MARTIN. Environmentálna výchova, ktorá je základným pilierom originálneho turčianskeho projektu už od začiatku deväťdesiatych rokov, a ktorú v ostatných rokoch zastrešovalo Centrum voľného času v Turčianskej Štiavničke, sa v minulom školskom roku rozkolísala. Dopadol na ňu, rovnako ako aj na ostatné centrá voľného času na Slovensku nový systém financovania, ktorý určil, že dotáciu zo zákona môže dostať dieťa od 5 do 15 rokov len raz, a to podľa trvalého pobytu.
Projekt, ktorý sa vzťahoval na všetky školopovinné deti, ba i deti predškolského veku v Turci, nemohol pri takomto systéme prežiť – obec ho utiahnuť nemohla. Centrum síce dostalo z Martina grant 10 tisíc eur, ale to sotva stačilo na prežitie do konca školského roka, aj keď ľudia v ňom zredukovali výdavky na existenčné minimum. „Od nového školského roka sa situácia ešte viac skomplikovala, hoci vedenie centra získalo niekoľko desiatok zmlúv z obcí, ktoré zastrešili výchovu aspoň pre deti z časti turčianskeho vidieka,“ informoval na rokovaní komisie kultúry, školstva a vzdelávania riaditeľ centra Ivan Hrozienčík. Centrum zaniklo, ľudia v ňom poskytovali servis pre deti, hoci boli na podpore.
Podstatná časť detí, ktoré do centra radi chodili a našli v ňom zmysluplnú náplň svojho voľného času, ale absolvovali tu aj klasické hodiny environmentálnej výchovy, boli z Martina. Preto sa aj na Martin sústredila snaha ústiaca do úlohy – nájsť pre projekt environmentálnej výchovy nový existenčný rámec.
„Riaditelia základných škôl v Martine nám v prieskume na jar tohto roka označili environmentálnu výchovu za takú, ktorú treba určite zachovať,“ povedal nám predseda komisie školstva a vzdelávania pri mestskom zastupiteľstve v Martine, ktorá považovala záchranu projektu za jednu zo svojich kľúčových povinností. Z Martina sa doteraz v centre len z jedného ročníka vzdelávalo od 370 do 440 detí, čo je spolu za všetky ročníky základnej školy okolo tritisíc detí.
Jedným z návrhov, ako zachovať projekt, bolo organizačne ho presunúť buď do CVČ Kamarát alebo na niektorú základnú školu, aby sa organizoval podobne ako dopravná výchova, ktorá je pričlenená k ZŠ Alexandra Dubčeka na Ulici budovateľov. Poslanci sa priklonili k druhej možnosti.
„Environmentálna výchova je v základných školách jednou z prierezových tém a prelína sa všetkými predmetmi, čo korešponduje aj s učebnými osnovami, pri jej prípadnom organizovaní pod centrom voľného času narážame na nesúlad so školskou legislatívou,“ ozrejmila vedúca odboru spoločenských služieb MsÚ Katarína Tomášová. Poslanci zároveň vyčlenili pre tento projekt z rozpočtu 50-tisíc eur. Environmentálnu výchovu zastreší ZŠ na Mudroňovej ulici v Martine, vykonávať sa bude aj na troch elokovaných pracoviskách – v Turčianskej Štiavničke, Turčianskom Petre a Blatnici.
„Najlepšiu školičku na svete, ako deti doposiaľ CVČ V Turčianskej Štiavničke volali, sme zachránili,“ povedal poslancom jeden z učiteľov Peter Kondek. „Deti nám v záverečných prácach kreslia slniečka a smajlíky. Teraz časť z nich určite patrí ľuďom, ktorým sa podarilo udržať projekt environmentálej výchovy, lebo naozaj mu hrozil zánik, pri živote,“ doložil.