 2020 napríklad musíme znížiť spotrebu energie o 9 percent,“ otvára novinky okolo tepla Obšivaný.

A toto je výzva nielen pre výrobcov a distributérov tepla, ale pre odberateľov. Kto sa doposiaľ neodhodlal na zatepľovanie, asi bude na tom horšie.

Ako budeme investovať, takú cenu tepla budeme mať

„Martin má zateplených približne 75 percent bytového fondu, okolité mestá určite menej, a to je možno tiež jedna okolnosť ich ceny. Odoberajú viac tepla, preto majú jednotkovú cenu nižšiu. Ide o krátkodobú výhodu, ktorú má Martin už za sebou. Chce to ešte 6-8 rokov a bytový fond bude v meste zateplený na 90 percent. Potom to, čo za teplo zaplatíme, sa bude odvíjať od klímy – zlej či miernej zimy – a od toho, ako budeme šetriť,“ uvádza nás do perspektívy blízkych rokov Letko.

Odberateľ i distribútor budú musieť ešte viac spolupracovať. „Na strane odberateľov je nevyhnutné investovať do komplexného zateplenia bytových domov, na strane výrobcov či distributérov ide o investície do nových médií, svojich rozvodov či kotolní, čo sa môže pozitívne prejaviť vo variabilnej zložke ceny tepla,“ hovorí Obšivaný a dodá, že tí, ktorí to nerobia, zaplatia v budúcnosti za teplo viac.

„Správanie sa tých, ktorí sa odpájajú od centrálneho zásobovania pre nižšiu jednotkovú cenu tepla, sa môže v budúcnosti obrátiť proti nim. A vôbec tu nejde o diskrimináciu. Protimonopolný úrad sa už vyjadril, že pri prešetrovaní sťažností pri získavaní povolení na odpájania skúma dopad na ostatných. Ak sa ním znehodnocuje systém, sankcie mestám za snahu nepovoliť odpájanie neudeľuje. Nie je to teda len nejaká svojvôľa Martina chrániť distribútorov, ale snaha mesta chrániť ostatných odberateľov tepla v sieti. Ak chce niekto ušetriť, lepšia cesta ako zateplenie domu dnes neexistuje. Zvyšuje nielen jeho energetické a technické parametre, ale aj životnosť – asi o polstoročie,“ dopĺňa.

Regulovať nebudeme sídlisko, ale bytový dom

Stefe Martin, predtým Martico, tento trend zachytili už v minulosti. Majú okolo 500 odberateľov, takmer sto percent tepla nakupuje z teplárne, ktorej sa podarilo cenu tepla stabilizovať. Aby v budúcnosti zlepšili parametre dodávky, rozhodli sa pre rekonštrukciu okruhov centrálneho zásobovania teplom.

„Okrem pokládky predizolovaného potrubia, keďže staré sú po viac ako štyridsaťročnej prevádzke opotrebované, do každého domu dáme odovzdávaciu stanicu, ktorá umožní nastaviť vlastné parametre dodávky. Regulovať dodávku nebudeme pre celé sídlisko, ale podľa požiadaviek pre každý bytový dom samostatne, čo opäť hrá ľuďom do úspor tepla,“ hovorí Letko.

Za sebou majú jednu tretinu rekonštrukcií, každý rok urobia jeden až dva okruhy. Tohto roku sa bude pracovať v Priekope a Košútoch. Ich snahu zlepšovať ekonomické i ekologické parametre dodávky akceptuje väčšina odberateľov. Sú medzi nimi Okresné stavebné bytové družstvo i menšie správcovské firmy, ktoré obhospodarujú niekoľko desiatok domov v Martine.


  1. Ukázala, že vie spievať. V SuperStar zabodovala aj Kristína zo Sučian 316
  2. Parkovanie pri Gaderskej doline nebude zadarmo 287
  3. Záchody v podchode si na lepší stav ešte počkajú 268
  4. I. trieda: Lipovec obral o body Sklabiňu, do trháku sa dostali Teplice 205
  5. Reprezentačná osemnástka sa bude spoliehať i na Martinčanov 196
  6. Na opravy dlažby v centre dalo mesto už vyše pol milióna, stále to nestačí 191
  7. Od nevhodných slov sa iniciatíva dištancuje 169
  8. V Sučanoch muža zrazil vlak, krvavého ho ratovali policajti 137
  9. Jahodnícke háje si niektorí ľudia mýlia so smetiskom 132
  10. Via Magna sa symbolicky zastavila v Martine 129

Najčítanejšie správy

Turiec

Ukázala, že vie spievať. V SuperStar zabodovala aj Kristína zo Sučian

​​​​​​​Medzi najlepšiu štyridsiatku spevákov sa podarilo v slovensko-českej súťaži SuperStar prebojovať aj 19-ročnej Kristíne Repovskej zo Sučian, ktorá študuje na Evanjelickom bilingválnom gymnáziu v Martine. Od živých vystúpení ju delilo iba jediné kolo. Rozprávali sme sa s ňou o zážitkoch, zákulisí i obávaných porotcoch tejto obľúbenej televíznej súťaže.

Parkovanie pri Gaderskej doline nebude zadarmo

Výnos z parkovania použije obec i na rekonštrukciu ciest a chodníkov.

Záchody v podchode si na lepší stav ešte počkajú

Radnica sa zameria na účel využitia kritizovaného objektu, s návrhmi riešenia prídu architekti.

I. trieda: Lipovec obral o body Sklabiňu, do trháku sa dostali Teplice

V šlágri kola si Lipovec udržal jarnú neporaziteľnosť aj v súboji so Sklabiňou. Tentoraz to síce nebolo za tri body, ale aj remíza s favoritom nebola zlá. Zaváhanie svojho najväčšieho prenasledovateľa využili Tepličania, ktorí majú nateraz už na čele tabuľky trojbodový náskok.

Reprezentačná osemnástka sa bude spoliehať i na Martinčanov

Nominácia hokejovej reprezentačnej osemnástky na svetový šampionát martinských fanúšikov opäť potešila. Sú v nej traja hráči, ktorých vychoval klub z Podhája.

Blízke regióny

Turistov aj cyklistov vykázali z Jánskej doliny

Od minulého týždňa majú peší a cyklisti zakázaný vstup do jednej z najnavštevovanejších slovenských dolín. Dôvodom je ťažba kalamitného dreva.

Pod Babou horou by mohli dýchať morský vzduch

V obnovu kedysi slávnych kúpeľov už Oravskopolhorčania neveria. Snažia sa však urobiť všetko pre to, aby ich pripomínali a napodobňovali, aj keď v zmenšenej podobe. Najnovšie vymysleli inhalatórium so slanou vodou.

Pri návrhu nových chát v Jasnej sa inšpirovali dedinou Santa Clausa

Nad legendárnou Björnsonkou v Demänovskej doline chcú stavať pätnásť nových chát. Od minulého roka ide už o siedmy zámer rozširovania ubytovacích kapacít.

Ľudia alebo mesto? Kto je zodpovedný za špinu v Žiline?

V meste preberajú iniciatívu dobrovoľníci. Počet aktivít narastá.

Motorkár mával deťom, druhý do neho narazil

Pekné počasie vylákalo na cesty vodičov motocyklov aj cyklistov. Niektorí po dopravnej nehode skončili v nemocnici.

Všetky správy

Miloš Zeman by do vlády posadil Fica s Dankom aj s Kotlebom

Môže sa stať, že veľká občianska energia prítomná na námestiach sa postupne vytratí. Ale nádej zostane.

Kováčik: Toto nie sú moje posledné dni

Šéf špeciálnej prokuratúry cíti okrem kritiky aj podporu ľudí. Slová o predčasnom odchode vraj stále platia.

Gašpar premiérom

Nemusíte hľadať, máte ho tam, zachráňte nás pred prevratom a neistotou.

Vstupenky na Sagana neboli lacné. Už sa rozchytali

Majster sveta spolupracuje s fanklubom, za ktorým stojí jeho brat. Chce, aby sa jeho priaznivci spojili.

Fico sa vracia. Vyzerá ako Sulík

Keď príde na Maďarsko, Poľsko, mimovládky či Rusko, Sulík hovorí ako Fico.