MARTIN. Atraktívny ferratový chodník na Martinské hole láka množstvo turistov. Keďže ide o úsek v strmom skalnatom teréne, stačí menšia nepozornosť a nešťastie je na svete.
V ťažkých chvíľach sa ľudia spoliehajú najmä na pomoc od záchranárov, no zasahovať v horách nie je jednoduché. Často rozhodujú maličkosti a aj dokonala znalosť terénu je výhodou.
„Každú záchrannú akciu treba dobre naplánovať a pripraviť sa na ňu. Tréning je preto nevyhnutný. Dve varianty záchrany sme si už na ferrate odskúšali. Zistili sme, že záchrana pacienta môže trvať šesť až osem hodín. Je to rovnako náročné, ako keď sa zasahuje v jaskyni alebo v priepasti,“ povedal Vladimír Šedek, náčelník Horskej záchrannej služby (HZS) Veľká Fatra.
Pomáhať musia siedmi
Záchranárom akciu okrem náročného terénu sťažuje aj potok, ktorý tečie pod chodníkom.
„Ponad priepasť sme museli natiahnuť lanovky. Vytvorilo sa premostenie, na ktorom spúšťame pacienta. Je to najrýchlejší spôsob, ako dostať zraneného dole, aj keď príprava je veľmi náročná. Pri lanovke musia byť až siedmi ľudia, ktorí ju naťahujú. Pri akcii sa používajú špeciálne odľahčené nosidlá vymyslené švajčiarskou armádou. Po ferrate sa nosia najlepšie,“ pochvaľoval si náčelník.
Vrtuľník nepomôže
Do strmého a zle prístupného terénu sa vrtuľník asi len ťažko dostane. Musel by klesať medzi stromy, do ktorých by sa mohlo zamotať záchranné lano. Záchranári sa preto musia spoliehať len na vlastné sily a schopnosti. Navyše, dopredu počítajú s rôznymi alternatívami záchrany. Môže sa stať, že niekto prejde celú ferratu a zasekne sa až hore. Alebo sa turista, ktorý nemá potrebnú výbavu, neudrží rukami na lane, spadne do potoka a zraní sa.
„Pri nácviku sme vychytali všetky muchy a každý z nás vie, čo má robiť. Na nosidlá sme si naložili fiktívneho pacienta, aby sme videli, ako sa bude prehýbať lanovka a na ktorých miestach sa zachytáva. Bez nácviku by sme tiež nevedeli, koľko budeme potrebovať technického materiálu, ako je napríklad lano, karabíny, nosítka a koľko treba navŕtať úchytných bodov,“ vysvetľuje náčelník HZS. „Veľmi by nám pomohlo, keby ľudia nepreceňovali svoje možnosti a mali pri zdolávaní prekážok aj potrebnú výstroj,“ doplnil Vladimír Šedek.
Trénovať budú aj v zime
Záchranári pôjdu na martinskú ferratu nacvičovať aj v zime, keď zamrznú laná i skala, aby si natrénovali aj spúšťanie s mačkami cez zľadovatený potok.
„Treba počítať s tým, že ak na ferrate budú ľudia frajeriť, bez ťažkých zranení chrbtice, hlavy, či zlomených nôh sa to nezaobíde. Aj keď už tadiaľ doteraz prešlo okolo päťtisíc turistov, zatiaľ sa ale ešte nikomu nič nestalo. Raz to ale určite raz príde,“ varuje pred neopatrnosťou Vladimír Šedek.