Podával svedectvo o iných, o jeho osude sa vie málo

Pri príležitosti 24. výročia Dňa boja za slobodu a demokraciu sa spomínalo na tichých hrdinov minulého režimu. Prezident Slovenskej republiky im odovzdal štátne vyznamenania. Prejav úcty si od hlavy štátu prevzal aj Martinčan Fridrich Fritz.

Fridrich Fritz (uprostred)s prezidentom SR Ivanom Gašparovicom a rodinou.Fridrich Fritz (uprostred)s prezidentom SR Ivanom Gašparovicom a rodinou. (Zdroj: Archív PB)

Grasalkovičov palác bol nedávno miestom ďalšieho oceňovania zásluh slovenských občanov – teraz pri príležitosti 24. výročia Dňa boja za slobodu a demokračiu. Prezident Ivan Gašparovič odovzdal štátne vyznamenania politickým väzňom - Fridrichovi Fritzovi (85) z Martina a Júliusovi Porubskému, za ktorého prevzala vyznamenanie im memoriam jeho dcéra Patrícia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je mi cťou, že som dnes mohol odovzdať vyznamenanie práve vám. Je to to najmenej, čo vám môžeme my, občania, prejaviť ako isté zadosťučinenie,“ uviedla hlava štátu, od ktorej si Fridrich Fritz prevzal Medailu prezidenta Slovenskej republiky za významné zásluhy a celoživotné úsilie pri obrane demokracie, ľudských práv a náboženských slobôd.
Niet pochýb o tom, že nielen stopy, ale dokonca životy zanechávali v minulom režime práve politickí väzni. Väčšinu z nich minulý režim krivo obvinil a odsúdil pre náboženské presvedčenie, ku ktorému sa „domyslela“ vlastizrada či organizovanie odboja. Tak to bolo aj v prípade Fridricha Fritza, ktorý hlavne pre svoje náboženské presvedčenie prežil svoju mladosť medzi múrmi väznice.

SkryťVypnúť reklamu

Desať rokov, ktoré už nikto nevráti

Už ako 16-ročného chlapca odviedli ustupujúce nemecké vojská mladého Fridricha na nútené práce do Nemecka. Keď sa po mesiacoch vrátil domov do Prešova, našiel byt svojej rodiny zničený bombou. Nasledovalo sťahovanie do Granč Petroviec na Spiši. Nepriaznivá politická situácia a pretrvávajúce nepokoje ho inšpirovali k štúdiu teológie v Spišskej kapitule. Po čase sa však ruka režimu dostala aj do seminára. Obsadili ho príslušníci ŠTB a odviedli všetky rehoľné sestry. Vtedy sa mladý bohoslovec rozhodol odísť za hranice a dokončiť štúdium v Ríme.

Pohraničná polícia ho však zaistila a vtedy Fridrich ešte ani netušil, že tento okamih obráti jeho život naruby. Nasledoval jeden výsluch za druhým. Dozorcovia chceli prinútiť zadržaných rozprávať to, čo chceli počuť, a pod tlakom sa priznávať aj k niečomu, čo vôbec neurobili. Skúšali ich mučiť, vydierať a trýzniť. Fridricha umiestnili na samotku, kde musel od rána do noci chodiť po cele sem a tam. Sedieť smel iba na obed. Keď po celom dni zaspal, zobudili ho a odviedli na výsluch.

SkryťVypnúť reklamu

„Keby som sa počas tých dní nemodlil, určite by som sa zbláznil,“ spomína. Na súde v júli 1951 ho obvinili z velezrady a odsúdili na 20 rokov odňatia slobody nepodmienečne. Zároveň mu odobrali občianske práva na desať rokov, prepadol mu celý majetok a priklepli mu povinnosť zaplatiť finančnú sankciu vo výške 30 000 korún. Jediné, čo v tej chvíli mladému človeku zostalo, bola viera v Boha, ktorú sa mu dozorcom, sudcom, vydieračom ani nikomu inému nepodarilo vziať. Dodnes je Fridrich veriaci človek, ba roky strávené v strachu a utrpení jeho vieru ešte viac upevnili.

Čas vo väzení mu vyplnila práca

Fridricha väznili v Leopoldove, Ilave a v Mírove. Mladý bohoslovec sa ocitol medzi vrahmi, zlodejmi, bitkármi, ale aj ďalšími politickými väzňami. Boli tu kňazi a biskupi, všetci nespravodlivo odsúdení. A všetci na vlastnej koži pocítili kruté zaobchádzanie. Okrem toho museli pracovať. Fridrich teda spolu s ostatnými vyrábal matrace, rôzne súčiastky, šil, brúsil a vyrábal betónové rúry. Brány väzenia opustil po udelení amnestie vtedajším prezidentom Antonínom Novotným v roku 1960. Život bohoslovca sa väzením úplne otočil, po prepustení sa oženil s Justínou Tóthovou, má dve dcéry, osem vnúčat a dnes žije s dcérou Katarínou v Martine.

SkryťVypnúť reklamu

Svedčil v procesoch blahorečenia

Hoci si Fridrich prežil kruté roky za múrmi väzníc, práve tu stretol dnes uctievané osobnosti, ktoré, rovnako ako jeho zaistili pre ich vieru. Patril medzi ne gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko a salezián Titus Zeman, obaja obete komunistického režimu. Vďaka Fridrichovi Fritzovi, ktorý svedčil v procesoch ich blahorečenia, vyhlásil vtedajší pápež Ján Pavol II. biskupa Hopka za blahoslaveného a v najbližšej dobe má byť blahorečený aj Titus Zeman.

Predsednícku stoličku menil za katedru

Na slávnostnom odovzdaní štátneho vyznamenania bola prítomná aj predsedníčka pobočky Zväzu protikomunistického odboja(ZPKO) Spišská Nová Ves a Levoča Mária Dvorčáková, ktorá návrh na udelenie vyznamenania pre F. Fritza iniciovala. Predsedníctvo východoslovenskej pobočky ZPKO prevzala práve po ňom.

„Fridrich Fritz bol a stále je našim čestným predsedom. Aj keď už musel z pochopiteľných dôvodov odovzdať činnosť svojim nástupcom, funkciu sme mu pre jeho zásluhy doživotne ponechali,“ povedala Dvorčáková.

Fridrich Fritz bol aktívnym členom ZPKO. Keďže býval v Spišskej Novej Vsi, práve tu rozvíjal svoju činnosť. Prispieval do časopisu Svedectvo, ktorý vydáva ZPKO a aktívne sa zúčastňoval pietnych spomienok na obete komunizmu, kladení vencov a odhaľovaní pamätníkov. Popri tom navštevoval základné a stredné školy na Slovensku, ale aj v susedných Čechách, aby deti a mládež oboznamoval so zamlčiavanou minulosťou našej krajiny.

„Dnešná mládež nevie, čo sa v minulom storočí dialo. V učebniciach sa o tom veľa nepíše. Preto sa treba s mladými stretávať a rozprávať im, čo sme prežili, aby sa na to nezabudlo,“ hovorí Fritz.

Podobný názor vyslovil aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič: „Mladí si ani neuvedomujú, čo všetko museli ich predkovia podstúpiť a aké možnosti práve z tohto titulu oni sami dnes majú.“ Podľa prezidenta súčasná mládež veľmi ľahko prijíma pocit slobody, pocit možnosti konať ako chce. Hlava štátu však zdôrazňuje, že by mladí ľudia mali pamätať predovšetkým na to, že sloboda znamená zodpovednosť.

Ako pripomína Dvorčáková, Fridrich Fritz bol vždy ochotný podávať svedectvo o hrdinstve ostatných, pričom o jeho osude vedel málokto. Všetky zážitky, skúsenosti a ťažké roky vo väzení opisuje vo svojej knihe Maturitné stretnutie. Jeho pokoru a obetu bude odteraz navždy pripomínať vyznamenanie, za ktorým sa ukrýva takmer desať stratených rokov života.

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 839
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 506
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 977
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 713
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 138
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 901
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 377
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 1 948
  1. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  2. Viktor Pamula: Súdna rada bez predsedu
  3. Marek Strapko: Ja mám základné vzdelanie!!!
  4. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 1.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 60. /
  6. Michal Pavlík: Patrí k sebe šport a politika ?
  7. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Daorson /BiH/
  8. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 303
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 77 397
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 293
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 699
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 495
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 611
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 17 616
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 247
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Dobrovoľní hasiči z martinskej Priekopy.

Dobrovoľní hasiči z Priekopy majú za sebou ďalšiu inštruktáž.


Vynášanie Moreny vo Vrútkach.

V škole zachovali tradíciu.


Margita Bučková
Lucia Hrivnák Klocová, najlepšia turčianska atlétka storočia.

Turčianska atletika oslávila sto rokov. Na slávnostnom galavečere vyhlásili najlepších atlétov i trénerov storočia. Tiež sa krstila nová kniha.


Nová metóda má prispieť k zdravšej zeleni.

Mulčovanie má viaceré výhody.


  1. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  2. Viktor Pamula: Súdna rada bez predsedu
  3. Marek Strapko: Ja mám základné vzdelanie!!!
  4. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 1.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 60. /
  6. Michal Pavlík: Patrí k sebe šport a politika ?
  7. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Daorson /BiH/
  8. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 303
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 77 397
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 293
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 699
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 495
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 611
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 17 616
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 247
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?