MARTIN. Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského (JLF UK) v Martine privítala na druhom ročníku Dňa otvorených dverí opäť množstvo nielen zvedavých stredoškolákov. Vyše 500 žiakov základných i stredných škôl zo severného Slovenska, vrátane seniorov z Univerzity tretieho veku, nahliadlo do simulačných výučbových centier či výskumných laboratórií s modernými technológiami, kde na nich čakali rôzne praktické ukážky, ktoré si mohli aj sami odskúšať.
Študenti sa na figurínach učili napríklad rozlišovať zdravé a choré srdečné ozvy, poskytovať umelé dýchanie a masáž srdca, vykonať správny odber krvi, alebo si pozreli správne vykonaný pôrod dieťaťa. Pútavý bol najmä 3D prenos pätnástich operácií zo ženskej kliniky, ktorú naživo sledovali v aule fakulty nielen študenti.
„Ukážky sú naozaj zaujímavé, ale osobne vzťah k medicíne nemám. Myslel som, že návštevou fakulty sa to možno zmení. Po tom, čo som tu videl, ma profesia lekára veľmi neláka, z určitých vyšetrení mi nie je príliš dobre,“ zveril sa Peter Havan z Gymnázia Viliama Paulínyho-Tótha v Martine.
Odolnejšou voči úrazom a chorobám ľudí bola Alexandra Fillová z Gymnázia Jozefa Lettricha v Martine. „Rozmýšľam nad tým, že by som bola lekárkou, ale ešte nie som rozhodnutá. Aj tu zbieram inšpiráciu a neskôr sa uvidí,“ prezradila gymnazistka.
„Nad štúdiom medicíny rozmýšľam už dva roky. Tu ma zaujal odber krvi. Páčilo by sa mi byť internistom,“ povedal stredoškolák Erik Murina.
Podľa dekana JLF UK v Martine Ján Danka, fakulta zaznamenáva zvýšený záujem žiakov o štúdium lekárstva a aj preto si môžu vyberať z najlepších.
„Štúdium medicíny je náročné a nie je to len o vedomostiach. Lekár musí byť predovšetkým vynikajúci odborník, taktiež manuálne zručný, teoreticky nabitý, musí to byť vedec, ale aj človek. A toto všetko sa našim študentom snažíme dať,“ zhrnul na záver dekan Danko.