MARTIN. Združenie slovanskej vzájomnosti si okrem iného vo svojej činnosti kladie za cieľ zviditeľňovať významné osobnosti či udalosti z našej histórie spôsobom, ktorý je prijateľný a pre dnešného človeka. Forma kalendárov tomu zodpovedá. Združenie s ich vydávaním začalo pred dvoma rokmi – kalendár pre rok 2012 sprítomňoval slovanské osobnosti, v minulom roku predstavili cyrilometodské udalosti (tento kalendár vyhral celoslovenskú súťaž kalendárov vo svojej kategórii) a pre rok 2014 si vydavatelia vybrali známe výročia a jubilea.
V januári sa tak do pozornosti ľudí dostane fakt, že v Martine bola 1. 1. 1919 v Martine po 44 rokoch obnovená Matica slovenská, vo februári vydavatelia upozorňujú na to, že 14. 2. 869 zomrel zakladateľ slovanského písomníctva sv. Cyril-Konštantín, v marci (14. 3.) sa pripomína 75. výročie utvorenia samostatnej prvej Slovenskej republiky, ktorá vznikla v zložitej medzinárodnej i vnútropolitickej situácii. V apríli na kalendári svieti 1120. výročie smrti 17. 3. 894 najvýznamnejšieho veľkomoravského panovníka Svätopluka I, v máji to bude 95. výročie smrti (4. mája 1919) slovenského astronóma, politika, diplomata a generála francúzskej armády Milana Rastlislava Štefánika, ktorý zahynul pri leteckej havárii, júnová strana v kalendári je venovaná Jankovi Matúškovi. V marci 1844 vznikla jeho pieseň Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú, ktorá sa po vzniku ČS stala časťou štátnej hymnou a hymnou Slovenskej republiky je dodnes.
Prvý prázdninový mesiac je venovaný biskupovi a prvému predsedovi Matice slovenskej Štefanovi Moyzesovi (zomrel 5. 7. 1869). Pripomenieme si 145. výročie od tejto udalosti. August patrí Slovenskému národnému povstaniu. Budeme si pripomínať jeho 70. výročie. Keď školáci nastúpia do školy, budú si môcť otočiť kalendár na stranu venovanú Michalovi Miloslavovi Hodžovi. V auguste 1844 vznikol spolok Tatrín, ktorý uviedol do života novú štúrovskú spisovnú slovenčinu.
V októbri zostavovatelia do kalendára zaradili Kollárovu Slávy dceru. Vyšla v roku 1824. Táto báseň formovala povedomie celej generácie slovenských osvietencov. Adam František Kollár navrhol zdaniť šľachtu i cirkevné majetky, a to vo svojej knihe O pôvode a nepretržitom používaní zákonodarnej moci uhorských kráľov. Uhorský snem ho v júli 1764 odsúdil. Dielo sa dostalo na cirkevný index. Tomuto vedcovi patrí novembrová stránka kalendára. V decembri sa združenie venuje sebe a predstavuje svoju dvadsaťročnú výskumnú a vydavateľskú činnosť, ktorá predstavuje okrem iného 13 knižných titulov a 13 ročníkov kultúrno-spoločenského časopisu Slovanská vzájomnosti.
Kalendár zostavil Michal Eliáš, graficky na ňom spolupracoval Michal Lašut. Kalendár je vzácny tým, že na každej strane publikuje vzácne dokumenty vzťahujúce sa k jednotlivým výročiam. Zadarmo ho dostanú všetky stredné školy na Slovensku a v Martine aj základné školy.