MARTIN. Politici síce čoraz častejšie hovoria o blížiacom sa konci krízy, ale na stave nezamestnanosti sa to zatiaľ neprejavuje. Skôr naopak. Po krátkom období, kedy počet ľudí bez práce klesal, nezamestnaných v septembri opäť pribudlo. Aj v Turci.
Na konci deviateho mesiaca podľa štatistík nemalo v našom regióne robotu 6 644 ľudí. V Martinskom okrese stúpla nezamestnanosť na 11,42 a v Teplickom na 14,06 percenta. Celoslovenský priemer sa v septembri vyšplhal na 13,84 percenta.
Pomáhajú si, ako vedia
Do evidencie Okresného úradu práce v Martine pribudlo po letných prázdninách 823 uchádzačov o zamestnanie, viac ako polovicu z nich – 439 sú absolventi stredných alebo vysokých škôl.
Je medzi nimi aj Michal Mráz. V máji ukončil štúdium na Športovom gymnáziu v Žiline, po prázdninách sa po prvý raz hlásil na úrade práce.
„Chcel som ísť na vysokú školu, konkrétne na fakultu telesnej výchovy a športu. Keďže som sa ale pri futbale zranil, tak z mojich plánov zišlo. Skúsim to o rok, ale možno aj niekde inde. Ešte mám nejaký čas na rozmyslenie,“ povedal 19-ročný mladík, ktorý ale doma nevysedáva.
„Našiel som si prácu v jednom bare. Na štyri hodiny denne. Trošku si privyrobím, veď peniaze človek potrebuje. Ako dočasné riešenie mi to zatiaľ vyhovuje. Popritom sa venujem futbalu, chodím na tréningy. Prioritou však ostáva škola,“ zdôraznil Michal.
Soňa Petríková zo Žabokrek len nedávno úspešne absolvovala Stredoeurópsku vysokú školu v Skalici. Prácu si hľadala už dlhšie, ale zatiaľ nič vhodné nenašla.
„Na úrad som sa prihlásila asi pred dvomi týždňami. Pozerám ponuky, surfujem po internete, čítam inzeráty v novinách. Dúfam, že bez práce dlho nezostanem, aj keď ružovo to momentálne nevyzerá. Rada by som pracovala v administratíve, no v tejto oblasti je to zložité. Z úradu mi núkali pozíciu operátor výroby v obuvníckom, resp. automobilovom priemysle, ale to mi nevyhovuje,“ priznala Soňa.
Bez praxe je šanca malá
Simona je na úrade práce evidovaná od apríla. V súčasnosti pracovné návyky získava na absolventskej praxi.
„Po škole som si prácu márne hľadala. Vraj mám málo rokov a žiadne skúsenosti. Ale kde ich má získať, keď ma nikde nechcú?“ pýta 20-ročná Martinčanka. „Rada by som pracovala v administratíve alebo v oblasti logistiky. V novembri mi absolventská prax končí, zvažujem, že odídem do Bratislavy. V hlavnom meste je asi väčšia šanca, že si niečo nájdem,“ zamyslela sa Simona.
Pracovných ponúk ako šafránu
V septembri sa ľudia z evidencie úradu práce aj odhlasovali, celkovo si prácu našlo 347 Turčanov. Pre nespoluprácu bolo vyradených ďalších 50 uchádzačov o zamestnanie. Voľných pozícií však na trhu veľa nie je.
Na nástenkách vo vestibule úradu práce visí pár ponúk. Firmy napríklad hľadajú horizontárov, konštruktérov, spracovateľov rýb, predavačky, nákupcov, ale aj kuričov alebo opatrovateľku seniorov. Pri vysokom počte nezamestnaných to ale veľa nerieši. Veď berú len po jednom, resp. dvoch.