MARTIN. Keď chcú vysypať odpadky do smetného koša, musia sa postaviť na rušnú cestu, kadiaľ jazdí množstvo áut. Vyniesť smeti na martinskom sídlisku Podháj na Ulici Jána Goliána je doslova o život, najmä keď je vonku tma. Zberné nádoby na komunálny odpad sú totiž umiestnené tesne pri okraji chodníka a otočené smerom do cesty. Na nebezpečenstvo upozornil čitateľ Ľubomír Svetlovský, ktorý po Ulici Jána Goliána jazdí pravidelne autom.
„Ten, kto chce vysypať smeti, musí vstúpiť na vozovku, ktorá je cez deň, aj večer veľmi frekventovaná. Je to nebezpečné. Nechápem, prečo zberné nádoby kompetentní neotočia smerom na chodník?“ kladie si otázku zarazený Ľubomír.
Otočenie do cesty má nedostatky
Obchodný riaditeľ firmy Brantner Fatra Peter Kašuba, ktorá kontajnery po Martine rozmiestnila, uviedol, že s takýmto postrehom sa síce stretol po prvýkrát, ale rozumie mu. Ako ďalej dopĺňa, kontajnery na separovaný zber sú vrátane tejto ulice v meste rozmiestené od júna 2007 a ich umiestnenie bolo konzultované s príslušnými výbormi mestských častí a radnicou.
„Otočenie do cesty má také nedostatky, ako uvádza čitateľ, ale výhodou je, že občania nemusia chodiť po blate. Ale ak od výboru mestskej časti Podháj – Stráne a mestského úradu dostaneme pokyn na zmenu otočenia, promptne tak vykonáme,“ ubezpečil Peter Kašuba.
Predseda výboru mestskej časti Podháj – Stráne Rudolf Kollár sa vyjadril, že toto nie je jediný prípad, kedy sú kontajnery nesprávne umiestnené.
„Na viacerých miestach to nie je v súlade s náležitým rozhľadom na križovatku. Náš výbor to nikdy neodsúhlasil. Materiál, ktorý určoval rozmiestnenie kontajnerov sme dostali len na vedomie. Na nejaké zásahy už bolo neskoro,“ vysvetlil R. Kollár a dodal, že výbor mestskej časti by nerád rozhodoval o správnom rozmiestňovaní zberných nádob, keďže na to sú určení odborní pracovníci mesta.
Radnica v tom problém nevidí
Martinská radnica si však stojí za tým, že je to dobré riešenie, ktoré nie je náhodné, ale odzrkadľuje požiadavku väčšiny občanov.
„Mesto investovalo nemalé prostriedky, približne 20 tisíc eur, do vybudovania stojísk na smetné nádoby, pričom výber lokality bol prerokovaný aj s poslancami mestskej časti. Tí tlmočili požiadavku občanov, aby smetné nádoby boli umiestnené ďalej od okien obytných domov kvôli hluku a prípadnému zápachu,“ reagoval hovorca mesta Jozef Petráš a dodal, že takáto pripomienka je za ostatných päť rokov prvá a teda aj ojedinelá. Ak by však zo strany občanov vznikla požiadavka, aby boli kontajnery otočené, bez problémov tak urobia.
„V každom prípade by však muselo ísť o vôľu väčšiny obyvateľov dotknutej lokality. Ak by sme chceli vylúčiť možnosť stretu občana s premávkou, mohli by sme napríklad kontajnery umiestniť ďalej od cesty, to by sme však išli proti požiadavke občanov, ktorí nechceli kontajnery pod oknami,“ zmieňuje Petráš.