Vďaka Slovenskej národnej knižnici v Martine si mohli Slováci nechať zdigitalizovať fotografie, listy i zbrane z vojnového obdobia.
MARTIN. Ochota Slovákov zapojiť sa do projektu Europeana 1914-1918, ktorého cieľom je zdigitalizovať kultúrne dedičstvo z obdobia 1. svetovej vojny a ukázať ju aj z pohľadu života bežných ľudí, organizátorov prekvapila.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Slováci, ktorí majú doma fotografie, listy, denníky či iné predmety zachytávajúce život z obdobia 1. svetovej vojny, ich mohli nechať zdigitalizovať počas zberných dní v Bratislave, v Košiciach. Tento piatok a v sobotu im túto možnosť ponúkol hlavný partner projektu na Slovensku Slovenská národná knižnica (SNK) v Martine.
„V Bratislave sme zdigitalizovali zhruba 450 predmetov od 65 prispievateľov. V Košiciach bolo prispievateľov skoro 40 a priniesli takmer rovnaký počet predmetov. V Martine sme mali v polovici prvého zberného dňa zatiaľ 20 prispievateľov a niečo vyše 60 predmetov,“ uviedol koordinátor projektu Europeana 1914-1918 na Slovensku Andrej Agricola.
Europeana, európske digitálne múzeum, knižnica a archív, sa podľa neho rozhodla zozbierať a rozpovedať osobné príbehy z rokov 1914-1918 v európskych štátoch.
„Výhodou projektu je hlavne to, že keď sem ľudia predmety prinesú, zdigitalizujeme ich a vrátime naspäť. Keby ich dali do múzea, tak už ich uvidia iba tam. Ale nie aj široká verejnosť. Druhá výhoda projektu je, že nikdy nekončí a je otvorený pre verejnosť, ktorá môže prispievať aj z domu pomocou skeneru, fotoaparátu a pripojenia na internet,“ povedal Agricola a dodal, že v súčasnosti sa končia zberné dni, ktoré sa zatiaľ konali v Bratislave, Košiciach a Martine.
Ako ďalej Andrej Agricola doplnil, 70 percent zozbieraných predmetov tvorili fotografie, pohľadnice, listy, denníky a 30 percent chladné zbrane, bodáky, šable, rôzne vyznamenania a časti výzbroje a výstroja.
„Vždy nás prekvapia zachované zbrane. V Bratislave to bola napríklad aj storočná deka, ktorú si so sebou vojak priniesol z frontu. A stále vyzerala veľmi zachovalo. V Mníchove zaskočila kolegov pohľadnica, podpísaná vojakom od zubára. Napísal spolubojovníkom na front ako sa teší, keď sa k nim bude môcť vrátiť. A zistili, že podpísaný bol Adolf Hitler,“ prekvapuje Agricola.
Europeana poskytuje od roku 2008 online prístup k viac ako 26 miliónom digitálnych objektov z vyše 2300 kultúrnych inštitúcií z 34 krajín. Doteraz sa v 12 európskych krajinách podarilo zozbierať takmer 5000 príbehov a približne 65000 digitálnych snímok, ktoré zahŕňajú dovtedy nezverejnené dokumenty zobrazujúce život pod paľbou, aj na domácom fronte.