MARTIN. Hlavná cesta z Martina do Dražkoviec bola pred niekoľkými rokmi pokojným úsekom, kde sa s obľubou premávalo množstvo športových nadšencov. Korčuliarov, bežcov či cyklistov sem lákal najmä dobrý asfaltový povrch. V súčasnosti je ale premávka na tejto ceste poriadne zhustená a pendlujúcich áut výrazne pribudlo, čo viacerých športovcov od aktivít odradilo.
Chodci riskujú život
Asfaltku z Dražkoviec do Martina však stále často využívajú chodci, ktorí zle osvetleným úsekom chodievajú najmä ráno alebo vo večerných hodinách do mesta za prácou. Šoféri ich často zbadajú na poslednú chvíľu, lebo nie všetci sú zodpovední a nosievajú na sebe reflexné prvky.
„Išiel som z Dražkoviec autom a ledva som sa vyhol jednému chodcovi. Dosť žo nemal žiadny reflexný prvok, ešte si aj obliekol tmavú bundu. Až mi mráz prebehol po chrbte, keď som si uvedomil, že som ho mohol zraziť,“ opisuje nepríjemný zážitok mladý šofér Peter z Martina.
Na vlastnú neuváženosť nedávno doplatila aj mladá Nórka, ktorá v Martine študuje medicínu. Dievčina si išla podvečer zabehať, a to priamo po ceste z Martina do Dražkoviec. Mladú bežkyňu ale nepostrehol 30-ročný šofér z Liptovského Mikuláša, ktorý ju zrazil a aktívna študentka skončila v nemocnici s vážnymi zraneniami.
Autá lietajú z cesty
Riziká frekventovanej cesty si uvedomuje aj martinský primátor Andrej Hrnčiar, ktorý sa tu už dlhšie snažil presadiť zníženie najvyššej povolenej rýchlosti. Tá bola donedávna 90 km/h. Pred dvoma týždňami sa aj vďaka primátorovmu zásahu znížila rýchlosť na 70 km/h v úseku pred ostrou zákrutou v oboch smeroch.
„Po tejto ceste chodím dennodenne a najmä keď prší alebo sneží, vodiči, ktorí dostatočne neprispôsobia svoju rýchlosť, vyletia autom z cesty do poľa. V zime je tam takýchto nehôd aj niekoľko do týždňa,“ opisuje rizikové miesto martinský primátor a dodáva, že napriek častej nehodovosti, polícia prípady dopravných nehôd na tejto ceste neeviduje, keďže vodiči to zvyknú riešiť len ako škodovú udalosť a policajtov k miestu havárie nevolajú.
S políciou našli riešenie
Nešťastná zrážka mladej Nórky s osobným autom bola posledným impulzom pre Hrnčiara, aby sa pokúsil zmobilizovať kompetentných.
„Kontaktoval som krajského policajného riaditeľa Ivana Špánika, opísal som mu situáciu a a dohodli sme sa na znížení rýchlosti z 90 km/h na 70 km/h,“ vysvetľuje. Pôvodne tam totiž správa ciest plánovala len osadenie výstražných značiek upozorňujúcich na ostrú zákrutu.
Hrnčiar dúfa, že zníženie rýchlosti nerozhnevá šoférov, ktorí budú jazdiť medzi Martinom a Dražkovcami.
„Každý zodpovedný vodič musí uznať, že tá zákruta je nebezpečná a je len veľkým šťastím, že doteraz došlo len k jednej vážnej nehode, pri ktorej sa zranila mladá bežkyňa,“ dvíha varovný prst martinský primátor.