MARTIN. Ak dieťa získa návyky bezpečného správania sa na cestách v predškolskom a školskom veku, je menšia pravdepodobnosť, že neskôr ich bude vedome podceňovať. Toto si uvedomili aj na martinskej radnici a už niekoľko rokov patrí dopravná výchova v metropole Turca medzi hlavné piliere vzdelávania detí. Umožnila to aj podpora Rotary Clubu, ktorý si pred rokmi za jednu z priorít určil rekonštrukciu detského dopravného ihriska, ktorú z veľkej časti financoval, vrátane vybudovania zázemia pre jeho areál. Aj vďaka tomu dnes možno dopravnú výchovu v Martine organizovať naprieč celým vekovým spektrom detí – od najmenších škôlkárov až po deviatakov v základných školách.
„Do harmonogramu vzdelávania sú na dopravnom ihrisku zapojené všetky školy v meste bez rozdielu zriaďovateľa, teda mestské, cirkevné i súkromné,“ hovorí Vladimír Maretta, ktorý sa venuje prevádzke ihriska. V minulom školskom roku v jej dvoch odborných učebniach v teórii a na praktickom výcviku na ihrisku lektori odučili takmer deväťsto hodín pre takmer 6 500 žiakov a ďalších 360 hodín odučili pre deti materských škôl. Vyučovanie i praktický výcvik sa odvíja od veku detí, ale všetky získavajú základné vedomosti, zručnosť a návyky bezpečného správania sa v rôznych dopravných situáciách.
Dopravnou výchovou poverilo mesto od 1. januára minulého roku Základnú školu Alexandra Dubčeka na Ulici budovateľov v Martine. Je to praktické. Detské dopravné ihrisko sa nachádza v jej bezprostrednej blízkosti a jej areál poskytuje aj zázemie pre jednu z odborných učební určenú pre žiakov druhého stupňa základných škôl. Kým mladšie deti chodia na teóriu do odbornej učebne na ihrisku, starší žiaci na svojich hodinách už riešia modelové situácie v doprave, testujú sa na počítačoch i automobilovom trenažéri, skúšajú vypĺňať dopravné testy za získanie vodičského preukazu na malý motocykel.
Trenažér je obľúbeným prvkom dopravnej výchovy. „Má už svoj vek – tridsať rokov, veľmi ťažko sa na neho zháňajú náhradné diely,“ pripomenul V. Maretta na nedávnom výjazdovom rokovaní komisie kultúry, školstva a vzdelávania, ktorá sa venovala aj skúsenostiam dopravnej výchovy v Martine. Jedným zo záverov komisie preto bolo pokúsiť sa nájsť v rozpočte mesta prostriedky na jeho kúpu. Predstavujú sumu okolo 10 tisíc eur. „Pokus pokračuje, jeho prvým dôležitým krokom bolo, že poslanci na októbrovom rokovaní mestského zastupiteľstva súhlasili s tým, aby sa peniaze určené na vybudovanie ďalšej odbornej učebne pre dopravnú výchovu presmerovali na kúpu trenažéra,“ povedal predseda komisia Bruno Horecký. Dodal, že v decembri sa ukáže či ich je dosť. „Ak nie, budeme žiadať, aby sa rozdiel naplánovanej v budúcoročnom rozpočte,“ doplnil.
Cielenú dopravnú výchovu v Martine oceňuje aj ministerstvo školstva a mestu na ňu poskytuje jednu z najvyšších dotácií v rámci Slovenska. V minulom roku to bolo vyše 8 tisíc eur, v tomto 5 300 eur. Väčšinou sa použijú na praktický výcvik, platí sa z nich odmena lektorov, ale aj učebné pomôcky – vesty, prilby, vzdelávacie CD, autíčka, kolobežky a podobne.
Deti sa na ihrisku stretávajú aj mimo vyučovania. To najmä vtedy, keď môžu súťažiť. Niektoré súťaže – najmä pre najmenších – organizuje Rotary Club, niektoré policajti spolu s ľuďmi z Červeného kríža a v tomto roku sa podarilo zorganizovať vzdelávacie i súťažné akcie pre školopovinné deti z Bambusiek a Ulice Ambra Pietra.