MARTIN. Absencia celonárodnej zberateľskej inštitúcie typu národnej galérie pociťovala sa v minulosti v kultúrnom živote na Slovensku dosť hmatateľne; bola spolu s neexistenciou ďalších celonárodných kultúrnych ustanovizní nielen nedostatkom, ale aj brzdou celkovej vzdelanostnej úrovne u nás. Tradície súkromného i verejného zberateľstva majú v našich regiónoch síce dávnejšie korene, išlo však zväčša o náhodné impulzy.
Prvé konkrétnejšie zmienky o potrebe obrazární na Slovensku v súvislosti s dotváraním podmienok národného života pochádzajú z polovice 19. storočia (z roku 1846). Myšlienky vzniku osobitnej obrazárne, galérie sa oživovali pri najrozličnejších príležitostiach. Po roku 1918 to bolo najmä v súvislosti s činnosťou Matice slovenskej a martinského Slovenského národného múzea. A tak práve pred 80 rokmi – 25.novembra 1933 – otvorili v priestoroch Slovenského národného múzea v Martine Galériu slovenského výtvarného umenia. Niektoré pramene uvádzajú, že išlo o „malú obrazáreň slovenského umenia 19. a 20. storočia pod názvom Národná galéria slovenská.
Tento čin možno považovať za začiatok novodobej fázy vývoja myšlienky vlastnej národnej galérie na Slovensku. Galéria predstavovala vývinovo usporiadané dejiny slovenského umenia od gotiky, renesancie, baroka po súčasnosť. Reprezentovali ju diela Martina Benku, Miloša Alexandra Bazovského, Fraňa Štefunku, Jaroslava Augustu, Mikuláša Galandu a iných. Tvorilo ju 30 olejomalieb z Matice slovenskej a Slovenského národného múzea, 6 sochárskych diel a ďalších umeleckých skvostov z depozitu ministerstva školstva.
Po 25 rokoch na návrh povereníka Laca Novomeského prerokovala v lete l948 Slovenská národná rada návrh zákona o založení Slovenskej národnej galérie, ktorý po rozprave 29. júla 1948 schválila.Touto zákonnou formou vznikla teda ako jedna z prvých po pofebruárovom období Slovenská národná galéria v Bratislave ako nová, kultúrna, umenovedná inštitúcia, vrcholný orgán umeleckého zberateľstva, výstavnej politiky, umelecko-historického významu a popularizácie výtvarného umenia na Slovensku, a to ako rovnocenný partner Národnej galérie v Prahe.
Autor: Pavol M. Kubiš