ŽABOKREKY. Milan Švrľo zo Žabokriek sa včelárstvu venuje už tri desiatky rokov. Hovorí, že tento rok nebola príliš dobrá úroda medu. Jeho medovicový med aj tak nedávno získal na celoslovenskej súťaži včelárov druhé miesto.
„Chcel som si dať otestovať, či je môj med predajný a spĺňa kritéria, lebo v budúcnosti by som v tomto rád podnikal. Úspech v súťaži ma potešil, je to vzpruha, že idem správnym smerom,“ vysvetľuje Milan Švrľo.
Sledovaním včiel zisťuje ich stav
Ako ďalej dodáva, včelárstvo ho baví, aj keď na neho vždy od apríla do júla čaká veľa nárazovej roboty, ktorej sa venuje od rána do večera. Včely v úľoch musí sledovať, podľa potreby rozširovať a dávať im medníky.
„Treba sa o ne starať a chrániť ich pred rozšíreným parazitom klieštikom. Včely musia byť v kondícií, mať veľa priestoru a stanovište s dostatkom kvetov na opelenie,“ opisuje základné atribúty včelárstva.
Milan Švrľo vlastní až 90 úľov, ktoré má rozmiestnené v hájoch nad Žabokrekmi, v Necpaloch, v Kantorskej a Jasenskej doline i na Bystričke. Na jar bola úroda medu slabá.
„Už som si myslel, že ho ani nebude. Potom v júni a júli prišla medovicová znáška a včely doniesli medu našťastie dosť,“ približuje starosti.
„Ja mám miešaný med, lebo ho včely nosia z rôznych kvetov. Tu je pestrá príroda. Najkvalitnejšie sú práve miešané medy, pretože obsahuje viac rastlín a každá je výživná v niečom inom,“ vykresľuje včelár zo Žabokriek a dodáva, že najlepší je vraj manukový med, ktorý pochádza z kríka na Novom Zélande. Kilo tejto sladkej pochúťky stojí od 60 do 600 eur.
Med jedine od overených včelárov
Podvodné praktiky obchodníkov s falošným medom Milana Švrľu hnevajú. Na prvý pohľad sa pančovaný med nedá odhaliť, a tak ľuďom odporúča kupovať med len od včelára, ktorého poznajú a vedia, že včely naozaj chová.
„Je kopa poctivých včelárov, ktorí ale s výrobou medu majú aj vysoké náklady. Musíte kúpiť úľ, dať vyrobiť medzistienky, vlastniť medomed, míňate na benzín, keď chodíte autom do hory... Potom ale med nemôžete predávať po 3,80 alebo 5 eur. Som presvedčený o tom, že za takúto cenu to nemôže byť pravý med,“ objasňuje včelár, ktorý svoj sladký produkt predáva za 6 - 7 eur.
Pravý med od včelára má aj liečivé účinky, čo M. Švrľo dokladá príhodou o jednom známom, ktorému sa po operácií nehojili rany, a tak mu predal svoj med.
„Lekár mu poradil, aby si kúpil včelí med a kvapkal si ho na ranu. Normálne sa mu to vyliečilo vďaka medu, lebo lieky nepomáhali,“ teší sa.
Včely štípu, keď sa nudia
K včelárstvu sa snaží Milan Švrľo priviesť aj svojich synov, ktorí mu v starostlivosti o včely zvyknú pomáhať. Na štípance od bodavého hmyzu si Žabokrečan už zvykol.
„Za deň mám v sebe niekedy aj 20-30 žihadiel. Raz som ich mal dokonca až 60. Včely nie vždy štípu. Keď je pekný deň a majú robotu, znášajú med i peľ a vtedy je pokoj. Keď je však pred búrkou či sparno a nemajú čo robiť, vtedy sú agresívne a viac pichajú,“ opisuje správanie včiel.
Vyžiť len zo včelárstva sa podľa M. Švrľu síce dá, ale nevýhodou je veľká závislosť od prírody.
„Kedysi včely chovali len farári a učitelia, za socializmu sa nedalo podnikať. Dnes sa na tom veľa zarobiť nedá, lebo chov je veľmi prácny. Automatizácia vo včelárstve neexistuje,“ uzatvára vášnivý včelár zo Žabokriek.