MARTIN. V Turčianskej knižnici v Martine sa nedávno rozprávali rozprávky. Nie hocijaké, ale hudobné. Skomponovala ich mladá klaviristka Mária Hočová (23) z Martina a spolu so svojimi žiakmi ich predviedla divákom.
Na úvod sa muzikanti predstavili rozprávku Deduškova rukavica, v ktorej účinkovalo šesť detí, ktoré hudobnými nástrojmi vytvárali zvukové kulisy k príbehu. Rozprávačom bola samotná autorka, ktorá celú rozprávku dopĺňala aj spevom. Druhým bol známy príbeh o Malom princovi, ktorý si muzikanti upravili podľa seba. Vytvorili tak zaujímavé hudobné predstavenie, v ktorom zaznel klavír, keyboard, zobcová flauta, priečna flauta a husle. Samozrejme, nechýbal spev a hlas rozprávača, ktorým sa tentokrát stal jeden z mladých hudobníkov.
„Hudobné rozprávky som začala tvoriť ako reakciu na súčasnú situáciu. Dnešná doba sa akoby snaží oddeľovať deti od seba. Deti už nesedia po dvoch v laviciach, ale samé, na pódiu vystupuje tiež dieťa samo. Hudobná rozprávka umožňuje zapojenie sa viacerých detí do jej tvorby. Každý prispeje hrou na iný hudobný nástroj. Zároveň si takýmto spôsobom deti formujú aj vzťahy medzi sebou,“ vysvetlila autorka Mária Hočová. Hoci hudbu tvorí sama, texty rozprávok prerába spolu so svojimi žiakmi. Ide o kreatívnu prácu, ktorú sa snaží u detí rozvíjať. „Chcem, aby sa deti pozerali na hudbu ako na niečo tvorivé. Aby napríklad aj pri pozeraní filmu nebrali hudbu iba ako zvukové pozadie, ale aby ich aj toto inšpirovalo k vytvoreniu niečoho podobného, vlastného,“ dodáva.
Mária Hočová sa venuje hre na klavír už sedemnásť rokov. Navštevovala základnú umeleckú školu v Martine, pokračovala štúdiom na konzervatóriu v Žiline, v súčasnosti študuje dirigovanie a dokončuje si vysokú školu v Banskej Bystrici. Popri tom už piaty rok učí hru na klavír na Súkromnej základnej umeleckej škole v Záturčí. Chce tak deťom odovzdávať svoje skúsenosti a zručnosti a rozvíjať v nich cit k hudbe a kreativite.
Podujatie pod názvom Nápadité hlavičky, zlaté ručičky zorganizovalo Občianske združenie Ruslana, ktoré je regionálnou organizáciu ruských krajanov žijúcich v Martine. Mária Hočová sama pochádza z Ruska a jej rodina je taktiež členom združenia, ktoré sa usiluje o rozširovanie spolupatričnosti jazyka a kultúry ruskej národnostnej menšiny. Súčasťou programu bola výstava maľovaných obrazov zo štetca členky združenia Oľgy Goch, ale aj výstava malieb na hodváb, ručnej čipky, výšivky, vianočných ozdôb, bižutérie a fotografií. Hudobné rozprávky sú na scéne novinkou. Publikum ich preto privítalo s nadšením a odmenilo veľkým potleskom.