Po slabej volebnej účasti si líže rany aj demokracia

Po voľbách do VÚC politické strany a hnutia počítajú zisky a straty. Inventúrou by však mala prejsť aj samotná krajská samospráva. Od počtu regiónov až po kompetencie. Zatiaľ kraje ľudí nezaujali. A to je problém.

Juraj Blanár uspel vo voľbách už po tretí raz.Juraj Blanár uspel vo voľbách už po tretí raz. (Zdroj: ARCHÍV MY TURČ. NOVINY)

Voľby do vyšších územných celkov (VÚC)sa uskutočnili už po štvrtý raz, ale ľudia o ne stále prejavujú nízky záujem. V Turci sa rozhodlo odovzdať kandidátom na predsedu, resp. poslancov len 18,69 percenta voličov. Je to ešte menej, ako pred štyrmi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Základnou príčinou nezáujmu nebolo zlé počasie a určite ani skepsa a nedôvera verejnosti voči politikom, i keď u niektorých mohla zohrať úlohu, ale problémom sú samotné vyššie územné celky. Ľudia sa s nimi nestotožnili, zdajú sa im zbytočné, mnohým nič nehovoria.

SkryťVypnúť reklamu

Krajská samospráva hospodári síce so značným množstvom peňazí, riadi stredné školstvo, spravuje cesty, má kompetencie v oblasti zdravotníctva, sociálnych služieb i kultúry, no u bežného človeka to nezaberá. Ten je viac stotožnený so svojim mestom alebo dedinou. Potom už vníma len vládu a parlament. Kraj ako taký mu je až príliš vzdialený. Väčšina ľudí necíti jeho potrebu, nemajú na ňom, čo vybaviť.

Po dvanástich rokoch fungovania krajov je preto najvyšší čas prehodnotiť význam VÚC. Nielen ich počet, názov, sídla, ale najmä kompetencie. Lebo ak tie sa neposilnia, nepriblížia sa viac k bežnému človeku, tak ani o štyri roky sa účasť na voľbách zásadne nezdvihne.

Stačili len bilbordy?

K inému vnímaniu krajov by mali prospieť aj ich volení zástupcovia. Predsedovia sú viditeľní, ľudia ich poznajú, no nie vždy vedia, čo robia.

SkryťVypnúť reklamu

S poslancami je to oveľa horšie. Výraznejšie dajú o sebe vedieť len pred voľbami, keď spolu s ostatnými kandidátmi súperia o znovuzvolenie. Ale nemáte aj vy pocit, že tá súťaž ako keby bola o najkrajšom bilborde, letáčiku a darovanej ceruzke? Navyše, aj tie volebné posolstvá s jednou vetou na „plagáte“ sú skôr prázdne slová ako odkaz, ktorý má zaujať, osloviť.

Bilbordová či letáková kampaň má určite význam, ale určite nie najdôležitejší. Podstatný by mal byť odpočet činnosti – čo som spravil, prečo som tak urobil a čo plánujem urobiť. Občianska verejnosť, ale prirodzene aj my, novinári, by sme mali viac kontrolovať našich zastupiteľov. Pýtať sa ich, žiadať vysvetlenia, diskutovať o problémoch. Oni sami, česť výnimkám, to neurobia.

Blanár jasným víťazom

Voľby predsedu VÚC ŽSK už po tretí raz vyhral Juraj Blanár. Od oznámenia svojej kandidatúry bol jasným favoritom, čo nakoniec potvrdili aj výsledky hlasovania.

SkryťVypnúť reklamu

Blanár nemá za sebou žiadnu väčšiu kauzu, dokáže predať svoje dielo, dobre argumentuje, jeho vecný tón je jeho výhodou. Rovnako aj pozícia, ktorú vykonáva. Dáva mu pred súpermi náskok, ktorý vie využiť vo svoj prospech. Opozícia sa síce pokúšala odhaliť aj slabšie stránky, poukázala aj na niektoré problémy, ale výraznejší efekt jej to neprinieslo. Nezabrala ani antikampaň v tzv. Župných novinách, ku ktorým sa nikto nehlásil. Ľuďom tiež neprekážalo, že Blanár sedí na dvoch stoličkách. Okrem tej pre župana aj na poslaneckej v NR SR. Skúsený politik s prehľadom vyhral už v prvom kole a pred sebou má ďalšie štyri roky. Keďže väčšinu v zastupiteľstve nemá, vládnuť sa mu bude o niečo ťažšie. Ale pri jeho schopnostiach vyjednávať, to asi tiež problém nebude.

Mikolášik uspel v troch okresoch

Pravicové strany v kraji, aj keď nie všetky skončili v jednom bloku, si za kandidáta vybrali poslanca Európskeho parlamentu Miroslava Mikolášika. Zrejme to bol o niečo lepší výber ako pred štyrmi rokmi, ale nestačilo to. Kresťanský demokrat síce vyhral v Ružomberskom volebnom obvode, v Námestove i v Tvrdošíne, no inde, snáď len s výnimkou Dolného Kubína, jasne prehrával.

Mikolášik neviedol zlú kampaň, ľudia ho registrovali, no neoslovil ich natoľko, aby mu vo väčšej miere dali svoj hlas. Niektorí ho vnímali aj ako politického vyslúžilca, ktorý svoju kariéru potrebuje nejako zakončiť. Takéto vnímanie mu určite neprospelo.

Rybanove čísla prekvapili

Ďalší traja kandidáti mali byť len do počtu. Z hľadiska výsledku nimi aj boli, no čísla Igora Rybana, nezávislého uchádzača o post predsedu, neboli zlé. Zisk viac ako 13 percent, bez toho, aby sa o ňom v médiách hovorilo, je do istej miery prekvapením. Otázkou ostáva, ako svoj kapitál v budúcnosti zúžitkuje.

Kontrolka pre Sygúta

V Turci bolo v hre deväť poslaneckých mandátov. O jediný v obvode Turčianske Teplice mali výrazne zabojovať dvaja. Očakávaná dráma však neprišla, Milan Litva jasne zdolal teplického primátora Michala Sygúta. Ten síce doma – v kúpeľnom meste vyhral, ale len o pár hlasov. Inde väčšinou ťahal za kratší koniec. Je to viac ako výstraha pred komunálnymi voľbami, ktoré budú už o rok.

Milan Litva nie je členom žiadnej strany, hoci má podporu Smeru. Ľuďom sa pozdáva jeho nekonfrontačný spôsob komunikácie, nehľadá šarvátky, je prirodzenou autoritou. Možno aj preto vyhral.

Fenomén nezávislých trvá

V Martinskom volebnom obvode uspeli osobnosti, ktoré sú ľuďom dobre známe z komunálnej politiky, ale aj z prostredia kultúry a športu. Piati z nich sú aj poslancami martinského mestského zastupiteľstva. Novým menom je len Katarína Tomášová, nováčikom však nie je. Veď na Mestskom úrade v Martine zastáva významnú funkciu.

Z osmičky úspešných kandidátov štyria uspeli ako nezávislí. V Martine je to dlhodobý fenomén, ktorý už nikoho neprekvapuje. Ľudia v tomto meste viac siahajú po menách, po tom, koho dobre poznajú, až potom sa obzerajú po politických stranách. Tie teraz ťahali za kratší koniec.

Zisky a straty strán

Smer si v týchto voľbách vybojoval dva mandáty. Je to možno menej, ako sa čakalo, ale treba si všimnúť, že do 17. miesta skončili všetci jeho kandidáti a kandidátky, čo nie je zlá východisková pozícia pred komunálnymi voľbami. Prekvapením je, že pod čiarou, hoci veľmi tesne, skončil vrútocký primátor Miroslav Mazúr. Vo svojom meste získal najviac hlasov, ale nie toľko, koľko by bolo treba. Aj to je signál, ktorý o niečom vypovedá. Možno treba viac predať svoju robotu. Veď čo nie je napísané, ako keby nebolo ani urobené.

Na celoštátnej úrovni oslabená SDKÚ – DS získala jeden mandát, v Imrichovi Žigovi má v Martine momentálne istotu. Pre kedysi silnú stranu je asi smutné, že len jednu. Bude zaujímavé sledovať, či sa predseda miestneho martinského zväzu, ktorý znásobil svoj volebný zisk, pustí aj do boja o primátorskú stoličku.

Jeden mandát získala aj SNS. Stavila na jedného a známeho kandidáta – Tomáša Zanovita a táto taktika jej dokonale vyšla. Nakoniec, národniari známejšou osobnosťou v súčasnosti nedisponujú. Dobre pochopili, že plytvať silami je zbytočné.

No a čo ostatné strany? Liberálom zo SaS ušiel mandát len o vlások, Stanislavovi Thomkovi chýbalo iba 28 hlasov, druhý kandidát, hoci si oproti predchádzajúcim voľbám polepšil, už tak ako jeho kolega nezaujal.

Pod čiarou skončili aj politici z KDH. Pätnáste miesto pre Jedináka a osemnáste pre Haška navonok nie je až také zlé, no od postupu stále dosť vzdialené. Kresťanskí demokrati v Turci, na rozdiel od iných regiónov v kraji, tu dlhodobo nehrajú prvé husle.

Staré a nové partaje

Zo starých partají akoby už len z povinnosti kandidovala KSS. Počet kandidátov naplní, no to je asi všetko. Na viac už nemá síl a ani podporu. Podobne to v Turci platí aj o HZDS. Je vyhorené a nemá už čo ponúknuť.

Z nových strán sa čakalo, aký výsledok dosiahne Lipšicova Nova – dohoda. Od teplického primátora si asi veľa sľubovala, no ten pohorel. V Martine je Julius Morgoš známy, ale 25. miesto bývalého poslanca za SDKÚ-DS asi nepotešilo. A väčšina nevolila ani Patrika Volentiera.

Čaká nás volebný maratón

Voľby do VÚC odštartovali sériu volieb, ktoré nás v budúcom roku čakajú. Najprv si asi v dvoch kolách zvolíme prezidenta, potom poslancov Európskeho parlamentu a nakoniec sa k volebným urnám pôjde aj na konci jesene, keď si budeme vyberať primátorov a starostov, mestských a obecných poslancov. Inak, keby Radičovej vláda vydržala až do konca, volili by sme v budúcom roku aj parlament. No aj bez neho nás čaká riadna fuška. Vydržíme?

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 815
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 474
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 145
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 815
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 474
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 145
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?