SUČANY. Kam sa podela kovová brána zo začiatku 20. storočia od rodákov z Ameriky, ktorá donedávna obkolesovala evanjelický kostol v Sučanoch? Túto otázku si kládli nielen veriaci, ktorí prechádzali okolo kostola stojaceho vedľa čerstvo zrenovovaného sučianskeho námestia.
Ľudia nevedeli, kde je
Zachovaná brána ako darček od rodákov zo zahraničia dokonca niesla nápis Dar od rodákov v Amerike roku 1903.
„Rada by som vedela, kam tá brána zmizla. Veď je to historická pamiatka, na ktorú sporili naši rodáci z Ameriky. Je to voči nim neúctivé,“ hnevala sa mladá Sučianka Lucia, ktorá sa zaujíma o históriu obce a o Sučanoch má doma aj niekoľko kníh.
Odstránenie oplotenia pobúrilo aj rodáčku Zuzanu.
„Pokiaľ viem, tak tú bránu ani neosadia, lebo nie je v súlade s rekonštrukčným plánom námestia. Ja síce nie som evanjelička, ale z historického hľadiska by bola škoda, ak by skončila na šrotovisku, alebo by niekde na povale zapadla prachom,“ rozhorčuje sa Sučianka, ktorá by uvítala, ak by bránu osadili aspoň pred vchodom na faru.
„Síce to nie je žiadny dekoračný skvost, ale ak ju už nevrátia späť, nech aspoň ku kostolu obec osadí nejakú pamätnú dosku, ktorá by pripomínala tento dar z Ameriky,“ navrhuje.
Späť sa neosadí celá
Starosta obce Jozef Petráš fámy o definitívnom zlikvidovaní historickej brány okamžite zavrhol.
„Brána je dočasne odložená, je majetkom cirkvi a nechýba z nej ani kus. Keďže evanjelický kostol je súčasťou námestia, ktoré sme donedávna rekonštruovali, musela ísť na čas dole,“ vysvetľuje starosta a dodáva, že späť sa osadí len časť oplotenia, a to konkrétne smerom od námestia, kadiaľ sa vchádza do dvora kostola. Zo strany od obecného úradu vraj brána potrebná nie je. Tam je už totiž nasadená nová tráva a zrenovovaný chodník.
Cirkev sa otvára verejnosti
„Je to gesto zo strany cirkvi, ktorá prijíma nové moderné trendy a týmto krokom sa otvára verejnosti, lebo úplné oplotenie ju pred ľuďmi akoby uzatváralo,“ zmieňuje sa Jozef Petráš.
História kovovej brány sa viaže ku koncu 19. storočia, kedy sa na námestí pred kostolom konali trhy a evanjelici žiadali, aby sa trhovisko presunulo mimo obce. Keďže snahy evanjelikov neboli úspešné, postavili v rokoch 1882-1883 okolo kostola drevenú ohradu. Plot z dreva v roku 1903 vymenili za súčasnú kovovú bránu, ktorá sa mohla postaviť aj vďaka Sučancom žijúcim v Amerike, ktorí obci poslali finančný dar. Ich šľachetný úmysel dodnes pripomína nápis na bráne.