Prelom rokov je neodmysliteľne spojený s oslavami, ku ktorým už tradične patrí aj používanie zábavnej pyrotechniky.
„Z nášho pohľadu ľudia zvyčajne nerešpektujú legislatívu spojenú s používaním zábavnej pyrotechniky a v čase okolo Silvestra dochádza k zvýšenému počtu oznámení nespokojných obyvateľov,“ hovorí Igor Húska, náčelník martinskej mestskej polície.
Aj preto mestskí policajti v závere roka chodia do martinských základných škôl, aby sa so žiakmi rozprávali o rizikách, no i pravidlách používania zábavnej pyrotechniky.
„Zväčša sa veľmi čudujú, keď im hovoríme, že povedzme petardu nesmú hocikde a hocikedy použiť. Prekvapení sú aj z toho, že ten, kto používa pyrotechniku v rozpore so stanovenými pravidlami, môže dostať pokutu. Zo skúsenosti však viem, že podobne reagujú nielen deti, ale i dospelí,“ pokračuje policajný šéf.
Zábavnú pyrotechniku treba nakupovať len u certifikovaného predajcu. Pri výrobkoch nesmie chýbať návod na použitie, označenie triedy, výrobcu či dátum výroby a spotreby. Predajca je povinný poučiť kupujúceho, ako bezpečne používať tieto produkty.
„Spomínané výrobky sú rozdelené do jednotlivých tried. Niektoré si dokonca môže kúpiť len osoba staršia ako 21 rokov a s príslušnou odbornou kvalifikáciou. Podľa môjho názoru by deti mali pyrotechniku používať vždy pod dozorom dospelého,“ hovorí Igor Húska.
Na záver ešte dodáva, že najväčšie problémy hrozia pri narábaní s domácky vyrobenou pyrotechnikou. Následky zranení sú totiž oveľa vážnejšie ako keď sa uprednostnia certifikované výrobky.
Niekoľko dobrých rád
- Vždy si prečítajte návod na použitie a postupujte podľa neho.
- Pyrotechniku skladujte v pôvodných obaloch a na bezpečnom mieste.
- Výrobky nerozoberajte a vzájomne ich nekombinujte.
- Nikdy nenoste pyrotechniku vo vreckách šiat.
- Nebezpečná môže byť pyrotechnika, ktorá má poškodený, navlhnutý, roztrhnutý a znovu zalepený obal alebo je po záručnej dobe.
- Treba rozlišovať či výrobok môžete používať v interiéri alebo len vo vonkajšom prostredí.
- Nebezpečné je manipulovať s nevybuchnutou pyrotechnikou. Takéto výrobky treba nechať na mieste 5 až 10 minút (podľa návodu) a potom ponoriť do vody na 24 hodín.
- Zábavnú pyrotechniku neodpaľujte v blízkosti škôl, nemocníc, domovov dôchodcov a pod. Výrobky zábavnej pyrotechniky nehádžte medzi ľudí a zvieratá.
- Zábavná pyrotechnika neraz končí aj na balkónoch panelákov. Preto z nich radšej odstráňte všetky horľavé veci.